Spojené státy nikdy neměly prezidenta,  jako je Donald Trump. Narcistická osobnost, neschopnost soustředit se po delší dobu, a navíc žádné zkušenosti se světovou politikou – to vše vede tomu, že tento byznysmen místo strategických vizí nabízí spíše slogany a hesla.

Americký politolog, teoretik mezinárodních vztahů a žijící legenda svého oboru Joseph Nye se v komentáři zamýšlí nad tím, nakolik může Donald Trump reálně změnit americkou zahraniční politiku a co jeho prezidentství znamená a bude znamenat pro postavení USA ve světě. A jak budou historici příštích generací hodnotit Trumpovo působení v kontextu zahraniční politiky – jako bod obratu, nebo jen  dočasnou anomálii?

Ve své úvaze Nye vychází z knihy Presidential Leadership and The Creation of The American Era, kterou napsal před čtyřmi lety. V ní se americký politolog vrací k zásadním okamžikům dvacátého století, díky kterým se z USA stala světová velmoc, a přemýšlí, do jaké míry byly podmíněny osobnostmi tehdejším prezidentů.

Např. Woodrow Wilson byl první americký prezident, který udělal to, co bylo do té doby nemyslitelné – veden přesvědčením o americké výjimečnosti poslal poprvé v historii americké vojáky bojovat a umírat na jiný kontinent. A situace o dvacet let později: kdyby USA vedl zapřísáhlý izolacionista namísto F. D. Roosevelta, těžko říci, jak by se země zapojila do druhé světové války. Čtyřicet let nato pak i díky schopnostem dua Ronald Reagan - George Bush starší došlo k rozpadu sovětského bloku.

Dějiny si Trumpa budou nejspíš pamatovat jako kuriózní odchylku v americké historii.

Tweetni to

Nakolik  by tedy byla historie odlišná, kdyby na jejich místech v Bílém domě seděl někdo jiný? Stala by se i tak z USA supervelmoc? Vzhledem ke geografii USA a ekonomické velikosti země je pravděpodobné, že by nějaká forma americké dominance přesto vznikla, tvrdí Nye. Nicméně klíčová rozhodnutí prezidentů a jejich načasování ovlivňují formu a typ dominance. Pokud by např. v roce 1945 po zesnulém Rooseveltovi nenastoupil Harry Truman, který vůči Sovětskému svazu zaujal tvrdý kurz, Stalin mohl dost možná získat další území v Evropě a na Blízkém východě - a studená válka mohla trvat ještě déle.

Akademici se pokusili alespoň základně spočítat, do jaké míry ovlivňuje jedinec ve vedoucí pozici chod dané entity a např. v případě obchodních společností došli zhruba k 10 – 15 procentům. Nicméně v obchodních společnostech existují pevné struktury a politika mnohdy funguje jinak, bez ustálených struktur – tady jako příklad může sloužit Jihoafrická republika, kterou nejistým obdobím přechodu od apartheidu provedl Nelson Mandela, jehož vedení bylo pro tehdejší vývoj klíčové.

Americká zahraniční politika má také svoji strukturu a formuje ji  řada institucí, jejichž pole působnosti určuje ústava. Krize nicméně vytvářejí situace, v nichž mají rozhodnutí prezidenta zásadní vliv. Např. pokud by těsné prezidentské volby v roce 2000 vyhrál Al Gore namísto George Bushe, Amerika by pravděpodobně nikdy nezačala válku v Iráku. Zahraniční politika vzniká jako kulminace řady menších rozhodnutí, z nichž každé (včetně prezidentských) má potenciál zásadně ovlivnit výsledek.

Nye tak svoji úvahu uzavírá varováním, že riskantní rozhodnutí vůdců mohou hrát větší roli v případě velmocí než v případě teprve rostoucích zemí. Pokud Trump nevyvolá žádnou větší válku a nebude za tři roky znovu zvolen, dějiny si ho budou nejspíš pamatovat jako kuriózní odchylku v americké historii. Jak ovšem Nye podotýká, v této úvaze se skrývá až příliš mnoho „kdyby“.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Naprosto otevřená zůstane až do posledních chvil nejpodstatnější otázka zářijových německých voleb: Bude příští čtyři roky opět vládnout velká koalice křesťanských a sociálních demokratů? Dvě tradičně nejsilnější německé politické strany společně vedou zemi osm z posledních dvanácti let. Úspěšně. Ovšem dlouhodobě velké koalice demokraciím neprospívají: chybí silná opozice, vytrácí se soutěž odlišných politik, politická a mediální debata je nudnější. Část voličů tak alternativy hledá mimo parlament - u nových aktérů, kteří slibují „otřást systémem“. V případě Německa je touto silou nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD).

