O zajímavém experimentu píše německý deník  Süddeutsche Zeitung. Školka ve městě Pinneberg v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku na první pohled vypadá jako běžné zařízení péče o děti. Jenže tady mají caparti mnohem větší slovo v tom, za jakých podmínek ve školce pobývají a co tu dělají.

Jednou týdně se učitelé s dětmi sejdou a nechají je, aby samy rozhodly kupříkladu o podobě trávení volného času, ale i o tom, jaké jídlo budou následující dny jíst či jaké hračky by měla školka zakoupit na hřiště. Hlasuje se barevnými kamínky, které děti umisťují do krabic reprezentujících různé možnosti - třeba příchuť dortu, který jim uchystají v kuchyni.

Děti si také mohou vybrat svého zástupce, a to v anonymním hlasování. Pokud vám to připomíná parlament, nejste daleko od pravdy – a ne nutně proto, že dospělí členové parlamentů svým chováním tříleté děti často připomínají. Učitelé experimentální školky, která vznikla teprve letos v lednu, říkají, že tímto způsobem chtějí dětem od útlého věku ukázat a vysvětlit demokratický proces.

Pomoci by v tom měla i „dětská ústava“, která obsahuje sedm základních práv předškoláků, ale zároveň jasně vymezuje limity jejich vlivu. Rozhodování o tom, zda ten který prcek potřebuje plíny, tedy zůstává dále v rukou dospělých.

Demokratická školka samozřejmě vzbuzuje údiv a otázky, zda tato cesta nepovede k chaosu a špatně živeným dětem, které se budou od rána do večera ládovat čokoládou. Ředitelka školky Ute Rodenwald ovšem připomíná, že stejně jako v demokratickém rozhodování, i tady existují limity. K obědu dostanou předškoláci rybí prsty, ať už si jako přílohu vyberou bramborovou kaši nebo hrášek.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Republikánský kongresman z americké Montany, který nedávno během volební kampaně srazil k zemi příliš zvědavého reportéra, byl odsouzen k pokutě a 60 hodinám veřejně prospěšných prací. Bude takový trest chápán coby dobrá, nebo špatná zpráva v zemi jako Česko, jejíž populární prezident doporučuje ruskému vůdci „likvidovat novináře“ a mluví o nich jako o něčem „horším než odpad“?

Když Greg Gianforte dostal letos během kampaně do kongresových voleb od reportéra Guardianu Boba Jacobse otázku na postoj k zákonu o zdravotní péči, odmítl odpovědět. Norma prosazovaná čerstvým prezidentem Trumpem byla v té chvíli kontroverzní téma a Gianforte odbyl Jacobse, že mu odpoví „později“. Protože však reportér trval na svém, ztratil Gianforte trpělivost a srazil ho k zemi. „Dělá se mi z vás špatně, ubožáci,“ vykřikl přitom všeobecně na adresu příslušníků novinářského stavu - což zachytily mikrofony.

Reklama
Reklama

Den na to volby drtivě vyhrál a krátce poté se za své chování omluvil. „Moje fyzická agrese na váš legitimní dotaz byla neprofesionální, nepřijatelná a nezákonná,“ napsal Jacobsovi. „Jako osoba držící jeden a ucházející se o druhý veřejný úřad bych se měl vyznačovat vysokou úrovní svých vztahů s veřejností a s tiskem. Bohužel mé zacházení s vámi zůstalo takovým vztahům na hony vzdáleno.“ K omluvě navíc kongresman připojil dar 50 000 dolarů na konto nevládní organizace zabývající se ochranou novinářů. Bez ohledu na to už ale věc vyšetřovala policie, která kongresmana obvinila z nevyprovokovaného násilí.

