Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Armády trollů ohrožujících demokracii sílí na celém světě

Prezident Putin s provozovatelem petrohradského trollího
centra Jevgenijem Prigožinem • Autor: Profimedia, Sputnik
Prezident Putin s provozovatelem petrohradského trollího centra Jevgenijem Prigožinem • Autor: Profimedia, Sputnik

Předvolební internetová manipulace zdaleka není pouze doménou Ruska, byť na ruské hackery si stěžuje kde kdo od Spojených států přes Británii až po Španělsko. Americká neziskovka Freedom House si nedávno provedla namátkový průzkum a zjistila, že různé formy ovlivňování kampaně používá alespoň 30 zemí, i když většina (na rozdíl od Ruska) uvnitř vlastních hranic.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte například platí 10 dolarů denně “dobrovolníkům” za to, že provozují falešné účty na sociálních sítích podporujících jeho politiku. Turecká vládní strana si najala hned 6000 hackerů manipulujících internetové diskuze. V Súdánu jsou do akce rovnou zapojeny tajné služby, jež zakládají falešné účty, na nichž kritizují a pomlouvají kritické novináře a podporují vládní politiku.

Freedom House přitom zkoumal “pouze” 65 zemí; v praxi to tedy znamená, že nějakou formu aktivního ohýbání internetové scény provozovala téměř každá druhá. Zasahování je systematické a trvalé, rozhodně se neomezuje na předvolební kampaň nebo na rok, v němž se volby konají. Trend je vzestupný: Freedom House průzkum provádí od roku 2009 a ještě před rokem narazil jenom na 23 zemí provozujících tzv. astroturfing, v praxi vytváření jakéhosi falešného internetového “hnutí” na podporu určitých politických kandidátů.

Ilustrační foto • Autor: youtube
Ilustrační foto • Autor: youtube

„Dopady těchto rychle se šířících technik na demokracii a občanská hnutí je potenciálně zničující,“ cituje The Guardian zmíněnou neziskovou organizaci. „Vytvářením falešné představy, že na jejich straně stojí většina obyvatel, jsou vlády schopné ospravedlnit útoky na politickou opozici a zdůvodnit antidemokratické změny zákonů a institucí bez řádné debaty.“

The Wall Street Journal upozorňuje, že Evropa začíná mít z fake news a manipulací husí kůži. Osm členských států napsalo v průběhu uplynulého měsíce evropské ministryni zahraničí Federice Mogherini a požadovalo, aby EU vyhradilo na boj se zasahováním do volebních kampaní větší finanční zdroje. Evropská komise oznámila, že do ledna vytvoří novou expertní skupinu, jež by se šířením fake news a dalšími technikami měla zabývat. Minulý týden před stále se zhoršující situací varovali také vrcholní velitelé NATO a amerických ozbrojených sil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].