pondělí 23. 10. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Do čeho se nejčastěji oblékají Afričané? Ne, nejsou to místní pestrobarevné košile nebo tradiční šaty. Je to second hand, šaty vyhozené Evropany a Američany. Cestovateli se pak třeba stane, že na vesnici kdesi na jihu Afriky potká kluka v rudém sepraném dresu Sparty Praha se jmenovkou Poborský. A mimochodem nejde jen o šaty: do Afriky se z bohatších kontinentů vyváží i ojetá auta, zastaralá letadla, použité nemocniční vybavení a někdy i prošlé léky.

Několik východoafrických vlád chce nyní dovoz “šatů mrtvých bílých lidí” - jak jim přezdívají v Keni - omezit. Zvyšují dovozní cla a od roku 2019 chtějí second hand boty a oblečení přímo zakázat. Prý brání vzniku místního textilního průmyslu, a navíc je nedůstojné, aby se celé národy oblékaly do šatů, které obyvatelé bohatých kontinentů vyhodili do kontejneru.

Americká vláda je však ostře proti a již v březnu pohrozila zemím, které chtějí dovoz second handu zakázat. Prý přijdou o zvýhodněný přístup jejich exportu - kávy, čaje, oleje - na americký trh v rámci zákona Africa Growth and Opportunity Act z roku 2000. “Je těžké argumentovat ve prospěch toho, aby USA dávaly zvýhodněný přístup na svůj trh státům, které poškozují americké firmy,” řekl deníku The New York Times Grant Harris, který v afrických otázkách radil Baracku Obamovi.

Ve Washingtonu také pilně lobbuje svaz sdružující vývozce secondhandových oděvů. Tvrdí, že je v ohrožení 40 tisíc amerických pracovních míst a že vyhozené šaty by v USA skončily na skládkách a poškodily tak životní prostředí. Proto je dobré je posílat do Afriky.

Spor je součástí dlouholeté debaty vedené zvláště v chudých zemích: Jak najít rovnováhu mezi mírou protekcionismu a rizikem, že se tak poškodí vztahy s propojeným světem?   Paul Kagame, prezident Rwandy a lídr hnutí za zákaz second handu, říká, že by východoafrické ekonomiky měly svou představu prosadit i za cenu toho, že se jim krátkodobě – pod vlivem případné americké odvety - sníží hospodářský růst.

Hájí se tím, že chce jen napodobit úspěch asijských států. Ty také nejprve chránily svůj slabý průmysl - a až ve vhodné chvíli jej vystavily tvrdé konkurenci na globálním trhu. “Musíme vystavět vlastní průmysl,” říká Kagame. Ze Rwandy i z jiných východoafrických zemí se totiž ozývají stížnosti, že USA nechtějí, aby se Afrika posunula dál a vyvážela více než jen suroviny.

Podle konzultantské agentury McKinsey má jen východní Afriky potenciál vyvážet ročně textil za tři miliardy dolarů. Ovšem úplně jednoznačný tento spor není ani z afrického pohledu: mnoho obyvatel Rwandy je proti zákazu second handu. I tady by tisíce prodejců a distributorů by přišly o práci a chudí lidé by za oblečení museli vydávat více peněz. Zákaz second handu také neřeší další dva problémy: dovoz laciného textilu z Číny a fakt, že je textilní průmysl ve východní Africe zatím ještě velmi zakrnělý.

Další informace včetně příčin, proč v 80. a 90. letech v Africe zkrachovaly textilky a jaký podíl na tom měl bohatý svět, nabízí článek v deníku The New York Times.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Rakka, hlavní město Islámského státu, minulý týden padla. Zvrácený chalífát je nyní minulostí, tedy pokud máme na mysli úředně spravovaný a organizovaný státní útvar připomínající samozvaný Islámský stát, který v posledních třech letech děsil svět. Asi devadesát procent lídrů extremistického hnutí bylo údajně zabito, přeživší džihádisté utekli do odlehlých vesnic i za irácko-syrské hranice.

“Může to být Pyrrhovo vítězství,” varuje však deník Financial Times (FT) v redakčním komentáři a uvádí hlavní rizika nadcházejícího vývoje. IS ztratil území a neovládá už žádné město, ale jeho ideologie je pořád nakažlivá a nebezpečná. Šéf britské tajné služby MI5 varuje před častějšími útoky na “měkké”civilní cíle v Evropě a v Africe, na jejichž plánování se nyní IS může soustředit. Druhé riziko podle FT spočívá v boji vítězů o dobyté území včetně Rakky. Proti IS bojovala aliance zemí, které jinak mají zcela protichůdné zájmy  - USA, Rusko, Írán, Turecko, Kurdové…

Reklama
Reklama

Prioritou by nyní podle londýnského listu mělo být, aby se IS v ústraní nevzpamatoval. “Washington je na nadcházející vývoj špatně připraven, jeho schopnost správně chápat složitou šachovou partii v syrském terénu je malá,” míní FT. Poukazují na nejasnou americkou pozici mezi tradičním spojencem Tureckem a Kurdy, kteří hráli v pozemním boji s IS rozhodující úlohu, i na napětí mezi Trumpovou vládou a Íránem, který v syrském a iráckém terénu dál upevňuje svůj vliv.

„ISIS je teď na útěku. Ale jeho předchůdce, Al-Káida v Iráku, byla v roce 2008 ještě v mnohem horším stavu,” připomíná přední globální deník. “Stačily tehdy tři roky mizerné politiky centrální vlády v Bagdádu, aby se od ní iráčtí sunnité úplně odvrátili a aby vznikla živná půda pro návrat Al-Káidy v Iráku v mnohem nebezpečnějším rouše pod značkou ISIS. Pokud se brzy neobjeví promyšlený plán na to, jak spravovat dobytá území, kde žijí syrští sunnité, tak se historie bude opakovat. A pokud USA a jeho spojenci nezačnou myslet více strategicky, tak ztráty ISIS brzy padnou do rukou Asadova režimu a jeho íránských patronů.“