Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Farmaceutické firmy poskytnou léky na rakovinu chudé Africe

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Zcela zapadla zpráva, která ukazuje, že to s naším světem nejde tak prudce z kopce, jak se někdy při čtení zpravodajských webů může zdát. Informuje o dohodě, která zachrání životy desítkám, možná stovkám tisíc lidí – a vrhá nezvykle pozitivní světlo na velké farmaceutické firmy.

Co se děje? V Africe se lidé dožívají vyššího věku než v minulosti, což ale vede také ke stále častějšímu výskytu rakoviny. A tamní zaostalé zdravotnictví na to není vůbec připravené: například v 180milionové Nigérie pracuje pouze 40 onkologů, v takřka stomilionové Etiopii dokonce jen čtyři. Léky na chemoterapii jsou pro pacienty cenově zcela nedostupné, v oběhu jsou různé padělky nebo prošlé “odpady” dovezené z Evropy. Rodiny pacientů za ně v dobré víře platí, avšak slibované účinky se nedostaví. Bohatí Afričané za kvalitní terapií cestují do nemocnic v Indii či v Jihoafrické republice. Ve výsledku je v Africe například úmrtnost na leukémii 90 procent, v USA “jen” deset procent. Podobné rozdíly existují v úmrtnosti na rakovinu prsu a prostaty.

The New York Times v obsáhlém článku popisují, že americký koncern Pfizer a indická firma Cipla nyní slíbily dramaticky snížit ceny za základní prostředky na léčbu rakoviny v Africe. Budou je prodávat jen za cenu výroby, balení a distribuce. Tím však dohoda, která vznikla především ve spolupráci Americké společnosti pro rakovinu a Clintonovy zdravotní nadace, nekončí.

Přední američtí onkologové zjednoduší komplexní metody léčení - sepíší návod, který bude použitelný i ve špatně zařízených afrických nemocnicích, kde se místní přetížení lékaři nemohou specializovat na léčbu konkrétního druhu rakoviny. Programátoři IBM tyto metody zpracují do srozumitelné online aplikace, kterou si bude moct prohlédnout každý lékař s přístupem k internetu (který je i v chudých koutech Afriky přes levné modely chytrých telefonů běžný).

Tento příběh ukazuje, jak se svět posunul od počátku tisíciletí. Tehdy farmaceutické koncerny tvrdily, že nemohou Afričanům nabízet léky tlumící AIDS za nízkou cenu, protože potřebují zohlednit náklady na výzkum. V roce 2005 pak došlo z iniciativy George W Bushe k přelomové dohodě, která je z globálního pohledu možná nejpozitivnějším dědictvím jeho prezidentování. Cena antiretrovirálních léků výrazně klesla, farmaceutické firmy mají nadále vysoké zisky a miliony lidí nakažených virem HIV přežily.

Tento model se nyní v přístupu k chemoterapii opakuje a na začátku opět stojí zmíněná indická firma Cipla. Ta v roce 2001 stála i na počátku cenové revoluce v léčbě AIDS. Ředitel koncernu Yusuf Hamied tehdy nabídl Lékařům bez hranic roční léčení AIDS za 350 dolarů na pacienta, ačkoli běžná tržní cena těchto léků v té době byla 12 tisíc dolarů. Tato nabídka ukázala možnosti, jak jdou ceny stlačit, a podle The New York Times změnila přístup výrobců léků: snaží se například uspět v žebříčku Access to Medicine Index, který měří jejich úsilí při distribuci medicíny k nejchudším lidem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].