Příznivci bitcoinu tomu říkají jen korekce, ale ve skutečnosti je to pořádný sešup. Kryptoměna, jejíž pohádkový růst koncem loňského roku zlákal i mnohé běžné střadatele, ztratila od víkendu čtvrtinu hodnoty.  Obchodníci mluví o tom, že trh zachvátil panický výprodej kvůli znepokojivým zprávám o regulačních záměrech v Koreji a v Číně.

Ve středu dopoledne kurz spadl na evropské internetové burze Bitstamp až na 10065 dolarů za jeden bitcoin, což je nejméně za šest týdnů - a skoro polovina toho, kde se bitcoin obchodoval ve svých nejlepších chvílích před Vánoci, píše agentura Reuters. Padají i další kryptoměny jako Ethereum a Ripple – v obavách z toho, že Korea a Čína by mohly obchodování s těmito novými tipy aktiv úplně zakázat a že se tím budou inspirovat další země.

„Na trhu je velká panika. Lidé prodávají a snaží se rychle vzít roha,“ říká v Reuters Charles Hayter, zakladatel firmy Cryptocompare, která do kryptoměn investuje. A jako spouštěč zmiňuje právě nynější nejistotu ohledně nových regulačních záměrů. V Koreji se mánie kolem kryptoměn na přelomu roku přehoupla do stádia, kdy si na jejich nákup lidé brali půjčky a hypotéky a kupovali bitcoiny od obchodníků i s přirážkami v řádu desítek procent – ve vidině, že růstový trend vydrží a že vydělají.

Bitcoin

Korejská vláda proto chce proti horečce zakročit, aby předešla rozsáhlejší finanční krizi. Podobně se začali vyjadřovat i regulátoři v Číně a v Japonsku, ale i ve Francii nebo v USA. Podle Reuters se očekává, že kryptoměny a jejich regulace budou i jedním z témat summitu G20 v Argentině v březnu, což podle některých obchodníků může spekulantům sebrat chuť sázet do té doby na další růst.

V úterý bitcoin zažil největší denní propad za čtyři měsíce, tedy zhruba za dobu, kdy se z něj stala investiční příležitost vnímaná širší veřejností. Nastává tak pravý opak toho, co se dělo loni, kdy bitcoin v prosinci vystoupal skoro až na 20 tisíc dolarů a během roku jeho držitelé zbohatli skoro o dva tisíce procent. „Tohle je moment, kdy se rozhoduje, jestli přijde krach, nebo ne,“ zhodnotil pro Reuters situaci Steven Englander z newyorské investiční společnosti Rafiki Capital.

Agentura Bloomberg k dění přidala i srovnávací graf, který ukazuje, že u bitcoinu by klidně mohlo nyní jít o prasknutí bubliny – podobně jako v roce 2000 u internetových akcií nebo u tulipánových cibulek v 17. století. „Nynější výkyvy bitcoinu přinesly novou naléhavost otázce, která zaměstnávala pozorovatele trhu celý minulý rok – a sice jestli kryptoměny spadnou jako jedna z největších bublin v historii,“ píše Bloomberg. Je však samozřejmě možné, že jde jen o „korekci“ – a že investoři do kryptoměn, kteří dnes levně nakoupí, se budou ostatním jen smát.

Bitcoin

 

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Zhruba před sedmi lety se americké CIA začali ztrácet jejich informátoři ve vysokých patrech čínské administrativy. “Kvalita informací o vnitřním fungování čínské vlády byla do té doby nejvyšší za dlouhá léta díky náboru zdrojů pracujících hluboko uvnitř pekingské byrokracie,” popisoval deník The New York Times situaci vloni v květnu, kdy se epizoda poprvé dostala na veřejnost. “Koncem roku 2010 ale začal tok informací vysychat. A začátkem roku 2011 si vysocí představitelé CIA uvědomili, že mají problém.“

Onen problém spočíval v tom, že se Číňanům podařilo pozatýkat a částečně pozabíjet 18 až 20 agentů zrekrutovaných Američany. Jednoho z nich podle deníku zastřelili přímo na dvoře vládní budovy, v níž pracoval, a před zraky přihlížejících kolegů - zjevně pro výstrahu. Jednalo se prý o jeden z největších špionážních průšvihů za desítky let. A Američané od té doby vyšetřují, co se vlastně stalo: zda se Číňanům podařilo “zakopat krtka” přímo do struktur CIA, nebo zda se šikovní čínští hackeři nabourali do zašifrované počítačové sítě, jejíž prostřednictvím CIA se svými zdroji komunikuje.

