čtvrtek 28. 6. 2018

Antoine de Saint-Exupéry se - soudě dle jeho knih - při svých nebezpečných letech utěšoval tím, že smrt ve vzduchu je sice pořád smrt, ale aspoň je čistá. A co platí o vzduchu, mělo by tím víc platit o vesmíru. Pustý, temný a tichý nedozírný prostor je úplnou definicí čistoty. Budoucí piloti mezihvězdných letů by se tak mohli mít čím utěšovat v rizikových situacích. Kdyby ovšem vědci nezjistili, že smrt ve vesmíru je spíš špinavě mastná, jako ostatně vesmír sám.

O novém objevu píše britský Guardian, originální článekvyšel v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Cílem badatelů nebylo definovat budoucí vesmírnou smrt, ale zjistit, na co se mají připravit konstruktéři budoucích vesmírných lodí plujících mezihvězdným prostorem.

Součásti mezihvězdného prachu, kterým by lodě mohly prolétávat, je totiž zčásti písek, zčásti saze a zčásti mastnota na bázi uhlíku. K tomu všemu je tato mastnota jedovatá. Její existenci vědci tušili, jistou novinkou je její množství. Například v Mléčné dráze je takové mastnoty prý ekvivalent čtyřiceti bilionů bilionů bilionů balení másla.

Odsudky stranou, jedovatý a nejspíše z lidského pohledu nechutný maz má svou roli ve velkém vesmírném příběhu a je součástí koloběhu uhlíku ve vesmíru. I život na Zemi založený na tomto prvku je jeho součástí. Maz jsme byli a v maz se obrátíme.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

V New Yorku se tento týden zrodila nová politická hvězda. Jmenuje se Alexandria Ocasio-Cortez, je jí osmadvacet a ještě včera ji skoro nikdo neznal. Mladá žena, která se ještě před pár měsíci živila jako servírka v kavárně na Manhattanu a ve volném čase se věnovala aktivismu a komunitní práci v rodném Bronxu, byla v úterý nečekaně zvolena demokratickou kandidátkou pro volby do Kongresu. V praxi to znamená, že se v podzimních volbách takřka jistě stane kongresmankou – v tomto newyorském okrsku totiž tradičně vítězí demokraté.

V obvodu Queens-Bronx, kde Ocasio-Cortez uspěla, přitom předchozích téměř dvacet let nerušeně vítězil demokratický kongresman Joe Crowley. Všechna velká americká média se tak nyní ptají: kdo je ta žena, která ho porazila? A shodují se, že umírněného šestapadesátiletého demokrata Crowleyho střídá výrazně levicovější politička z generace mileniálů.

Reklama
Reklama

Ocasio-Cortez před dvěma lety protestovala po boku domorodých Siouxů proti stavbě ropovodu v jejich rezervaci v Severní Dakotě, v prezidentských primárkách pracovala v týmu Bernieho Sanderse, je aktivní členkou sdružení Amerických demokratických socialistů (DSA). „Lidé jako Ocasio-Cortez představují budoucnost demokratické strany,“ píše v komentáři pro britský deník Guardian novinář Ross Barkan. „Ale ne proto, že je mladá, nýbrž kvůli politickým tématům, která prosazuje.“

Mezi ty patří zavedení základního občanského příjmu, zastavení používání fosilních paliv, zrušení imigrační agentury, podpora bezplatného středního školství nebo zdravotní péče pro všechny. „Hodně voličů, především těch mladých, má plné zuby umírněnosti a mírných krůčků kupředu. Vidí totiž, že tyto taktiky vedou k tomu, že v Bílém domě sedí oligarchové a rasisté a děti migrantů končí v klecích,“ píše Barkan v Guardianu.

https://www.youtube.com/watch?v=CKOPooTwXEo

Pokud Ocasio-Cortez na podzim vyhraje (což se dá očekávat), stane se nejmladší zákonodárkyní v Kongresu, dodává CNN. Příběh zapálené političky má místy až parametry hollywoodské pohádky. Dcera chudých portorikánských přistěhovalců vyrůstala v newyorském Bronxu, kam se po univerzitních studiích v Bostonu vrátila zase zpátky, aby tu mohla pomáhat své komunitě tvořené z velké části přistěhovalci. Ta si ji nyní vybrala za svoji reprezentantku, ačkoli oficiální podpoře strany se těšil vlivnější a starší demokrat. Ocasio-Ortez uspěla díky aktivní kampani na sociálních sítích, kterou kombinovala s obcházením čtvrti a poctivým klepáním na dveře, píše list The New York Times, který ji označuje za rockovou hvězdu politiky.

