Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

FBI utahuje smyčku kolem Trumpových vazeb na Rusko. Hrozí USA ústavní krize?

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Washingtonský komentátor deníku Financial Times Edward Luce předpokládá s padesátiprocentní pravděpodobností, že se Spojené státy řítí do ústavní krize. Důvodem je samozřejmě vyšetřování napojení předvolební kampaně Donalda Trumpa na Rusko. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v pondělí obvinil bývalého šéfa kampaně Paula Manaforta z praní peněz, daňových úniků a deseti dalších trestných činů. Spolu s Manafortem je obviněn ještě jeho obchodní společník Rick Gates, ale za nejdůležitější se považuje skutečnost, že již před časem se ke lhaní o svých kontaktech s Ruskem přiznal Trumpův poradce George Papadopoulos. Vyšetřovatel Mueller to oznámil krátce po zatčení Manaforta, přestože - jak píší FT - to mohl udělat již dávno. Pointa je zřejmá: Papadopoulos začal výměnou za nižší trest spolupracovat a k témuž bude teď vyšetřování mířit v případě další dvojice obviněných.

The Economist vysvětluje, že Mueller předvádí vyšetřovací taktiku osvědčenou od dob Al Capona. Jeho cílem není Trump ani konkrétní lidé, ale Rusko a jeho vliv na volby. Metodou je odhalení jakýchkoliv nesrovnalostí, hrozba tvrdými tresty a z ní vyplývající spolupráce, jež pak vedou k dalším odhalením. Manafort tak v tuto chvíli čelí podezření z trestných čin spáchaných dávno předtím, než začal pracovat pro Trumpa (a ten na to ve svých tweetech také upozorňuje).  Ale až mu začnou reálně hrozit desítky let vězení, možná vyšetřovatelům vysvětlí výměnou za shovívavost i ledacos z dob, kdy již pro Trumpa pracoval. “Cílů je mnoho,” cituje The Economist jednoho z bývalých vyšetřovatelů. “Jedním z nich může být obvinění konkrétních lidí, jde ale také o odpovědnost. O odhalení způsobu, jakým Rusové pracují. O to, aby si toho veřejnost byla vědoma.“

Bývalý šéf FBI Robert Mueller • Autor: REUTERS
Bývalý šéf FBI Robert Mueller • Autor: REUTERS

Pokud jde o možné další cíle, zmiňováni jsou kromě odvolaného poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna i nejbližší členové rodiny Donalda Trumpa, jeho syn Donald Trump Jr a zeť Jared Kuchner. Edward Luce píše, že Mueller je velmi zkušený vyšetřovatel a dá se předpokládat, že ví, co dělá a jak smyčku postupně utahovat.  Zároveň ale nevěří, že by Donald Trump jenom nečinně přihlížel.

V tuto chvíli se snaží stočit pozornost veřejnosti k Hillary Clinton a její údajné spolupráci s ruskou společností na těžbu uranu. Především je ale v jeho moci odvolat vyšetřovatele Muellera a pokušení v tomto bodě jistě prudce stoupá. Prezidentovi v takovém kroku nikdo nemůže zabránit, resp. jedinou obranou je impeachment, tedy odvolání prezidenta Kongresem. Jedním z možných důvodů je právě snaha bránit výkonu spravedlnosti, jenže Kongres ovládají republikáni. A ti se zatím většinou k záležitosti nijak nevyjadřují ani prezidenta před odvoláním vyšetřovatele nevarují. Luce to vysvětluje čísly z průzkumů veřejného mínění, podle nichž republikánští voliči prezidenta Trumpa stále podporují. “Dokud se tohle nezmění, může mít Trump pocit, že mu odvolání Muellera projde. A právě v tu chvíli se Amerika propadne do ústavní krize,” končí pochmurně komentář ve Financial Times.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].