Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Ať Trump nesmí do Británie, žádá půl miliónu lidí

Jednání o klimatu jdou do finále • Newspeak na vinných etiketách • Čajem proti smogu • Základní finský příjem

Donald Trump • Autor: Globe Media /  Reuters
Donald Trump • Autor: Globe Media / Reuters

Pařížská jednání o klimatu jdou v pátek do finále. Respektive měla by jít. Text dohody už je slovy politiků “téměř hotov” a na většině dohadovaných věcí panuje shoda. Slova “téměř” a “většině” jsou ale v tomto případě klíčová. Už teď je zřejmé, že jednání přetáhnou původně plánovaný páteční deadline a budou pokračovat o víkendu; navzdory dvěma nočním zasedáním v posledních dnech. Zbývá totiž vyjednat to nejobtížnější a také to nejdůležitější: kontrolovatelnost plnění závazků a především rozdělení odpovědnosti mezi bohaté a rozvíjející se státy.

Jedna z důležitých hráček na konferenci, brazilská ministryně životního prostředí Izabella Texeira, sice na nedávné tiskové konferenci ani na vteřinu nezapochybovala o tom, že dohoda nakonec vznikne, ale jistě si pamatuje, jak to bylo v roce 2009 v Kodani. Dohoda byla na spadnutí, “ladil se už jen jazyk” - podobně jako nyní. A víkend přinesl bezprecedentní zklamání a odklad řešení (či aspoň pokusu o ně) o dlouhých šest let.

Petice požadující zákaz vstupu Donalda Trumpa do Británie slaví na ostrovech velký úspěchpodepsalo ji už přes 500 000 lidí - je to reakce na Trumpův požadavek, aby byl po útocích v San Bernardinu muslimům zakázán vstup na půdu Spojených států (“než se zjistít, co se to s nimi sakra děje, že pořád zabíjejí nějaké Američany”).

Jak se ukázalo, Trumpův nápad neodporuje ústavě Spojených států, což platí i pro britský případ. Ačkoliv se občanským požadavkem bude zabývat tamní parlament (při petici s více než sto tisíci podpisy je to jeho povinnost), soudě dle výroků britských politiků je to možnost zajímavá a zábavná, leč nepravděpodobná. Tak či onak je jen otázkou času, kdy Donald Trump řekne, že by mu to nevadilo a ani by tam jako prezident nejel, protože Britové jsou nuly, není jim rozumět a jejich jídlo chutná nijak.

Francouzská ofenziva po pařížských útocích pokračuje; nejen vojenská, ale i diplomatická a politická. Francouzský ministr vnitra představil plán na celoevropské sledování peněžních toků všeho druhu: od platebních karet po obchod se starožitnostmi, a to s cílem přiškrtit kanály, jimiž získávají finance teroristické skupiny. Ještě o tom nápadu musí přesvědčit unijní kolegy.

George Orwell
George Orwell

Kdo četl Orwellovu dystopii

1984

, zná

newspeak: jazyk, pomocí něhož vládnoucí moc učinila politicky nesprávné myšlenky nevyjádřitelné a nesdělitelné

. Newspeak byl v jistém smyslu hlavním motivem jeho knihy - vezmeme-li v úvahu, že Orwell věnoval svému literárnímu vynálezu celou její přílohu. Stejně tak byla tématem obava, že ztrácíme schopnost se vyjádřit plně a přesně, a proto volíme nejbližší možnost, což nás v průběhu konverzace pomalu, ale jistě vzdaluje původnímu tématu; až nakonec sdělujeme něco pořád podobného, ovšem přece jen už jiného, než jsme zamýšleli. Je to nejen frustrující, podle Orwella je to i nebezpečné. Napsal o tom přinejmenším jednu esej pojmenovanou

Nová slova

. V ní vymyslel řadu výrazů, pomocí nichž bychom dokázali popsat realitu co nejvěrněji.

Takový jeden slovník už ovšem existuje - stačí se podívat na zadní etiketu vinných láhví, jak se píše v eseji na serveru aeon. Sommeliérství má prakticky nekonečnou zásobu slov a jejich kombinací, pomoc nichž by mělo být schopné popsat tu nejjemnější nuance bílého, červeného i růžového nápoje. Kdo by však byl schopen identifikovat sklenku podle popisu “na počátku květnaté, poté se plné tělo rozlije do šířky a dozní v názvucích ibišku, konvalinky a staré knihy”? Nikdo, pravděpodobně ani sommeliér. A z vlastní zkušenosti víme, že kontakt s tímto jazykem budí pocit nedostatečnosti a ještě častěji podezření, že si to prostě někdo ve spěchu vymyslel. Je to dokonale nepoužitelný jazyk, jehož meze značí věta “hodí se k rybám”.

Newspeak není hrozící zlo, newspeak je žitá a nevyhnutelná realita, argumentuje autor eseje. A jakákoliv snaha o nápravu v sobě nese větší rizika než vědomí nedostatečnosti naší vlastní řeči.

Čínský recept na nesnesitelný a vražedný smog? Podle tamního státního rozhlasu “úsměv a více čaje” a také snaha “zůstat pozitivní”. Podle oficiálních dat už sice v hlavním čínském městě neplatí nejvyšší, červená výstraha, přesto zůstává zahaleno v šedých oblacích. Jaký přesně čaj funguje nejlépe, o tom se propaganda nezmiňuje. Nejspíš Earl Grey.

V pondělním Respektu se dočkáte textu o finském experimentu (omezeném na jeden region) se zavedením nepodmíněného základního příjmu; ve finském případě bude činit 800 eur. Skandinávská země nečiní pokusy z čiré zvědavosti, nezaměstnanost je stále ještě únosných deset procent, ovšem práci nemá pětina mladých lidí. Základní příjem je jednou z variant systému sociálního zabezpečení. Tak Finové zkouší, co mohou.

Deník Guardian ale argumentuje, že je to marný pokus. Základní příjem je zajímavá myšlenka, ovšem trpí stejným zásadním neduhem jako čistá neregulovaná liberální tržní ekonomická teorie: funguje jen v ideální společnosti racionálně se rozhodujících lidských bytostí. A taková není na světě ani jedna. Ani ve Finsku.

Autor: ČTK, AP
Autor: ČTK, AP

Rychlejší mobilní prohlížení internetu je za dveřmi.

Google začne od února

do výsledků vyhledávání zařazovat stránky s AMP, mechanismem, který by měl zobrazování stránek v prohlížečích mobilních telefonů zrychlit až pětkrát. Bude se to týkat hlavně médií a je to reakce na facebookové Instant Articles, které uživatelům sociální sítě nabízí kompletně převzaté články novin a časopisů - díky zvláštní jednotné komprimaci rychleji, než je běžné na domovských stránkách vydavatelů.

Hlavní rozdíl je v tom, že AMP bude součástí originálních stránek, nebude to zvláštní platforma jako facebookové IA. A logika za tímto jistě velmi komplikovaným kusem počítačového kódu je jednoduchá: pokud se internet na mobilu výrazně zrychlí, možná nebudou uživatelé tak často instalovat AdBlock a upírat vydavatelům už tak tenké zisky. Zdlouhavé načítání kvůli otravným reklamám činí zmíněný doplněk extrémně populární.

Mobilní telefon je dnes už hlavní brána do světa internetu. A podle průzkumů jsou jeho vlastníci netrpěliví: pokud načítání stránky trvá déle než tři vteřiny, polovina odchází. Průměrná doba je přitom osm vteřin. AMP má tohle změnit.

Video: Takhle vypadá (vesmírné) počasí na Plutu. Pořádání související klimatické konference ještě není nutné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].