Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Google se naučil překládat jako člověk

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Vy všichni, kdo si pomáháte Google Translatorem, jste udiveni tím, co všechno umí (a umí opravdu magické věci). Otevřel se vám dosud sice tušený, ale nepřístupný svět nějakého světového jazyka. Protože přiznejme si, že velké jazyky přece jen fungují v tomto nejoblíbenějším překladači lépe než - řekněme - čeština nebo laoština. Ale to, co vás udivuje, není nic proti tomu, co se právě chystá.

A při překladech z čínštiny do angličtiny (Google tím dává trochu najevo, kam směřuje svět) už se to dokonce přichystalo; v případě ostatních jazyků je to otázka několika měsíců. Google mění algoritmus, pomocí nějž Translator pracuje s jazykem. A výsledek je prý k nerozeznání od lidského překladatele (nějakého průměrného, ne třeba Aloyse Skoumala).

Pokud je šestka známka dokonalého překladu, lidé v průměru dosahují hodnoty 5,1. Vylepšený Translator střílí jen neznatelně níž - na 5,0. Má to pochopitelně trochu strašidelný nádech. Doposud si Translator jen pamatoval delší či kratší fráze, využíval zpětnou vazbu od uživatelů a zkoušel se trefit. Dosáhl v tom jisté dovednosti, prakticky každý text z rozšířenějšího jazyka byl přeložen obstojně. Tedy - srozumitelně, ale pořád dost legračně.

Nově bude používat stejnou metodu, s níž pracuje počítač Alpha Go, známý šampion v deskové hře go, která měla údajně být kvůli složitosti a intuitivnosti výhradně lidskou doménou - než přišel stroj a nejlepšího lidského hráče porazil na hlavu. Alpha Go je také výrobek Googlu a umí se “učit”. Způsob, jímž zpracovává informace, se podobá neuronovému propojení v lidských mozcích. Takže nástupci Aloyse Skoumala se mohou klepat. V případě náročných překladů literárních děl se dnes říká, že je lidé před stroji uhájí. Ale víte, co se říkalo nad hracím polem té starobylé hry go.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].