Že je mladá politička s radikální agendou (alespoň na stranické poměry) budoucností amerických demokratů, si myslí také John Podhoretz z deníku New York Post. „Je budoucností proto, že je tím, čím demokraté chtějí být: hájí politiku identity, sociální inkluze, feminismu a jistého radikalismu vůči ekonomickým a společenským poměrům, které dnes panují ve Spojených státech,“ píše Podhoretz. „Způsob, kterým vyhrála, možná nepůjde okopírovat jinde. Alexandria Ocasio-Cortez ale dnes představuje první linii Demokratické strany.“

Když se Ocasio-Cortez dozvěděla, že vyhrála, působila zprvu nevěřícně. „Ženy jako já nevyhrávají volby,“ řekla novinářům. Když se jí ale zeptali, proč si myslí, že uspěla, odpověděla státnicky: „Naše kampaň se zaměřila na jedinou věc: dát  pracujícím Američanům v Queensu a Bronxu ekonomickou, sociální a etnickou důstojnost.“

Ještě v úterý se prezident Trump snažil doma rozehnat obavy z evropské odpovědi na nová americká cla pro dovoz hliníku a oceli.  Speciálně mu šlo o to uklidnit výrobce ikonických motorek Harley-Davidson, který už ohlásil, že v případě zavedení odvetných evropských tarifů na své výrobky zavře ve Spojených státech část továren a přesune výrobu mimo Ameriku. „Jen klid - Harley-Davidson nakonec žádné dovozní přirážky platit nebude, dostane pardon,“ psal Trump na Twitteru s tím, že Evropa couvne, protože má na ni velkou páku: „Dokončujeme analýzu dovozních cel na auta z EU… Nakonec se celý ten rozruch pěkně zklidní - a ani to nebude dlouho trvat.“

Vypadá to však, že se šéf Bílého domu spletl. „Pokud vím, žádná jednání nejsou na programu,“ komentovala Trumpovy tweety evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmström s tím, že rozhodnutí firmy Harley-Davidson odejít z USA byl přesně ten typ reakce, které Komise svojí odvetou na Trumpovu obchodní aroganci chtěla dosáhnout.

„Pokud se rozhodnete nerespektovat mezinárodní pravidla, musíte nést následky,“ řekla Malmström serveru Politico.eu. A francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire ji pro stejné médium doplnil ujištěním, že EU je připravena i na druhou rundu. „Pokud USA uvalí cla na evropská auta, odpovíme znovu. Nechceme eskalaci konfliktu, ale my jsme tady ti, kteří byli napadeni jako první.“

Rozhodná slova zaznívají dokonce i z Berlína, který před časem Trumpův ministr obchodu Wilbur Ross označil v memorandu jako slabý článek evropského řetězu kvůli závislosti německé ekonomiky na vývozu aut. „Nebudeme teď rozhodně dělat Trumpově administrativě žádné vyjednávací nabídky,“ cituje Politico zdroj na německém ministerstvu hospodářství, „ale počkáme si na jejich rozhodnutí ohledně tarifů na auta.“

EU přitom doufá, k novému obchodnímu střetu nedojde, protože Trump je teď doma pod mimořádným tlakem zákonodárců a byznysmenů, aby své agresivní obchodní politiky zanechal. Skupina kongresmanů dokonce zahájila iniciativu, v jejímž důsledku by prezident přišel o pravomoc uvalovat sám cla: podle zamýšlené novely zákona by na zavedení cel u výrobků spojených s národní bezpečností (jako přesně je ocel a hliník) potřeboval souhlas Kongresu.

Cesta ke schválení takového zákona je ale dlouhá, a napětí se přitom zvedá každý den.  Proto nepřekvapí, že předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu varoval lídry členských zemí EU, aby se připravili na „nejhorší možný scénář“ dalšího vývoje evropsko-amerických vztahů.

„Ať už debatujeme o migraci, o budoucnosti eurozóny nebo o jakékoli jiné naší agendě, je přitom důležité mít na paměti, v jakém geopolitickém kontextu se nacházíme,“ napsal Tusk v dopise rozeslaném evropským politikům den před čtvrtečním a pátečním summitem v Bruselu.

„Navzdory naší neúnavné snaze udržet jednotu Západu jsou transatlantické vazby vinou politiky prezidenta Trumpa pod nesmírným tlakem. Bohužel, roztržka se netýká jen obchodu,“ cituje Politico dál z Tuskova listu. „Podle mého názoru si věci dnes stojí tak, že máme doufat v to nejlepší a zároveň připravovat Unii na ten nejhorší možný scénář.“

Respekt26/2018: Proč Američany přestává bavit globalizace