Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

CO2GLE: Vteřina googlování zaměstná 23 stromů

Google – nejpoužívanější webová stránka dnešních dnů – zpracuje 3,5 miliardy dotazů denně . A to má svou cenu. Miliony serverů, routerů a dalších zařízení, které za nejmocnější internetovou firmou světa stojí, vyprodukují kolem půl tuny oxidu uhličitého za vteřinu. Píše o tom webový deník Quartz v článku o „umělecké badatelce“ Joanna Moll, která se snaží ukázat lidem co nejnázorněji ukázat, co používání internetu obnáší. Jedné takové osvětové akci dala jméno CO2GLE. Vytvořila pro ni triviální webovou stránku janavirgin.com/CO2/, kam umístila počítadlo měřící tvorbu skleníkových plynů podle toho, jak Google pro svůj hardware spotřebovává elektřinu.

„Skoro nikdo si dnes už neuvědomuje, že za internetem je reálná infrastruktura s nároky na přírodní zdroje. Jak je možné, že tak zjevná věc je dnes tak moc mimo naši představivost?“ přemítá Joanna Moll v krátkém vstupním textu, kde projekt CO2GLE představuje. Projekt běží už tři roky a počítadlo se pořád točí podle dat z roku 2015. Dnes je výkon i spotřeba Google ještě mnohem vyšší, ale pro ilustraci zajímavé probrat si i ona tři roky stará čísla. Výpočet stojí na předpokladu, že Google zpracuje 47 tisíc dotazů za vteřinu (dnes by to mělo být 67 tisíc), což odpovídá skoro deseti gramům na jeden dotaz. Vzhledem k dominantní pozici Googlu by jeho podíl na uhlíkové stopě celého internetu měl dosahovat až 40 procent.

Reportéři z Quartz s výpočty konfrontovali i Google a firma podle nich vzoreček nijak nerozporovala. V článku zmiňují, že Google bere produkci skleníkových plynů vážně a sám se čísla snaží snížit, ale vzhledem k velikosti firmy jsou pořád obrovská. Podle dat, které firma reportérům poskytla, má obsluha jednoho průměrného uživatele Google za měsíc na svědomí zhruba stejné množství CO2 jako jedna míle jízdy v benzínovém autě. Článek ale připomíná, že existují i mnohem vyšší odhady, podle kterých jedno hledání stojí jeden až deset kilogramů CO2.

Quartz píše, že se o Joanně Moll dozvěděl předminulý týden na konferenci v Barceloně, odkud kritička naší digitální bezstarostnosti pochází, a zmiňuje ještě jeden její názorný projekt jménem DEFOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOREST. I ten má svoji webovou stránku, kde triviálním, ale působivým způsobem nabíhají malé obrázky stromků podle toho, kolik jich je v přírodě na vybalancování Googlu třeba. Vteřina googlování podle této stránky vytvoří tolik oxidu uhličitého, že jeho rozklad zaměstná 23 stromů.

O moc lépe na tom samozřejmě nejsou ani další internetové korporace. Facebook sám na sebe podle Quartzu prozradil, že jeho hardware za rok 2016 vyprodukoval 718 tisíc tun CO2. To zhruba odpovídá výrobě elektřiny pro jedno větší americké město s 77500 domácnostmi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].