Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Éra pragmatické politiky možná končí, ale Angela Merkel se nevzdává

Angela Merkel (CDU) a Horst Seehofer (CSU)  • Autor: REUTERS
Angela Merkel (CDU) a Horst Seehofer (CSU) • Autor: REUTERS

List The Financial Times na svém webu v pondělí odpoledne oznamoval, že Angela Merkel zažívá největší krizi své politické kariéry. Nejprve zaostala za očekáváním v zářijových volbách a nyní se jí nepovedlo vyjednat koalici s liberální FDP a Zelenými. Poprvé zcela selhal její totálně pragmatický styl jednání, na nějž je zvyklá z řešení eurokrize – nejprve rozkouskovat témata na detailní prvočinitele, a pak se v úzkém kruhu dlouho do noci domlouvat na finálním kompromisu.

Mladý šéf liberálů Christian Lindner v noci z neděle na pondělí do rýsujícího se kompromisu “hodil vidle” s odůvodněním, že příliš odporuje programu jeho strany. Možná nechtěně tak potvrdil, co v aktuálním vydání týdeníku Die Zeit píše sociolog Heinz Bude: “Člověk má hloupý pocit, že skončila éry Angely Merkel, pokud tím rozumíme politiku obrušování hran, vyrovnávání protikladných cílů a pragmatického překonávání problémů a hrozeb, které se nečekaně objeví. Politické strany všude na světě chtějí upozadit pragmatismus a postavit zase do popředí své programy. Ne proto, že to je záruka lepšího vládnutí, ale proto, že si to voliči žádají. Budoucnost mají lídři politických stran, kteří umí polarizovat. A je jedno, zda flirtují s pravicovým populismem jako Sebastian Kurz či Viktor Orbán - anebo s levicovým populismem jako Jeremy Corbyn či Bernie Sanders.”

Styl Angely Merkel možná vyšel z módy a nikdy nebyla lepší chvíle pro předpovědi jejího konce než teď. Argumenty shrnul Wolfgang Münchau, šéf serveru Eurointelligence.com. Kancléřka však nechce odejít takto neslavně a nechce to ani většina Němců. Podle aktuálních průzkumů je druhou nejoblíbenější političkou v zemi a za kancléřku ji chce pořád 58 procent Němců.

Šéf Zelených Cem Özdemir • Autor: Matěj Stránský
Šéf Zelených Cem Özdemir • Autor: Matěj Stránský

V pondělí po poledni se sešla s prezidentem Frankem Walterem Steinmeierem, který poté apeloval na všechny politické strany. Mají vzít vážně mandát od voličů a být ochotní převzít vládní odpovědnost. Slova mířila k liberálům z FDP, ale i k jeho vlastním sociálním demokratům (SPD). Ti po volebním debaklu z konce září chtějí do opozice, případně volají po předčasných volbách. Steinmeier ve středu přijme šéfa SPD Martina Schulze a bude se zřejmě snažit jeho názor změnit, respektive zjistit, za jakých podmínek by přece jen byla SPD ochotná vstoupit do další vlády velké koalice s CDU/CSU.

Angela Merkel ve večerních, velmi poklidných a nekriticky vedených rozhovorech na stanicích ARD a ZDF řekla, že si nyní počká na další kroky prezidenta. Pokud nebude mít s kým sestavit většinovou vládu, úplně nevyloučila ani tu menšinovou - “nikdy neříkej nikdy” - ačkoli je vůči ní “extrémně skeptická”. To už by prý raději předčasné volby a překvapivě rovnou ohlásila, že by do nich CDU/CSU znovu vedla. Slíbila prý voličům, že pro ně bude další čtyři roky pracovat a tento slib z letní volební kampaně platí. Německo podle jejích slov potřebuje stabilitu - a ona je takříkajíc jejím garantem. Dále pak v rozhovorech pokračovala ve svém politickém stylu. Za krach jednání nikomu nedala vinu, řekla, “že se mnohé naučila – a pochválila dosažené výsledky; jen trochu práce ještě prý zbývalo udělat. Po zářijových volbách se v Německu hodně psalo o nespokojenosti v řadách CDU/CSU, po překvapivém neúspěchu při sestavení nové vlády strana nicméně zatím stojí loajálně po boku své předsedkyně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].