Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Evropa je ždímala, Čína investovala. Teď vděční Řekové pomáhají Pekingu

Přístav Pireus • Autor: Kostas Tsironis/Bloomberg
Přístav Pireus • Autor: Kostas Tsironis/Bloomberg

“Zatímco Evropa Řecko pilně ždímala, snesli se do země Číňané s kbelíky plnými investic, které se nyní začínají vyplácet. Nejen ekonomicky, ale i zvýšeným politickým vlivem Číny v Řecku, a tedy i v Evropě,” píší The New York Times v pozoruhodné analýze. V době, kdy Německo a většina EU na Řecko nahlížely jako na delikventa eurozóny, hovořila Čína o téže zemi jako o svém “nejspolehlivějším příteli v Evropě”.

A výsledky tohoto dvoření a šekové diplomacie začínají být vidět. Vloni v létě Řecko zabránilo evropské rezoluci odsuzující čínské agresivní chování v Jihočínském moři, letos v červnu pak rezoluci kritizující porušování lidských práv a také přísnější prověřování čínských investic v Evropě.

Šéf zahraničně-politického výbory řeckého parlamentu Costas Douzinas v rozhovoru s americkými novináři popírá, že by to bylo výsledkem přímého tlaku z Pekingu. Ten totiž nebyl třeba. “Když jste na kolenou a jeden kolemjdoucí vám dá facku, zatímco druhý vám dá almužnu, tak komu na oplátku pomůžete, když máte příležitost? Tomu, kdo vám dal facku anebo tomu, kdo pomohl vám?” přiznává politik levicové strany Syriza.

Čínské zájmy přitom pochopitelně nejsou altruistické. Jde to dobře vidět na největší čínské investici, která míří do přístavu Pireus, kde čínský koncern Cosco investoval půl miliardy eur. Sem má ústit novodobá “hedvábná stezka” - tedy síť železnic a silnic, po níž má přes celou Eurasii do Evropy putovat čínské zboží.  Již nyní je nejvytíženějším přístavem Středozemního moře.

Čína se mimochodem obávala nástupu levicového premiéra Alexise Tsiprase k moci, neboť jeho Syriza hrozila zastavením privatizace. K tomu však nakonec nedošlo - pod tlakem EU, ale i Číny, jejíž velvyslanec si před 2,5 lety jako první zahraniční diplomat vyžádal u Tsiprase audienci a stvrzení privatizačních záměrů předchozí konzervativní vlády.

Řecko potřebuje vytvářet pracovní místa, proto schválilo i další velkou investici.  Čínský koncern Fosun ve spolupráci s arabskými investory hodlá přetvořit opuštěné letiště ležící nedaleko moře na okraji Atén ve druhé Monako, obrovské „hřiště“ pro bohaté turisty z celého světa. Je to součástí plánu na „dovezení“ 1,5 milionu čínských turistů do Řecka během příštích pěti let.

Tsiprasova vláda nicméně hraje na obě strany: premiér v posledním roce dvakrát navštívil Peking, současně ale přivítal americké byznysmeny, propagoval řeckou rekonstrukci před americkými kongresmany a na úkor Číňanů podpořil velkou investici firmy, jejíž šéf je známým podporovatelem Donalda Trumpa. V naději, že to zpoza oceánu přiláká další investory, a malé Řecko si tak mezi nabídkami velmocí bude moci vybírat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].