Reklama
Reklama

Nyní se zdá, že se vyšetřování přiblížilo k závěru. Na letišti v New Yorku byl zatčen bývalý agent CIA Jerry Chun Shing Lee, který pro špionážní agenturu pracoval v letech 1994 – 2007, a poté ji opustil a odstěhoval se do Hongkongu. Z USA prý neodcházel dobře naladěn, jeho kariéra u CIA se dostala do slepé uličky. Do Spojených států se od té doby vrátil pouze jednou, v roce 2012 - a FBI u něj již tehdy nalezla poznámkové bloky se seznamy schůzek, skutečných jmen agentů a kontakty na ně.

Média spekulují, že vyšetřovatelé před pěti lety ještě neměli dosti informací, aby mohli bývalého zpravodajce skutečně obvinit. “I když existovaly závažné důkazy o spolupráci agenta Lee s Čínou, američtí vyšetřovatelé tvrdě pracovali celé roky, aby nashromáždili dosti důkazů pro jeho stíhání. Lee se ukázal být velmi šikovný a obtížný cíl díky rozsáhlému výcviku v kontrašpionážní defenzivě,” uvádí server The Politico.

Kolem celého případu stále zůstává mnoho nejasností. Američané se nicméně domnívají, že se jedná o špičku ledovce a že “celý případ odkazuje k zneklidňujícímu trendu čínských výzvědných služeb rekrutovat bývalé americké agenty, což je pro ně jednoduší než pokoušet se naverbovat aktivní zaměstnance CIA”. To konstatuje aktuální, středeční text The New York Times. Již v březnu vyšetřovatelé zatkli bývalou zaměstnankyni ministerstva zahraničí Candace Marie Clairborne a obvinili ji, že vyšetřovatelům zatajila kontakty s čínskými představiteli. Clairborne se k ničemu nepřiznala, ale podle amerických médií na její konto proudily peníze od čínských agentů a dostávala od nich dary v hodnotě tisíců dolarů.

Vzepřete se (aspoň trochu) emoji, vyzývá ve své krátké eseji pro server Quartz Pamela Pavlicsak. Udělejte to v zájmu zachování vlastní emoční inteligence, která z vás dělá lidi, upřesňuje digitální antropoložka.

Ale popořádku. Emoji (stejně jako gif a meme) jsou způsobem, jak rychle vyjádřit nějakou emoci. Nebo spíš “cítění”, jak říká Pavlicsak, protože emoce je příliš složitý jev na to, aby ho dokázal pokrýt jeden jednoduchý grafický znak. Jak by se asi cítil Jean-Paul Sartre, kdybychom jeho stěžejní filozofické dílo o jednom stavu vyjádřili třeba takhle: ??

Jsou pohodlné, jsou vtipné a v jistém smyslu výstižné, proto mají mezi lidmi tak grandiózní úspěch. Jenže jsou taky ploché a je to jako s lékem proti bolesti. Dát si dva ibalginy po trhání zubů je pochopitelné, možná i správné. Nepřestat je pak už nikdy zobat je cestou do záhuby. Na druhou stranu je fakt, že jsou součástí lidského online slovníku a zůstanou v něm. Ignorovat je a zásadně je nepoužívat je také možnost, ale podle Pavlicsak není nutné být takhle absolutní. Nutné je začít nad nimi víc přemýšlet, přemoci vlastní lenost a dostat do emoji trochu víc lidství.

Jak na to podle digitální antropoložky? Když už se chceme vyjádřit pomocí emoji, dejme si práci a najděme to nejlepší. Je jich spousta a jistě se najde nějaké lepší než jedno z vašich osvědčených osmi. Nebo desíti. Buďte kreativní, rozhodně si nenechte radit algoritmem, nabízené možnosti reakcí odmítejte, sice vám ulehčují život, ale činí vaše reakce předvídatelnější a strojově čitelnější. Což chce vaše sociální síť, ale nechcete to vy. A poslední rada: zkuste občas vlastní slova, dejte si s nimi práci. Fráze potěší, ale ozvláštněná fráze ještě víc.

Až digitální antropologie přijde s dalšími radami, jak si zlepšit život, bude o nich menu pochopitelně informovat.