Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Další ruské dopingové tsunami. Viníci vracejí medaile z Pekingu a Londýna, dojde i na Soči

Autor: Grzegorz Jereczek/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Autor: Grzegorz Jereczek/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Po nedávných odhaleních o vládou řízeném dopingu sportovců v Rusku proběhly nové testy vzorků moči odebraných účastníkům letních olympiád v Pekingu (2008) a Londýně (2012). A výsledky jsou tak závažné, že zřejmě přepíší olympijskou historii, píší New York Times.

Jak informuje deník, už více než 75 atletům z těchto dvou olympiád byl prokázáno porušení antidopingových pravidel. Většina viníků jsou Rusové a sportovci z východoevropských zemí; přinejmenším čtyřicet z nich navíc získalo medaili. Zkoumání přitom pokračuje a očekává se, že čísla budou ještě vyšší.

Rekordy z Pekingu a Londýna najednou vypadají jako pouhý podfuk.  Desítky „rekordmanů“ musí vracet medaili a předávat ji kolegům, kterým ukradli slávu na stupních vítězů. Podvody jsou tak rozsáhlé, že někde dostávají medaile i sportovci, kteří předtím skončili šestí.  „Ta čísla jsou nepředstavitelná, příšerná,“ citují Timesy člena Mezinárodního olympijského výboru Gian-Franco Kaspera. „Ztratili jsme důvěryhodnost - a přitom na ní všechno stojí.“

Jednou těch, které jsou postiženy dopingovým podvodem soupeřek, je americká skokanka do výšky Chaunté Lowe (32) - účastnice několika letních olympiád, která ani na jedné nezískala medaili. Až teď: minulý týden jí najednou vyskočil na Facebooku vzkaz německé atletky s gratulací k bronzovému metálu z pekingských her. Teprve pak se Chaunté Lowe dozvěděla, že tři její tehdejší soupeřky, které obsadily stupně vítězů, tedy dvě Rusky a Ukrajinka,  jsou kvůli novému nálezu nedovolených látek v tehdejším vzorku moči vyřazeny. A že se tím pádem ze šestého místa posunuje k bronzovému ocenění.

Důsledky ruského dopingového tsunami nepochybně povedou i ke zpochybnění medailí rozdaných na předloňské olympiádě v ruské Soči.

„Vyhrkly mi slzy,“ řekla Lowe deníku NYT. „A spolu s radostí mi došlo, o co jsem přišla.“ Její manžel ztratil v roce 2008 práci a rodina přišla o dům, který manželé nebyli schopni splácet.  To by se podle Chaunté nestalo, kdyby se tehdy vrátila s medailí. „Byla jsem mladá a nadějná, sponzoři o mě měli zájem. Ale ten se pak z velké části vypařil, když jsem nedokázala proniknout na stupně vítězů.“

Výsledky opakovaných testů se objevily ve chvíli, kdy ruští atleti stojí pod ostrým mezinárodním dohledem. Poté, co v květnu dlouholetý šéf ruské centrální antidopingové laboratoře prchl na Západ a rozkryl tam promyšlené schéma státně organizovaného dopingu ruských sportovců, nebyla třetina ruského olympijského týmu vpuštěna na letní olympiádu v Riu.

Pro olympijskou administrativu je standardní praxí úschova vzorků moči na deset let - aby mohly být provedeny doplňkové testy, kdykoli se na dopingovém poli objeví nové informace. A právě ty přinesl zmíněný šéf ruského antidopingu: prozradil přesné složení koktejlu zakázaných látek používaného v minulých letech ke zlepšení výkonnosti ruských borců. Člen Světové antidopingové agentury Olivier Rabin, který spolupracoval s olympijským výborem na doplňkových testech, potvrdil New York Times, že nové výsledky zakázaných látek v moči ruské výpravy prokázaly pravdivost citovaného ruského funkcionáře.

Drogy nebyly odhaleny při tehdejších testech i proto, protože vědecké možnosti ještě nebyly na takové úrovni jako dnes, kdy se zjistí i velmi malé zbytkové koncentrace zakázaných látek. „Věda dělá každý den neuvěřitelné pokroky,“ citují NYT doktora Rabina. „Vidíte to, co ještě nedávno vůbec nebylo možné vidět.“

Je velmi pravděpodobné, že Mezinárodní olympijský výbor nezůstane jen u zkoumání letní her, ale podívá se i na nové testy ze zimních olympiád. Údajně už bylo prozkoumáno prvních 500 vzorků z her v Turíně 2006, ale výsledky nechce výbor zatím nijak komentovat. Důsledky ruského dopingového tsunami nepochybně povedou i ke zpochybnění medailí rozdaných na předloňské olympiádě v ruské Soči.

Je to vlastně téměř nevyhnutelné: Světová antidopingové agentura již zveřejnila vyšetřování, které potvrdilo výpověď citovaného antidopingového zběha, že řada ruských sportovců – včetně minimálně 15 medailistů – v Soči dopovala. Jejich provinění však ruské úřady dokázaly v podvodné akci dokonale zakamuflovat.

Tak rozsáhlé porušování pravidel jednou z národních delegací by mohlo olympijské činovníky přimět k úvaze, jaký odpovídající trest zvolit před nadcházející olympiádou, píší Times. “Tvrdit, že dochází k nastolení spravedlnosti, by bylo hodně přehnané,“ říká k tomu šéf Mezinárodní asociace letních olympijských federací Francesco Ricci Bitti. „Ale rozhodně jsme na správné cestě.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].