I z tohoto důvodu bude v německých volbách rozhodující výsledek menších politických stran, zvláště pak liberální FDP a Zelených. Obě mají šanci stát se menším koaličním partnerem v příští vládě, týdeník Die Zeit jim proto v aktuálním vydání oběma věnuje několik textů.  “Na první pohled připomínají nezadané singles, jejichž základní údaje nabízejí dobré vyhlídky na příjemnou romanci. Bydlí v podobných čtvrtích, jsou vzdělaní, velmi dobře vydělávají, odmítají autoritářské způsoby… Pak ale přichází zlé probuzení: program, světonázor a etické názory k sobě nesedí,” píše Mariam Lau v textu, který pojednává o tom, proč německé liberály a Zelené pojí tak hluboká vzájemná averze.

Rivalita vychází z rozdílné základní filozofie obou stran: Zelené charakterizuje varovně zdvižený ukazováček, FDP ostré lokty. Zelení mají pocit, že se lidé provinili proti přírodě a musí tento dluh splácet - nebo dojde k ekologické katastrofě. Jejich levicové křídlo upozorňuje, že plundrování planety Země neskončí, dokud se nezbrzdí kapitalismus, který je na maximálním využití přírodních zdrojů založený. Zelení mají spíše skeptickou představu člověka. Naopak FDP se děsí kolektivismu a morálního tlaku, který vychází z pocitu viny vůči přírodě. Liberálové věří, že pokud bude mít každý jedinec maximální svobodu, budou z toho mít nakonec prospěch všichni.  Jejich ideologie tak vychází z mnohem pozitivnější představy o člověku.

Různé světonázory, přitom podobné sociální složení voličů a fakt, že jedna strana ve druhé vidí i vlastní slabiny - to vše dělá ze souboje FDP a Zelených něco jako zaťatou bratrskou rivalitu.  Aktuálně se odlišná východiska projevují například v postoji vůči dieselové aféře: Zelení chtějí k roku 2030 zakázat spalovací motory, FDP naopak tuto debatu považuje za hysterii, chce zmírnit emisní limity a nechat budoucnost průmyslu především na inženýrech. Liší se též názory na budoucnost Evropy: FDP by nevadil odchod Řeků z eurozóny či ukončení evropských stabilizačních mechanismů v eurozóny, naopak Zelení navrhují víc německých státních investic, které by v Evropě rozpumpovaly větší růst, a jsou vstřícnější vůči zadluženým jihoevropským zemím.

Christian Lindner, sef FDP, Berlin
Christian Lindner, předseda FDP • Autor: Matěj Stránský

Tady probublávají odlišné představy o vztahu státu a trhu, nicméně současně se postoje obou stran přibližují. Šéf Zelených Cem Özdemir prohlásil, že “musíme zachránit německý automobilový průmysl”. To je značný posun od chvil, kdy se někdejší šéf poslaneckého klubu Zelených Rezzo Schlauch počátkem století musel ve straně zpovídat z rozhovoru, v němž uznal, že řízení auta s sebou nese i pocit svobody. FDP se však také posunula: hlásí se k ochraně klimatu a k obnovitelný zdrojům. V migrační politice pak obě strany požadují moderní přistěhovalecký zákon po vzoru Kanady a Zelení do svého programu napsali dříve nemyslitelnou větu, že “ne každý, kdo do Německa přijede, zde také může zůstat”.

