Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Globální oteplování přesměrovalo vodu z ledovce za geologický okamžik

Ledový kaňon, který který krade vodu z kanadského  ledovce Kaskawulsh (vpravo) • Autor: Profimedia
Ledový kaňon, který který krade vodu z kanadského ledovce Kaskawulsh (vpravo) • Autor: Profimedia

Změna směru, kterým odtéká voda z tajícího ledovce, bývá velmi pomalým procesem. Většinou trvá tisíce let. V loňském roce na severu Kanady k němu však došlo během doby, která je z hlediska geologů pouhým okamžikem. Voda z tajícího ledovce Kaskawulsh, jednoho z největších v Kanadě, která odjakživa napájela proud řek Slims a Yukon a pak pokračovala jejich korytem dál na sever do Beringova moře, náhle změnila směr. Vlila se do řeky Alsek a odtekla na jih do Tichého oceánu.

Místo tisíců let to celé trvalo jenom několik měsíců, upozorňují šokovaní geologové. Změnu toku způsobilo podle vědců loňské, neobvykle teplé jaro. Na tajícím ledovci se utvořil kaňon prudce tekoucí vody, který změnil směr, jímž se odtékající masy vody normálně ubírají. Podle vědců je ovšem změna směru nejspíše trvalá, píší New York Times. Jev, kdy jeden tok vezme vodu jinému, geologové popisují jako říční pirátství.

Jde o velice vzácný úkaz zpravidla spojený s posunem zemských desek nebo pomalou erozí. Náhlá změna toku vody z ledovce Kaskawulsh je tak pravděpodobně první v moderních dějinách. Tým vědců zkoumajících kanadský ledovec vedl profesor Daniel Shugar z Univerzity ve Washingtonu-Tacomě. Koryta řek odtékajících z ledovce monitorovali pomocí fotografií, které pořídili pomocí dronů. Pokud se bude teplota zemského povrchu dál zvedat, budeme zřejmě svědky změny toků dalších řek. To může mít obrovský dopad na krajinu a živočichy, kteří ji obývají, upozorňuje Shugar.

Změny si všimli i novináři z kanadské televize, kterým přišlo divné, že voda jezera Kluane napájeného řekou Slims je letos neobvykle nízko. Doky pro lodě, které jsou běžně pod vodou, zůstaly na suchu. I samo koryto řeky Slims je nyní suché a dochází v něm k prachovým bouřím. „Možná budeme překvapeni, co všechno změna klimatu ještě přinese. A k některým efektům nejspíš dojde mnohem rychleji, než si myslíme,“ varuje Shugar.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].