Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Balancování kamenů je marnivá bezohlednost vůči přírodě

Na horách i u moře; Eidfjorden, Norway • Autor: Profimedia, Alamy
Na horách i u moře; Eidfjorden, Norway • Autor: Profimedia, Alamy

Jak správné je stavění kamenných mužíků (rock stacking) v divoké přírodě? Někdy jen hromádek kamení, jindy obdivuhodných ministavitelských výkonů? A je taková otázka vůbec namístě, není to nesmysl? Jsou to jen kameny a lidé to mají rádi.  Tak rádi, až jsou tyhle pyramidky skoro úplně všude - a proto to není správné, odpovídá deník Guardian v komentáři o tomto turisticko-dovolenkovém trendu, který nabírá na intenzitě.

Řeč není o těch, které stojí podél cest a pomáhají poutníkům v mlze, nýbrž o těch, kteří stojí na plážích, uprostřed planin, na vrcholcích hor, na březích jezer a řek… Zkrátka jak bylo řečeno, skoro všude. Lidé je staví pro zábavu, pro fotku na Instagram či na památku, že tu byli. A někdy zároveň jako zkoušku trpělivosti - a pak je to cosi mezi meditací a rybařením pro 21. století, jak píše o tzv. balancování kamenů web Radia Wave.

Ať je to však kterýkoli ze zmíněných impulsů, autor textu Patrick Barkham má pro odmítání těchto stavbiček dva důvody. První je eticko-estetický. Kouzlo putování přírodou je v tom, že chodec kráčí krajinou, v níž lidé (ještě) nedominují, nebo alespoň ne zjevně. Projít a nezanechat stopu je tak jednou z hlavních zásad trochu přemýšlivé turistiky. To ovšem mužíci kazí a připomínají, že už tu někdo byl, že tu dokonce byla spousta lidí - a chtěli vám to dát znát. Stojí za tohle porušení hezká fotka na mobil a vědomí, že po vás zůstala na divokém mořském břehu stopa?

Pro ty, kdo těmto (možná trochu romantizujícím) argumentům nejsou přístupní, jsou tu pádnější důvody. Kromě toho, že hloupě umístěný mužík může svést turistu z cesty, třeba i nebezpečně, není z nich nadšená ani příroda. Kameny, zvlášť na netknutých místech, mají na zemi svou funkci, jejich přemísťováním a hromaděním obnažujeme půdu a můžeme urychlit erozi. Jsou také životním prostorem mnoha živočichů od bezobratlých po ptáky - a můžeme je nevědomky zabít či ničit jejich hnízda.

Nikdo netvrdí, že postavit mužíka na břehu Labe v Hradci Králové nebo na exponovaném místě Prachovských skal je zločin; tam je to nevinná zábava. Stavět je ale v místech, která lidem tak úplně nepatří, je marnivá bezohlednost, vzkazuje Guardian.

Almost every beach we visited in Orkney was spoiled by people leaving their mark and for a photo for social media. It's a worrying trend. It ruins the scenery and the environment. #CountryFilepic.twitter.com/vcDKELB1US— Blue Planet Society (@Seasaver)

Almost every beach we visited in Orkney was spoiled by people leaving their mark and for a photo for social media. It's a worrying trend. It ruins the scenery and the environment. #CountryFile pic.twitter.com/vcDKELB1US

— Blue Planet Society (@Seasaver) August 5, 2018
2018

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].