Irsko bylo dlouho vnímáno jako jedna z nejvíce společensky konzervativních západních společností, i díky silnému vlivu katolické církve. V posledních letech však země razantně mění kurz. V roce 2015 Irové v referendu odhlasovali legalizaci sňatků osob stejného pohlaví, před pouhým měsícem jasně schválili zrušení zákazu potratůA další referendum se chystá už na podzim - podle listu The Washington Post pravděpodobně v říjnu budou Irové hlasovat o tom, zda si přejí zachování části ústavy, která činí trestné „rouhačství“.

Jakkoliv se na rozdíl od předchozích referend jedná spíše o symbolickou záležitost, zastánci referenda tvrdí, že odstranění této pasáže pomůže vylepšit mezinárodní reputaci země. „Vyšleme jasný signál, že zákony o rouhačství neodrážejí irské hodnoty a že nevěříme v jejich smysluplnost,“ vyjádřil se irský ministr spravedlnosti.

Odstavec o rouhačství obsahuje irská ústava z roku 1937 a podle zákona o pomluvě z roku 2009 mohou být nábožensky urážlivé výroky trestány pokutou až 25 000 eur. Přestože zákon není vynucován a poslední známý případ soudně stíhaného rouhačství pochází pravděpodobně až z roku 1855, otázku zmedializoval incident starý tři roky.

Britský herec Stephen Fry tehdy v irské televizi na otázku, co by řekl Bohu, prohlásil, že nevidí důvod, proč by měl respektovat někoho, kdo stvořil svět plný bolesti a utrpení. „Rakovina u dětí? Pokud bůh opravdu stvořil svět, pak je to maniak, naprostý maniak a sobec,“ prohlásil tehdy Frey. Neznámý irský občan následně přišel na policejní stanici s přáním nahlásit zločin, kterého se herec dopustil. Irská policie nicméně od vyšetřování upustila, poté co shledala, že výroky „nepobouřily dostatečně velký počet lidí“.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

V Rusku začíná mistrovství světa ve fotbale, do země proudí statisíce fanoušků z celého světa a členové ruského parlamentu varují ruské ženy: Nespouštějte se s cizincem, nebo vám zůstanou jen oči pro pláč! Zprávu o tom přináší Newsweek.

Fotbalové mistrovství je pro hostitelskou zemi velká logistická událost. Zápasy mezi 32 reprezentačními týmy zaberou následující měsíc, budou se odehrávat dohromady v 11 ruských městech a očekává se, že tenhle sportovně-společenský svátek přitáhne do Ruské federace zhruba 1,5 milionu turistů. Jejich osobní zkušenost z pobytu, jak doufají ruští představitelé, by mohla vylepšit pověst Ruska pochroumanou v poslední době krádeží Krymu, podvratnou válkou proti Ukrajině a Západu, sílícími represemi proti domácím oponentům Kremlu a potlačováním lidských práv.

Reklama
Reklama

BBC už před pár dny informovala o šestidílných „kurzech smíchu“, ve kterých se zaměstnanci ruské veřejné dopravy učí před mistrovstvím, jak ovládat obličejové svaly a správně se usmívat na cestující. Pro Rusy to mimochodem není úplně jednoduchý úkol.  V roce 2015 byla Moskva vyhodnocena jako nejvíc zamračená a k návštěvníkům nejmíň přátelská metropole světa. O úsměv ovšem v Rusku není nouze kvůli nějakému většímu pocitu nešťastnosti mezi jeho obyvateli, ale proto, že je v Rusku úsměv neznámého člověka všeobecně vnímám jako znak jeho slabosti a neinteligence - aspoň podle mezinárodní studie 44 světových kultur otištěné před dvěma lety v časopise Journal for Nonverbal Behavior.

Něco jiného je ovšem sex - ochotu k němu s neznámým cizincem se Rusové a Rusky podle svých politiků zjevně nemusí učit, spíš je třeba jim ho rozmlouvat. Úkol na sebe vzala předsedkyně parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněva. V oficiálním projevu varovala ruské ženy před „nevhodným chováním“ a „nesprávným stykem s cizinci“, ze kterého jim vzejde leda tak „osamělé mateřství a vůbec nic dobrého“. Podle Tamary Pletněvy je vztah s cizincem nebezpečný i tehdy, když skončí svatbou. “Vezmou se, on ji odveze pryč a ona pak neví, jak se vrátit domů,“ cituje šéfku rodinného výboru Newsweek. „Nejsem žádná nacionalistka, ale naše děvčata by měla rodit naše děti.“

Pletněva, jejíž výbor se zabývá i ochranou ženských a dětských práv, je známá konzervativním pohledem na svět. Když si u ní nedávno stěžovalo několik ruských novinářek na sexuální obtěžování, jemuž při své práci v Rusku často čelí, a žádalo ji o prosazení zákona proti takovým útokům, odmítla jejich požadavek jako „nepřiměřený“. „Ženy, které někdo obtěžuje, si o to většinou samy říkají, jsou vyzývavé, protože něco takového chtějí,“ řekla tisku.

Amnesty International pak v souvislosti se začátkem fotbalového mistrovství vyzvala fanoušky, aby při té příležitosti posílali vzkazy solidarity lidem uvězněným či pronásledovaným a šikanovaným v Rusku za obranu občanských, politických a všeobecně lidských práv. To jsou ti skuteční šampióni v Rusku, řekl na adresu ruských vězňů svědomí vedoucí kampaní české odnože Amnesty International Martin Balcar.

Automobilka Volkswagen zaplatí v Německu miliardu eur jako pokutu za podvádění s dieselovými motory. Její výši stanovil úřad státního žalobce v rámci trestního řízení, pro automobilku jde o zatím největší trest na evropské půdě za tři roky, kdy aféra dieselgate běží.

„Volkswagen akceptuje pokutu a tím i přijímá odpovědnost,“ uvedla automobilka ve středečním prohlášení, kde o procesu informovala. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom se vypořádali s naší minulostí,“ doplnil podle agentury Bloomberg šéf firmy Herbert Diess.

Vyšetřování oficiálně stvrzuje to, co se o celé kauze už dávno ví – že k motorům byl připojen ilegální software, který maskoval skutečné emise, a tím uváděl zákazníky v omyl. Celý koncern Volkswagen vypustil do světa 10,7 milionu takových aut. Problém se týkal i některých naftových motorů pro Škodu Auto.

Bloomberg připomíná, že Volkswagen čelí kvůli dieselgate vyšetřování nebo právním postihům v 55 zemích. A miliardová pokuta nemusí být posledním dějstvím ani v Německu. Platba je výsledkem kriminálního vyšetřování v městě Braunschweig, kam centrála firmy v nedalekém Wolfsburgu územně spadá. Přiznání viny a zaplacení pokuty v tomto řízení ale nic nemění na tom, že Volkswagen čelí civilním procesům o náhradu škody ze strany akcionářů. Proti jednotlivým značkám se vedou další procesy: Audi se takto zpovídá v Mnichově a Porsche ve Stuttgartu.

Celý případ má navíc po třech letech mnohem fatálnější důsledky, než je finanční újma pro Volkswagen. Fixlování se softwarem globálně podkopalo důvěru zákazníků v dieselové motory, některá německá města se kvůli vyšším než uváděným emisím dostala u soudů pod tlak, aby diesely vykázala z měst. Případ je také nepříjemnou ranou pro dřívější neochvějnou pověst německého autoprůmyslu. Minulý týden se potvrdilo, že s emisemi se fixlovalo také v Mercedesu.