Mateřská společnost Googlu, firma Alphabet, obdržela od Evropské komise) rekordní pokutu ve výši přesahující čtyři miliardy euro. Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager Google pomocí operačního systému Android hned třemi různými způsoby nelegálně upevňovala dominantní postavení na trhu.

Výše pokuty se rovná částce, kterou Nizozemsko každoročně přispívá do rozpočtu EU. Komisařka připustila, že udělená pokuta je vysoká, ale nejde prý o přemrštěnou částku. Podle agentury Reuters pokuta odpovídá příjmům mateřské firmy Googlu za více než dva týdny. „Chceme, aby Google změnil své chování, je nelegální a musí efektivním způsobem přestat. Nejde o nějakou morální věc. Máme trh, ten má svá pravidla a Google podle nich musí hrát stejně jako kdokoliv jiný,“ uvedla komisařka.

Společnost dostala devadesát dní na to, aby věc napravila a případně přestala připravovat podobné kroky, pokud nějaké takové chystá -  jinak jí hrozí ještě masivnější pokuta, a to až do výše pěti procent celosvětového denního obratu. Britská stanice ovšem BBC připomíná, že pro IT giganta jsou to pořád drobné, protože na konci března měl na účtech k dispozici ohromující sumu přes 103 miliard dolarů.

https://www.youtube.com/watch?v=HbygvZmzJqE

Komisi vadí podmínky, které Google diktuje výrobcům telefonů. Jednak požaduje, aby automaticky na své telefony instalovali vyhledávací aplikaci Google Search a prohlížeč Chrome - jinak by na telefonech, které by takto nebyly upraveny, nepovolil přístup k obchodu s aplikacemi Play Store (čili by je učinili de facto bezcennými).

Google rovněž platí extra (jak konkrétně a kolik se zprávy nezmiňují) těm výrobcům, kteří byli ochotni takto postupovat u všech svých výrobků. Rovněž bránil firmám prodávat jakékoliv chytré zařízení, které mělo nainstalováno tu verzi Androidu, jež nebyla Googlem schválena (Android coby open source software má různé verze).

Zároveň platí, že na všech zmíněných zařízeních je dále možné si stáhnout jiné aplikace pro vyhledávání i prohlížeč. Ale jak jistě tušíme, lidé jsou líní a alternativní produkty si nestahují: podle komisařky  Vestager si pouhé procento uživatelů stáhlo jinou aplikaci pro vyhledávání a desetina jiný prohlížeč.

BBC připomíná, že jednu z cest, jak celou situaci vyřešit, nastoupila firma poté, co ji za podobný problém popotahoval ruský regulátor. Dnes nabízí kromě vlastních služeb ještě dvě alternativní, domácí ruské. Zejména ruské firmy z této změny profitovaly. Yandex sídlící v Moskvě zaznamenal od loňského léta, kdy změna začala platit, nárůst mobilního vyhledávání o osm procentních bodů.

Google se v předchozích vyjádřeních hájil mimo jiné tím, že Android je podle všech měřítek nejotevřenější, nejflexibilnější a nejrozmanitější mobilní platforma na světě. Navzdory existenci vlastních služeb, jako je Google Music nebo Google Play Movies & TV, se na Androidu prosadily služby jako Spotify nebo Netflix. Multimediální služby ale nejsou tak úzce provázané s operačním systémem jako právě vyhledávání nebo webový prohlížeč.

Server ihned.cz uvádí i seznam dosavadních nejvyšších pokut. Zatím nejvíc, 2,93 miliardy eur, musel zaplatit kartel výrobců nákladních tahačů (DAF, Daimler, Iveco, MAN, Volvo/Renault) za dohody o cenách platné 14 let.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Řečeno s Robertem Zárubou, přepište dějiny. V tomto případě chleba. Archeologové objevili v Černé poušti v Jordánsku pozůstatky dvou budov s velkým oválným ohništěm, na němž leželo několik spálených drobků. A ty dokazují, že lidé chleba pekli už 14 tisíc let před Kristem. Tedy   nejméně čtyři tisíce let před vznikem zemědělství.Do té doby nejstarší dochované důkazy o pekařství pocházejí z Turecka, z roku 9000 let před naším letopočtem.

Počátek dějin kulinářství tedy můžeme posunout o pět tisíc let dozadu. Jak totiž pravěká strouhanka dokládá, tehdejší lidé postupovali podle receptu a zcela záměrně si míchali těsto. Na kamenném mlýnku rozdrcená zrna divoké pšenice a ječmene doplnili usušenými, a taktéž rozdrcenými bulvami a kořínky rostlin - pak už jen přidali vodu a placka k upečení na okraji ohniště byla na světě. Jak badatelé odhadují, připomínala dnešní pitu nebo prostě běžnou chlebovou placku a chutnala jako dnešní celozrnný chléb.

 Tvůrci tohoto chleba byli ještě lovci a sběrači a pečivo si pravděpodobně pekli jen při výjimečných a slavnostních příležitostech. Jednou z teorií je, že pečivo používali k obalení pečeného gazelího masa, a jsme tedy zároveň svědky objevu prvního sendviče v dějinách.

 Vědci si i trochu zaspekulovali. Možnost péct si chleba častěji, k čemuž už lidé potřebovali nejen nalezené obilí, ale obilí vypěstované, mohla vést lidi k výměně dosavadního kočovného životního stylu za život ve stálých zemědělských osadách.

