Pětisté výročí počátku církevní reformace přináší vážných textů o Martinu Lutherovi a jeho zásadním odkazu (jeden z nich vyšel před časem také v Respektu). Americká rozhlasová stanice nicméně NPR na seznam Lutherových zásluh dodává jednu skutečně zásadní – změnil také způsob, jakým se vaří pivo.

Luther a jeho následovníci totiž proti katolické církvi protestovali mimo jiné také tím, že propagovali užití chmele při výrobě piva. V té době se totiž chmel nepoužíval, místo toho bylo pivo ochucováno a „konzervováno“ směsí bylin a koření, v níž byla třeba skořice nebo rozmarýn. Chmel byl považován za otravný, divoce rostoucí plevel, proto nebyl ani zdaněný. „Církev chmel neměla v oblibě,“ říká v textu pivní kritik listu Wall Street Journal William Bostwick a mezi důvody počítá názor katolické mystičky a abatyše Hildegardy z Bingenu, která prohlásila chmel za škodlivý pro lidské tělo i mysl, kterou prý „rozesmutňuje“.

Vařit pivo za použití chmele byl tedy zkrátka další ze způsobů, jak rebelovat proti katolíkům. Již před Lutherem se chmel používal, v Bavorsku kupříkladu platil od roku 1516 zákon, podle něhož bylo možné pivo vařit pouze z vody, ječmene a chmele, reformace ovšem chmel skutečně přivedla na scénu. A nešlo jen antikatolickou symboliku.

Chmel byl rovněž hojně dostupný a levný - a přišlo se na to, že coby konzervační prostředek funguje mnohem lépe než bylinné směsi. Rebelie proti církvi se tak potkala s rodící se protestantskou pracovní morálkou a praktičností, která obchodníkům velela použít to, co bylo pro nejvýhodnější.  A obchodníci tak zjistili, že s chmelem pivo vydrží i delší cestu  - takže se z něj stal předmět mezinárodního obchodu.

Podobně jako Lutherovi otevřel cestu vynález knihtisku, protože s ním ztratila církev monopol na psané slovo, s nástupem chmele přišla také o „monopol“ na recept pro vaření piva.  Podle NPR Luthera – velkého milovníka piva, nápoj zmiňuje v řadě dopisů, jeho manželka prý vařila skvělé pivo - velmi těšila jeho role v propagaci chmele. V době, kdy voda nebyla zcela bezpečná, se pivo pilo jako dnes voda nebo káva. A jak připomíná  Bostwick: coby mnohem hutnější nápoj, než na jaký jsme zvyklí dnes, bylo také zdrojem kalorií pro méně majetné lidi.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Postfaktická doba a zvyšující se schopnosti umělé inteligence tvoří kombinaci, která vzbuzuje obavy i v méně bázlivých osobách. Kdo se děsí doby, kdy bude velmi obtížné, ne-li nemožné, rozeznat reálnou fotku či video od zcela umělé vytvořené, děsí se správně. Ta doba už totiž nastává.

Jak informuje on-line magazín Quartz, americká společnost specializující se na výrobu grafických procesorů  Nvidia oznámila, že je schopná vyrobit „fotky“ natolik realistické, že jsou k nerozeznání od skutečných fotografií. Vývojáři používají metodu, kterou lze zjednodušeně popsat jako „soutěž“ dvou algoritmů – jeden se snaží vytvořit co nejrealističtější obraz, účelem toho druhého je pak posoudit, zda jde o obraz skutečný či vytvořený.

Reklama
Reklama

Z tohoto neustálého soupeření dvou algoritmů se podle Quartzu stal základní kámen výzkumu týkajícího se umělé inteligence. Nvidia umí vytvořit uvěřitelné „fotky“ lidí, přírody, budov či předmětů. Uvěřitelné jsou proto, že kupříkladu pro vytvoření portrétu jsou algoritmy vytrénované prací s databází čítající třicet tisíc fotografií lidí.

