Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Číst, či nečíst aneb V Indii chodí literatura za čtenáři

Vy ze čtenářek a čtenářů, kdo jste v posledních měsících - stejně jako páteční menu - nebyli v Indii, to možná nevíte, ale na ulicích velkých (i některých malých) měst se rozmáhá nová móda. Říká se jí StickLit a jsou to nálepky s citáty z knih slavných spisovatelů Wildea a Shakespearea, ale i řady méně známých autorů, a to jak v angličtině, tak v hindštině. Nálepky visí na sloupech veřejného osvětlení, na výlohách stálých i pohyblivých prodejen i na zastávkách autobusu; zkrátka všude v ulicích.

Smysl je právě takový, jaký to může mít - šířit literaturu a čtení. Ne každý, ba dokonce jen menšina Indů, má čas a peníze na nákup a konzumaci četby či alespoň čtiva. Jen zlomek lidí čte v angličtině - a v hindštině či regionálních jazycích není výběr knih zdaleka tak velký. A tak by tu mohla být možnost alespoň občas narazit na větu, za kterou nemusíte chodit, ale která přijde za vámi. To chce od října loňského roku zařídit Nidhin Kundathil a Manoj Pandey, zakladatelé StickLitu, a volná a rozšiřující se síť jejich dobrovolných spolupracovníků.

Že to funguje, dokládá reakce jednoho z prodavačů pouličního občerstvení. Když si přečetl existencialistický citát přilepený aktivisty na jeho rikšu, údajně pokýval hlavou a prohlásil: “Přesně tak.”  A jak připomíná server Quartz, není třeba jezdit za StickLitem do Indie. Už je k nalezení v Amsterdamu, Philadelphii nebo Londýně.

Příspěvek sdílený Stick Lit (@stick_lit),Úno 4, 2018 v 11:32 PST

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].