Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Brexit mohly ovlivnit počítačové útoky cizích vlád, naznačuje poslanecká zpráva

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Byla to jedna z mnoha událostí ve dnech před britským referendem o budoucnosti země v Evropské unii – vládní stránka, na níž bylo možné se k volbě registrovat, sto minut před vypršením lhůty zkolabovala. Vláda sice v reakci na to lhůtu pro registraci prodloužila o dva dny, nicméně panovaly obavy, že desetitisíce voličů mohla nefunkční stránka odradit.

Dosud se mělo všeobecně za to, že za pád webu mohl masivní zájem občanů – podle odhadů jich nechalo registraci na poslední chvíli více než 500 tisíc. Nyní se však objevuje jiné vysvětlení, informuje britský The Guardian. Přišel s ním jeden z výborů dolní komory britského parlamentu zabývající se veřejnou správou a ústavními záležitostmi. Ve zprávě zveřejněné ve středu poslanci upozorňují, že existují indicie, podle nichž byl krach webu způsoben tzv. DDOS útokem. Jde o útok na internetovou službu či webovou stránku, při němž se „útočníci snaží server zahltit obrovským množstvím požadavků, které způsobí, že se server stane nedostupným pro normální uživatele“.

Ačkoliv poslanci výboru vedeného konzervativcem Bernardem Jenkinem neukazují prstem na pachatele útoku, připomínají, že čínská či ruská vláda v minulosti podobné metody používaly - a že konkrétně Rusko je ve vážném podezření, že se pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby.

Jaký konkrétně mohl mít tento incident dopad na výsledek hlasování, samozřejmě nevíme. Má se nicméně za to, že pozdní registraci se chystali využít zejména mladší voliči, mezi nimiž převažovali zastánci setrvání Británie v EU. Čemuž by odpovídala i reakce „leavers“, kteří kritizovali vládní rozhodnutí prodloužit termín pro registraci.

Businessinsider.com pak připomíná, že otázku ruského vlivu na referendum v uplynulých týdnech otevřel i labouristický poslanec Ben Bradshaw, který v únoru obvinil konzervativní vládu, že informace o podobném zasahování skrývá. Jak tehdy, tak dnes nicméně vládní mluvčí odmítl, že by kabinet Theresy May disponoval konkrétními důkazy o cizím zásahu.

Týdeník Respekt nedávno vydal speciál Dezinformace, kde se píše mimo jiné právě o podobných praktikách. Součástí zvláštního vydání, které připravila redakce k jednomu z nediskutovanějších témat dneška, jsou články o konspiračních teoriích, o tom, jak se vytváří tzv. alternativní média, přinášíme také rozhovory s předními novináři, reportáže ze světových médií, která se rozhodla čelit útoku fake news, naleznete tu ankety, příklady manipulací či rady, jak odlišit důvěryhodné zdroje od těch nedůvěryhodných. Speciál je dostupný k zakoupení na novinových stáncích, na webu i v aplikacích pro Android a iPad/iPhone. Můžete ho také věnovat konkrétní škole a pomoci tak mediální výchově.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].