Tato databáze algoritmy jednak naučila, jak vypadají lidé, ale že je také nutné dodat detaily typu plnovousu na mužské tváři nebo náušnic u portrétu ženy. Obrazy nejsou zcela dokonalé, ale jak Quartz upozorňuje, doba, kdy budou, není daleko.

https://www.youtube.com/watch?v=XOxxPcy5Gr4

Halloweenské oslavy v New Yorku narušil hrozivý výjev: během odpolední špičky, kdy se lidé vraceli z práce a děti ze škol, najela na rušnou cyklostezku podél řeky Hudson na Manhattanu rychle jedoucí dodávka a začala srážet kolemjdoucí. Zastavila až srážkou se školním autobusem plným dětí. Poté z ní vyběhl štíhlý muž s plnovousem a s paintballovou puškou v ruce a v arabštině vykřikoval „Alláh je velký“. V tu chvíli se na scéně objevili policisté a střelili ho do břicha. Při útoku zemřelo osm lidí, dalších jedenáct je stále ve vážném stavu.

Útočníkem je podle policie 29letý Uzbek Sayfullo Saipov, který přišel do Spojených států v roce 2010 a dostal tu povolení k trvalému pobytu – tzv. zelenou kartu. První roky nového života strávil ve státě Ohio v rodině svých krajanů. „Tenhle je ve Státech nový a bude u nás bydlet, představil mi ho tehdy otec,“ vzpomíná na setkání se Saipovem dvaadvacetiletý Bekhzod Abdusamatov, se kterým mluvil reportér New York Times. Saipov se prý do USA přistěhoval z uzbeckého hlavního města Taškentu a neuměl skoro anglicky.

Další uzbecký krajan se se Saipovem potkal v době, kdy Saipov pracoval jako řidič nákladních aut. „Když jsem ho poznal, byl to dobrý člověk. Ve Spojených státech se mu líbilo. Vypadal šťastně a vždycky odpovídal, že je všechno O.K. Nepůsobil jako terorista, ale zas tak dobře jsem ho neznal,“ řekl Kobiljon Matkarov. Z Ohia se Saipov přestěhoval do New Jersey, do města Paterson, kde začal pracovat jako taxikář pro společnost Uber. Podle firmy prošel bezpečnostní prověrkou, kterou firma dělá u každého řidiče. „Procházíme jeho historii během práce pro naši firmu, ale nenašli jsme žádné bezpečnostní hrozby,“ uvedl mluvčí společnosti.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/925474979914887168

Útok na Manhattanu v rychle jedoucí dodávce byl ovšem jako vystřižený z internetového teroristického časopisu Rumiyah, která nabádá přívržence ISIS, aby „kosili chodce pomocí nákladních aut, pak pokračovali v útoku nožem a na místě zanechali letáky, kterými se k útoku přihlásí“.  Saipov stihl s dodávkou ujet zhruba kilometr a půl a zanechal za sebou mrtvé a zraněné. Podle policie šlo o nejkrvavější útok na New York od pádu Světového obchodního centra 11. září 2001. Nedaleko dodávky policisté našli ručně psané poznámky v arabštině, což nasvědčuje příslušnosti k Islámskému státu, uvedl mluvčí policie. Přímou souvislost mezi teroristickou skupinou a Saipovem ale policie zatím nenašla.

Většina obětí krvavého útoku jsou cizinci. Mezi mrtvými je i pětice Argentinců, kteří přijeli do New Yorku na oslavu výročí maturity. „Lidé začali křičet zbraň, střelec a utíkejte. Mysleli jsme si, že je to halloweenský žert,“ řekl novinářům čtrnáctiletý student Sirus Minovi, který se vracel ze školy. Jeden z kolemjdoucích se prý snažil útočníka zastavit, dokud nezjistil, že má pušku. „Pak zvedl ruce a vycouval,“ řekl deníku Minovi.

Útok odsoudil starosta New Yorku Bill DeBlasio i prezident Donald Trump. „V NYC to vypadá na další útok provedený nemocným a narušeným člověkem. Bezpečnostní složky útok vyšetřují. NE V USA!“ tweetoval Trump.

https://www.youtube.com/watch?v=WQwgPgGyfWo