Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Gangnam Style už není nejsledovanější video. Překonala ho vzpomínka na Paula Walkera

Paul Walker
Paul Walker

See You Again, nejžádanější píseň na pohřbech ve Velké Británii, se stala i nesledovanějším videem na portálu Youtube. Podle BBC překonala v úterý v počtu zhlédnutí jihokorejský bizarní fenomén Gangnam Style od rappera jménem Psy.

Nejprodávanější singl roku 2015 vznikl v rámci soundtracku k filmu Rychle a zběsile 7 a podíleli se na něm hudebníci Wiz Khalifa a Charlie Puth.  Vzpomínka na zesnulého herce Paula Walkera se s číslem 2 895 745 923 dostala na první místo žebříčku nejsledovanějších videí historie, z kterého lze vyčíst mimo jiné globální vkus týkající se letních popových šlágrů. Všechna videa s více než dvěma miliardami přehrání - tedy kromě epizody dětského seriálu Máša a medvěd - jsou totiž zároveň skladby, které se staly prázdninovými megahity.

Jeden z aktérů songu, zpěvák Charlie Puth, v nadšení tweetnul: „…Na Youtube jsem se připojil v roce 2007 s tím, že jsem doufal, že udělám video, které bude mít víc než 10 000 zhlédnutí. Právě jsem slyšel o See You Again…wow." Cesta jeho sentimentálního hitu k nejsledovanějšímu videu se přitom od virální senzace Gangnam Style značně liší.

U jihokorejského showmana šlo o virální fenomén, směs vlezlé melodie a typického tance, která už po pár měsících dosáhla miliardy zhlédnutí – což mimochodem donutilo správce portálu aktualizovat systém počítání. Vzpomínkový singl See You Again naopak body sbírá kontinuálně od roku 2015. Raketový vzestup bizarní melodie, kterou lidé sdíleli na sociálních sítích, tedy předběhla klasická píseň.  A není to jediný případ poslední doby, kdy virální senzaci cílící na výstřednost překonává klasický model mainstreamového songu.

Na prvním místě se nicméně filmový videoklip možná nezdrží dlouho - dohání ho stále populárnější píseň portorického zpěváka Luise Fonsiho Despacito míchající španělštinu a angličtinu. Globální hit těchto prázdnin se rozšířil zejména díky Justinu Bieberovi, který se podílel na remixu Fonsiho singlu. Během šesti měsíců se klip z jihoamerické pláže vyšplhal k více než 2,5 miliardám přehrání a dál stoupá.

Ani Fonsi tak není typickým virálním hitem, ale jedno má s Jihokorejcem společné. Gangnam Style přišel s korejským K-popem a song Despacito se do globálního povědomí dostal se stylem zvaným reggaeton. V obou případech se tak díky YouTube do západního mainstreamu dostaly vlivy z kultur, kterým by to jinak trvalo mnohem déle, nebo by do něj nepronikly vůbec.

O důležitosti YouTube pro hudebníky každopádně svědčí fakt, že 47 z 50 nejsledovanějších klipů jsou hudební videa. Význam streamovací stránky je pro hudební průmysl nezanedbatelný i přes spory ohledně honorářů ze strany YouTube. Podle analýzy stránky Midia Research každé přehrání videa na stránce generuje 0,001 dolarů pro hudební společnosti. Pokud jsou analýzy správné, Wiz Khalifa a Charlie Puth by si za rekordních 2,8 miliardy zhlédnutí na YouTube vydělali stejně jako za 665 milionů přehrání v aplikaci Spotify. Vítěz pomyslného boje o největší sledovanost je tak přes veškeré spory a změny v číslech stále jeden -  společnost Universal music, která vlastní práva ke všem zmiňovaným písním.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].