Island má zhruba tolik obyvatel jako Brno. Právě takhle malá - a navíc proslule kreativní - země je proto ideálním místem pro experimenty s vládnutím. Dva programátoři z Reykjavíku jeden rozjeli už v roce 2008, kdy krach islandských bank vedl k obrovské ztrátě důvěry v elity a politiky, a založili platformu Your Priorities (Vaše priority). Kdokoli na tomto internetovém portálu může navrhovat nové zákony, politická řešení či nápady na využití rozpočtu. A další uživatelé platformy pak uvedené návrhy mohou kliknutím buď podpořit, nebo naopak zamítnout.

„Naše úvaha byla jednoduchá: Pokud dokážeme propojit běžné občany a vládu, tak to povede k dialogu, který ve výsledku zlepší rozhodování o věcech veřejných,” řekl deníku Financial Times Robert Bjarnason, jeden ze šéfů Citizens Foundation (Občanská nadace), která za platformou stojí.

Nápad se ujal zvláště v hlavním městě Reykjavíku, jehož tehdejší starosta - komik Jon Gnarr - vyzval občany města, aby mu přes portál - nazval jej “Lepší Reykjavík” - posílali návrhy. Slíbil, že každý měsíc finančně podpoří deset nejlepších. A jak vypadá bilance po sedmi letech od zavedení?

Městské zastupitelstvo podpořilo 769 návrhů - konkrétně například na zvýšení podpory bezdomovcům, proměnu bývalé elektrárny v mládežnické centrum či zavedení genderově neutrálních veřejných toalet. Došlo také na přejmenování jedné ulice po Darthu Vaderovi z Hvězdných válek, ale velmi brzy se na portálu začala objevovat i smršť opravdu šílených nápadů, jak je nazval deník FT bez konkrétní specifikace; radnice v Reykjavíku proto zavedla filtr kvality a některé extremistické projevy odstranila.

Jon Gnarr
Jon Gnarr

Platforma je odpovědí na jistou krizi zastupitelských demokracií, jejichž občané chtějí mít větší vliv na rozhodování. Cílem je vytvořit software, prostor, které umožní vést strukturovanou a současně přímější debatu o směřování měst a státu. Nejedná se tedy o přímou demokracii ve smyslu vlády referend, ale o místo k dialogu.  Software platformy Your priorities radnice od roku 2011 využívá též při porcování rozpočtu.  V rámci podprojektu “Lepší sousedství” mohou občané kontrolovat část rozpočtu města určeného na infrastrukturu - konkrétně 18 milionů eur.

Radnice v Reykjavíku přes platformu “Vaše priority” dala hlas i studentům, kteří mohou utvářet část školních osnov.  Zatím náměty mladých lidí vedly k proměně výuky kurzů IT a k zavedení kurzů meditace do škol. Bývalý starosta Gnarr nicméně uvádí, jak byl zpočátku zklamán právě tím, že software nevedl k výrazně většímu zapojení mladých lidí do veřejného života. A apatie, nezájem o politiku, prý zčásti přetrvaly: “Doufal jsem, že to bude perfektní řešení. To asi není, ale je to asi jedno z mnoha řešení krize demokracie.”

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Lavina pod značkou #MeToo, odkrývající nové a nové případy sexuálního obtěžování, je podle poslední obálky časopisu Time událostí roku. Vše, co jsme zatím viděli, ale může být teprve začátek.

U soudu v New Yorku se začal minulý týden řešit jeden z případů, kdy je z obtěžování nařčen přímo americký prezident. Ještě není jisté, zda soud tento deset let starý případ přijme. U Donalda Trumpa nicméně zjevně jde o slabé místo, takže kolem celé věci se už roztáčí vysoká politická hra.

Reklama
Reklama

Obvinění proti Trumpovi vznesla někdejší soutěžící v jeho televizní soutěži The Aprentice – Američanka Summer Zervos. Prezidenta viní, že ji v roce 2007 bez souhlasu líbal, osahával a nutil k intimnostem. A také z toho, že ji označil za lhářku poté, co o incidentu loni před volbami veřejně promluvila.

Její advokátka se střetla v úterý 5. prosince s právními zástupci Trumpa u newyorského soudu, ale nešlo zatím přímo o řešení případu, nýbrž o to, zda a jak bude justice žalobu vůbec řešit. Proces s hlavou státu je v USA v těchto případech komplikovanou právní věcí. Soudkyně prozatím uzavřela jednání s tím, že rozhodne později – a zatím se neví kdy.

Případ se v USA intenzivně řeší, dobře je popsán například na webu rozhlasové stanice NPR, kde visí i žaloba s popisem toho, co měl Trump před deseti lety provádět. A nejde o jediné obvinění tohoto druhu. Na Trumpovy praktiky si v minulosti veřejně stěžovalo dalších 18 žen.

