Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Akvarijní ryby mají deprese jako lidé

Není mi dobře...
Není mi dobře...

The New York Times tvrdí, že ryby mají deprese podobné lidským. Kouká váš skalárek tupě do skla? Nehýbe se, neplave, nejeví o nic zájem? Tak to je přesně ten případ - podobně jako lidé v depresi, kteří se stahují do sebe a nereagují na své okolí, prožívá i ubohá akvarijní rybka své černé období.

Vědci se prý nesmějí a neodvolávají se na obvyklou antropomorfizaci, tedy zvyk lidí připisovat zvířatům lidské vlastnosti a pohled na svět. Naopak. “Nejenže tihle naši ožábrovaní kamarádi trpí depresemi, někteří vědci se dokonce domnívají, že jsou slibnými objekty pro vývoj antidepresiv,” píše deník. “Jsou nám tak podobné, až z toho jde strach,” cituje pak list profesora Juliana Pittmana, který k testování rybích depresí vyvinul speciální test.

Ten je hodně jednoduchý. Rybka se vypustí do nového akvária. Když se po pěti minutách usadí v jeho dolní části a pomalu a bez zájmu se tam “povaluje”, je v depresi. Když zvesela krouží v horní polovině, což je chování spojené se zájmem o své okolí a pátráním po novinkách, je jí hej. Síla deprese (a samozřejmě účinnost zkoumaného preparátu) se pak dá měřit podle poměru času stráveného veselým průzkumem v horním patře.

Někteří jiní vědci nicméně mají své pochybnosti. Zvířata se sice používají při výzkumu emocí již dlouho, vytvářet paralely mezi nimi a člověkem je ale sporná záležitost. Stejně nám nedokážou říct, co prožívají. Zmíněný profesor a další vědci, kteří rybky pozorují dlouhodobě, se však shodují, že jejich chování je tomu lidskému skutečně hodně podobné. “Ztrácejí zájem o cokoliv: o jídlo, hračky, o průzkum nového prostředí - přesně jako klinicky nemocní lidé.“

Pro ty z čtenářů, kteří doma rybky chovají, z toho vyplývá poučení. Zdá se, že deprese je u většiny rybek v zajetí vyvolána nedostatkem vnější stimulace - neboli ryby se ve svých akváriích k smrti nudí. Potřebují změnu, prostor, kvalitní okysličenou vodu. Akvárium musí být dost velké. Musí v něm být dosti rostlin, překážek, kamení, písku. Umělé dno je dobré z času na čas změnit. Rybka je zvědavá a chce žít - skoro jako člověk.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].