Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Argentinský prezident ukazuje, jak demontovat populismus

Mauricio Macri • Autor: REUTERS
Mauricio Macri • Autor: REUTERS

Všechno nejde do pekel. V Latinské Americe například dostávají populisté spíše na frak. Zatímco Česko o víkendu řádně ztrumpovatělo, Argentina ve volbách potvrdila vládu centristického prezidenta a odmítla návrat populistické Cristiny Fernández de Kirchner.

Nešlo o prezidentské volby, ty se konaly před dvěma roky a favorita odstupující prezidentky (nemohla podle ústavy již znovu kandidovat) porazil stávající pravostředový Mauricio Macri. Byl to tehdy velký bod obratu, manželé Kirchnerovi byli velkými spojenci Huga Cháveze a vůbec celé “růžové vlny” levicových populistů (bývalý prezident Néstor během prvního volebního období své ženy náhle zemřel).

Kirchnerovi holdovali nacionalismu i korupci a prezidentka opouštěla úřad v situaci, kdy Argentina zase jednou balancovala na pokraji bankrotu. Jak připomíná komentář nejnovějšího vydání The Economist, Macri to rozhodně neměl a nemá lehké: “Demontáž populismus není snadný způsob, jak vyhrávat volby. Macri začal tím, že uvolnil směnný kurz, což vedlo k devalvaci měny, prudkému zvýšení inflace a propadu životní úrovn쓨. Za Cristiny se v Argentině dotovaly třeba ceny elektřiny, plynu, benzínu nebo jízdenek na hromadnou dopravu. Autor menu s jistou nostalgií vzpomíná, že lístek příměstským vlakem do centra Buenos Aires byl tak směšně levný, že se většinou ani nikdo nenamáhal kontrolovat, jestli si ho cestující skutečně koupili. Vyúčtování za plyn přišlo vždy s výrazným upozorněním, na kolik by stejná spotřeba přišla v sousedním Chile nebo Uruguay - nebýt dobrotivého zásahu paní prezidentky, samozřejmě.

Macriho příznivkyně po volbách • Autor: REUTERS
Macriho příznivkyně po volbách • Autor: REUTERS

Tyhle radosti Macri zrušil a po dvou letech vlády se s napětím čekalo, jestli ve volbách do Kongresu naštvaní voliči pošlou zástupce jeho strany k čertu a v podstatě mu tak znemožní v reformách pokračovat. O návrat se také pokoušela paní Cristina, které jinak hrozí v několika soudních sporech nepříjemné tresty za korupci. “Pro Argentinu i Latinskou Ameriku je důležité, aby Macri uspěl,” držel mu palce britský týdeník. “Dobré výsledky by mu pomohly pokračovat v reformách… Jeho úspěch by znamenal naději pro Chile, Kolumbii, Brazílii a Mexiko - tedy země, které čekají volby v roce 2018 a v nichž umírnění kandidáti čelí výzvám populistů.“

Povedlo se, více méně. Cristina Kirchner se sice do senátu dostala, ale její hnutí celkově prohrálo i v tradičních baštách. Macriho strana Cambiemos jasně vyhrála, i když nezískala v Kongresu absolutní většinu. Ekonomická média rozhodně výsledky interpretují jako velké vítězství reformistů a porážku levicových nacionalistů. Pro Argentinu je to klíčové - až dosud spousta investorů opatrně vyčkávala v obavě, že Macri svou pozici neustojí a jeho snaha stabilizovat zemi rychle vyprchá. Teď to naopak vypadá, že éra manželů Kirchnerových je definitivně minulostí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].