Bernd Ulrich pak na základě těchto rozdílů v jiném textu rozvádí, jak by se lišila případná vláda Angely Merkel v závislosti na tom, kdo by se stal menším koaličním partnerem. Pokud by se koaličním partnerem stala FDP, většina vlády by stála politicky napravo od Angely Merkel: bavorská CSU, FDP i velká část poslaneckého klubu CDU zastává konzervativnější pozice v otázkách migrace, eurozóny i ekologie. “Kdo si chce udržet kancléřku Merkel, avšak zastává názor, že její dosavadní politika byla příliš zelená, ten by měl volit FDP,” píše Ulrich. Naopak koalice se Zelenými by dosavadní, na poměry křesťanských demokratů liberální kurs kancléřky zachoval, nebo dokonce posílil.

To vše samozřejmě platí jen za předpokladu, že Angela Merkel skutečně volby vyhraje - přičemž polovina voličů se stále nerozhodla. A že by koalice CDU/FDP či CDU/Zelení získaly nadpoloviční většinu poslanců, což bude nejspíše do poslední chvíle rovněž nejisté.

Jedno z hlavních témat německé předvolební kampaně leží 2640 kilometrů od Berlína. V Ankaře, konkrétně v opulentním prezidentském paláci Recepa Tayyipa Erdogana. Je dobře známo, že Erdogan ve svých rukách koncentruje stále více moci a změnil se v netolerantního autoritáře: německým politikům pravidelně nadává do fašistů a z nesrozumitelných důvodů zadržuje několik německých občanů včetně novináře předního deníku Die Welt Denize Yücela.

Sociální demokraté a zvláště jejich lídr Martin Schulz tak požadují ukončit jednání o přistoupení Turecka k EU a kritizují dosavadní příliš mírný kurs německé vlády. Opatrně se k tomuto ráznému požadavku minulou neděli v televizním duelu přihlásila i Angela Merkel. Více o přetékání zdánlivě bezedného poháru německé trpělivosti ve vztazích s Erdoganem čtěte zde.

“Ukončení přístupových jednání s autoritářským státem - to zní smysluplně. Zvlášť když takový požadavek přichází z úst sociální demokracie, která v roce 2004 jednání umožnila,” píše na úvod titulního komentáře v aktuálním vydání týdeníku Die Zeit Michael Thumann, v minulosti zpravodaj listu z Istanbulu. Přesto takovou politiku považuje za chybu.

“Byl by to nezvratný krok a ponechal by 50 procent Turků, kteří pravidelně ve volbách hlasují proti Erdoganovi, napospas tomuto muži… Fakticky by došlo k ukončení jednání, která momentálně kvůli napjatým vzájemným vztahům beztak neprobíhají. Byl by to tedy jen symbolický akt,” vysvětluje. Erdogan by z toho na domácí půdě dokonce profitoval: voličům by sdělil, že se na ně EU vykašlala, definitivně je odmítla a dál by rozehrával svou nacionalistickou kampaň.

Thumann navrhuje lepší alternativy. Stačí podle něj přístupová jednávání zmrazit, což má prakticky stejný krátkodobý efekt jako ukončení. Zastavilo by se například vyplácení více než čtyř miliard eur, které mají v rámci předvstupní pomoci do roku 2020 plynout do Turecka z EU. Dlouhodobě by však zůstaly otevřené dveře k novému jednání a opětovnému příklonu Turecka směrem k Západu. Protože Erdogan s Tureckem a s námi pravděpodobně zůstane dlouho, ale ne na věky - a  jednoho dne zase do čela Turecka nastoupí dialogu nakloněný vládce.

“EU je pro Turecko mnohem důležitější než Turecko pro naše společenství,” připomíná Michael Thumann. Platí to zvláště pro ekonomiku, kdy například polovina tureckého exportu míří do EU. Proto novinář týdeníku Die Zeit navrhuje reagovat na diktátorský posun u Bosporu tím, že EU nerozšíří celní unii s Tureckem, jak bylo v plánu, ji nebo dokonce omezí, zastaví exportní pobídky a záruky pro evropské firmy podnikající v Turecku a omezí také miliardové půjčky Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

“Vše, co EU prosadí směrem k Turecku, by mělo být konkrétní, věcné, a nikoli symbolické. Vehementně požadovaná přerušení jednání, varovně či mravokárně zvednuté ukazováčky, řeči o tom, že Turecko nepatří do Evropy, by Erdogan využil ve svůj prospěch. Rozhodující je reagovat naprosto neemocionálně a cíleně,” shrnuje Michael Thumann komentář a má na mysli zmíněné finance a ekonomiku.