Zájemci o pravěké pečení můžeme ještě obohatit o recept na “turecký” (tedy ten mladší) chléb: místo sušených kořenů použijte cizrnu či čočku, obilí už může být domestikované.

Byť se samozřejmě na světě dějí i jiné věci, musíme se ještě jednou vrátit k Donaldu Trumpovi. V úterý byli Američané a Západ mírně řečeno zaskočeni jeho vstřícným postojem k Vladimiru Putinovi na tiskovce po summitu v Helsinkách. A pohoršení, v němž padala slova jako vlastizrada, bylo tentokrát podle všeho příliš i na Trumpa, protože o dvacet čtyři hodin později svůj postoj “upravil” - přesně k tomu ho vyzýval třeba jeho dlouhodobý příznivec, republikánský matador Newt Gingrich. Takže ve skutečnosti americkým tajným službám plně důvěřuje a věří, že se Rusové skutečně vměšovali do průběhu amerických prezidentských voleb.

Podstata nedorozumění podle nové verze spočívá v jednoslovném přeřeknutí. Na tiskové konferenci prohlásil: “Přicházejí za mnou… a říkají: myslíme si, že to bylo Rusko. (Tedy že Rusko nabouralo servery demokratické strany, poznámka autora menu). A já mám prezidenta Putina a ten mi právě řekl, že to nebylo Rusko. Řeknu k tomu toto: nemám důvod si myslet, že by to (Rusko) mělo být.”

Čtěte také: Má Putin něco na Trumpa?

Podle opravy, čtené netypicky pečlivě z předem připraveného textu, chtěl ovšem Trump říci následující: “Přicházejí za mnou… a říkají: myslíme si, že to bylo Rusko. A já mám prezidenta Putina a ten mi právě řekl, že to nebylo Rusko. Řeknu k tomu toto: nemám důvod si myslet, že by to (Rusko) nemělo být”. V angličtině se jedná o nenápadnou záměnu pomocného slovesa would za wouldn’t. Prezident se vymluvil na to, že v souvětí jsou dva zápory, což je jev který dokáže některým (méně sečtělým) rodilým mluvčím zamotat hlavu.

Celá situace je pozoruhodná. Za prvé, Trump v poslední době otáčí zcela systematicky. Na schůzce zemí G7 nejdříve souhlasil se společným komuniké a o několik hodin později spustil z letadla litanii se zcela opačným vyzněním. Na schůzce NATO podle očitých svědků minimálně dvacet minut vyhrožoval a peskoval své spojence, takže světem letěly už děsivé titulky o tom, že Trump otevřeně zvažuje vystoupení z aliance, aby na tiskové konferenci zcela obrátil a vynášel význam NATO do nebes.

Protesty před Bílým domem
Protesty před Bílým domem • Autor: REUTERS

Krátce poté, v rozhovoru pro bulvární britský deník The Sun, tvrdě zkritizoval postoj Theresy May k vyjednávání o odchodu z EU s tím, že to v důsledku znemožní smlouvu o volném obchodu mezi Británií a Spojenými státy - ale v řádu hodin všechno popřel, označil rozhovor za “fake news”, a naopak premiérku téměř nosil na rukou. Na ruské piruetě stojí za povšimnutí, že tentokrát nechal vinu na sobě a řekl, že se spletl. To tedy Trump, který na tiskové konferenci po schůzce NATO sám sebe znovu označil za vyrovnaného génia, nedělá často.

Interpretovat Trumpovo chování každopádně není snadné. Možná úplně přesně neví, co dělá. Nebo to ví velmi dobře a zcela vědomě vysílá protichůdné signály tak, aby si z jeho chování mohl každý odnést to, co si z nich odnést chce. Američtí republikánští voliči ho mohou vnímat jako drsňáka, který rozvrací stávající pořádky, nebo jako odpovědného politika, který je nerozvrací.

Současní republikáni jsou slepení s “revolučního” křídla odmítajícího dnešní uspořádání světa a ze stále ještě dosti silného křídla tradičního, které si na pevných zahraničněpolitických postojích zakládá. Kritika za tragické vystoupení s Putinem byla opravdu silná i z nitra republikánů, ve Spojených státech se opět zcela otevřeně píše a mluví o tom, že se Trump z nějakého důvodu chová jako Putinův podřízený.

Na závěr ještě dodejme, že záměna jednoho slova sice mění význam věty směrem k americkým tajným službám a Trump teď přiznává, že se Rusové do voleb skutečně vměšovali. Ale celé vystoupení přesto vyznívá poměrně jednoznačně. Trump na něm mizerné vztahy mezi Moskvou a Washingtonem ani slovem nepřipsal útoku Ruska na Ukrajinu, ani jednou nezmínil novičok v Británii nebo ruskou podporu Asada, který používá chemické zbraně proti civilistům v Sýrii. Naopak, hlavním problémem rusko-amerických je vyšetřování případné spolupráce jeho kampaně s Moskvou, které opět nazval“honem na čarodějnice”.

Ale když teď Trump pod tlakem oficiálně přiznává, že Moskva do kampaně zasahovala, v čem je vlastně vyšetřování nepatřičné?

https://www.youtube.com/watch?v=008IVJyCbok