Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Dějinná událost: Wall Street povede poprvé za 226 let žena

Stacey Cunningham,  první šéfka newyorské burzy • Autor: REUTERS
Stacey Cunningham, první šéfka newyorské burzy • Autor: REUTERS

Newyorskou burzu, která odjakživa fungovala jako symbol mužského světa, poprvé povede žena. Od pátku šéfovskou židli přebere dosavadní provozní ředitelka burzy, 43letá Stacey Cunningham, jak píše list Wall Street Journal.

Newyorská burza je největší na světě a má za sebou 226letou historii. Jak připomíná časopis Time, v době jejího vzniku ještě Američanky nesměly volit, sepisovat závěť nebo na sebe napsat majetek. Burza byla prostředím, kde muži vždy dominovali, jmenování ženy na ředitelský post tedy americká média popisují jako dějinnou událost.

Stacey Cunningham nastoupila na New York Stock Exchange (NYSE) ještě za studií jako stážistka v roce 1994. Wall Street Journal v této souvislosti připomíná, že z té doby si nová šéfka ještě pamatuje na pracovišti provizorní dámské záchodky umístěné v telefonní budce. O ně svedla osobní bitvu první makléřka na NYSE Muriel Siebert, která nastoupila v roce 1967 a ještě dvacet let poté si musela u šéfa burzy stěžovat, že v sedmém patře žádné dámské toalety nejsou. Pod výhrůžkou, že si s sebou bude nosit přenosný záchod, nakonec Muriel Siebert přesvědčila vedení, aby toalety nechal vybudovat aspoň v zmiňované budce. Její zásluhy neopomněla ve zprávě o svém jmenování zmínit ani nová šéfka burzy.

Není to jediná ukázka, že časy se zřejmě mění. Podobného úspěchu jako Stacey Cunningham dosáhla i Adena Friedman, která je hlavou druhé nejvýznamnější americké burzy – Nasdaq. Obě tato centra světového obchodu tedy brzy povedou ženy. Finanční média připomínají, že bankovnictví a finance jsou pořád odvětví, kterým muži dominují a kde přetrvávají platové rozdíly. I proto je zpráva o první šéfce NYSE braná jako symbolický průlom.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].