Časopis Atlantic shromáždil podrobný přehled, o co v každém z těchto případů jde. V článku jsou shrnuta obvinění i to, co k nim říká Trump nebo jeho tým. A také to, jak se jednotlivé případy od zveřejnění vyvinuly. V přehledu se nejčastěji opakují příběhy dalších žen z televizní soutěže The Aprentice a zpovědi uchazeček o titul Miss. Trumpovi svého času patřila soutěž Miss Universe a o jeho inspekcích v šatně nebo vtípcích o tom, že by měl dívky otestovat v posteli, se psalo už dříve (viz například loňská reportáž v magazínu Rolling Stone).

Většina žen podle Atlantiku o svých příbězích mluvila naposledy loni a poté se odmlčela. Trump všechna obvinění odmítá. Nejvíc jich vyplulo na povrch loni před volbami, což Trump a jeho tým považují za důkaz, že šlo o politicky motivovanou snahu ho kompromitovat. Na přímou otázku, zda je tedy oficiální pozice Bílého domu taková, že všechny tyto ženy lžou, odpověděla Trumpova mluvčí v říjnu, že ano – a že už to prezident dal dříve jasně najevo.

Že se však zřejmě cosi mění, ukazuje čerstvá zpráva: Nikki Haley, americká velvyslankyně při OSN, prohlásila, že ženy, které Trumpa obvinily, by měly být vyslyšeny. Ostatně v současné atmosféře je těžší dávné bagatelizovat. Poté, co hnutí #MeToo nabralo letos v USA na síle, se do problémů dostali i další politici. Sousloví #MeToo se vžilo jako značka pro výpovědi žen (a některých mužů), které si svoje traumata se sexuálním nátlakem dříve nechávaly pro sebe, ale nyní po boku čím dál většího počtu podobných zpovědí začínají mluvit. (Podrobně jsme o #MeToo psali například zde).

Kvůli starým hříchům tohoto typu se k rezignaci rozhodli dva američtí senátoři, naposledy demokrat z Minnesoty Al Franken. Pod ještě větší tlak se tak dostává hojně probíraný podezřelý, republikánský kandidát na senátora Roy Moore, jehož se Trump opakovaně zastal.

Od republikánů tak přicházejí námitky, že demokraté se chovají pokrytecky - a že donutili svého senátora k rezignaci jen proto, aby mohli republikánům ukázat mravní převahu. S Trumpem v Bílém domě a sérií obvinění na jeho adresu ale tato taktika zjevně funguje. Loňský uchazeč o prezidentský post Bernie Sanders se již nechal slyšet, že o rezignaci by měl přemýšlet i Donald Trump.

 

Není to tak špatné jako dřív, ale v globálním srovnání Česko pořád patří mezi země s nejvyšším výskytem vysokého krevního tlaku. Hlavně u mužů – tam má horší čísla jen pár zemí ze střední a východní Evropy. Uvádí to nová studie z medicínského magazínu Lancet, o které píše britský týdeník Economist a text doprovází názorným grafem, ze kterého jsou bídné výsledky v postkomunistickém světě jasně patrné.

Česko znázorňuje jedna ze dvou červených teček vlevo nahoře od Ruska. Graf ukazuje riziko výskytu vysokého krevního tlaku (tedy přes 140/90 mmHg) u mužů a u žen. Původní data jsou k dispozici zde, u Česka jde o 34,4  procenta u mužů a 21,2 procenta u žen. Sousední tečka je Slovensko, kde jsou čísla ještě o málo horší. Z grafu je zřejmé, že hůře jsou na tom muži jen v devíti až deseti zemích světa jako třeba Chorvatsko – a všechny jsou v bývalém východním bloku.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze souvisí se špatnou životosprávou, špatným životním prostředím, stresem, nedostatkem pohybu a obezitou. Zrádnou okolností je, že pacienty nijak nebolí, ale kvůli náporu na cévy vede k vážným onemocněním. Poruchy oběhové soustavy jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí. To platí dlouhodobě, stejně jako problém s vysokým výskytem hypertenze v Česku – podle čísel, ze kterých článek v Lancelet vychází, byl výskyt vysokého tlaku u českých mužů před dvaceti lety přes 47 procent.

Graf krevní tlak
Autor: The Economist

Například v sousedním Rakousku se stejné číslo snížilo za posledních let z 41 na 16,5 procenta. Pokles je patrný všude na světě, ale jen v procentuálním vyjádření vůči celé populaci (byť v absolutním počtu pacientů přibývá kvůli tomu, jak se rozrůstá světové obyvatelstvo).

Studie se ale nijak blíže nevěnuje tomu, proč jsou na tom muži ve střední a východní Evropě o tolik hůř. Konstatuje pouze, že v této části světa jsou rozdíly větší než jinde. Větší riziko u mužů než u žen se pak podle jiných zdrojů zdá jako běžný jev daný rozdílným fungováním mužského a ženského těla (až ve stáří se rizika vyrovnávají).

Proto se autoři studie pozastavují spíš nad tím, že v afrických zemích se poměr otáčí a vysokým tlakem trpí hlavně ženy. Větší výskyt u žen byl naměřen jen v 36 zemích světa – a skoro všechny jsou právě v Africe. Tím se zároveň hroutí vžitá představa, že vysoký krevní tlak je hlavně civilizační nemocí, která zasahuje bohaté státy.