A teď přišel výrok soudu: pokuta 385 dolarů, 40 hodin veřejných prací a 20 hodin povinných návštěv v poradně pro zvládání hněvu. „Jsem rád, že je to za mnou,“ komentoval výrok Gianforte. „Omluvil jsem se panu Jacobsovi a on moji omluvu přijal, za což jsem mu vděčný - a teď se těším do práce pro tento stát a jeho občany.“

Reportér Jacobs opravdu kongresmanovu omluvu během soudního projednávání akceptoval - s jistou výhradou či povzdechnutím. „I když nemám sebemenší pochybnost, že v osobním chování pana Gianforta představuje tenhle incident ojedinělou výjimku,“ řekl Jacobs, „mám obavu, že v kontextu celé naší současné politické debaty se tento agresivní přístup víc a víc prosazuje. Náš celonárodní diskurs je stále zahořklejší a debata čím dál hnusnější. S tím bychom měli přestat.“

A každý, kdo aspoň trochu zná arogantní, útočný a v některých prezidentských případech i vulgární způsob, jakým se politikové obracejí na nositele nepříjemných dotazů ve veřejném zájmu, by tu řeč amerického korespondenta Guardianu bez váhání podepsal.

V souvislosti s uvedením filmového kasovního trháku Wonder Woman přinesl server delanceyplace.com pokus o odpověď na otázku: Kdo jsou vlastně Amazonky, ty proslulé zabíječky mužů, jejichž je Wonder Woman výstavní, do moderních časů zasazenou ukázkou? Existovaly opravdu, nebo je to všechno jenom dávný mýtus?

V pověstech starověku byly Amazonky divoké válečnice ze vzdálených východních zemí, ke kterým cítili respekt i nejslavnější hrdinové antiky. Známe je z trojské války, boj s nimi museli na své pouti světem podstoupit Herakles, Theseus nebo Achilles, jsou přítomny i ve vyprávění o činech perského krále Kýra či Alexandra Velikého. Antičtí letopisci neměli pochyb, že tyto legendární bojovnice v dávné minulosti existovaly, nicméně v moderních časech se ustálil názor, že šlo spíš o bytosti stvořené fantazií tehdejších Řeků.

O stejné zdroje opřená fantazie komiksových tvůrců ostatně stvořila zmíněnou Wonder Woman známou i pod občanským jménem Diana z Themysciry. Do vínku dostala moc bohů k boji proti zlu ve všech možných formách. Kromě „běžných“ schopností, které se částečně podobají schopnostem Supermana, má ve svém arzenálu i Laso pravdy, které každého, kdo je v něm zachycen, donutí nelhat. Podle legendy byly všechny Amazonky zrozené z duší týraných a zavražděných žen, mezi kterými byla i těhotná Hippolita - ta pak porodila Dianu.

Amazonka
Amazonka; 470 let před kristem, Britské muzeum, Londýn • Autor: Marie-Lan Nguyen (CC-BY 2.5)

Coby superheroina bojující za spravedlnost, lásku, mír a rovnost pohlaví se komiksová Wonder Woman stala uznávanou členkou Ligy spravedlivých a ikonou feminismu. O to víc proto nabírá na významu fakt, že – jak píše delanceyplace ve svém referátu o knize Amazons od Adrienny Mayor - podle badatelských objevů posledních dekád nejsou Amazonky pouhým výplodem antické imaginace, ale jejich v mýtech zachycené činy vycházejí z historických faktů.

V nomádských kmenech z východních stepí, které Řekové znali a souhrnně jejich příslušníkům říkali Skýtové, žily ženy stejně tvrdý život jako muži. „Nemají žádná města, žádný pevný domov,“ popisuje život válečnických nomádů jeden antický historik, „žijí volně, nepoddajně a tak divoce, že se bojů a válek účastní dokonce jejich ženy.“ Archeologické objevy to potvrzují: každá čtvrtá skýtská žena leží v hrobě se svými zbraněmi.

Tenhle životní styl byl na hony vzdálený od běžného žití řeckých žen a nemohl nevzbudit pozornost antických pozorovatelů. Doma tenhle fenomén znali také, ale vyskytoval se řídce: řecké ženy podstupovaly hrdinský zápas na obranu svých rodin či komunit jen tehdy, když z nějakých důvodů nebyli někde poblíž přítomni jejich manželé.

Ve skýtské společnosti se mohla „stát Amazonkou“ každá dívka, která od dětství podstupovala výcvik v lukostřelbě a jízdě na koni. Pokud se rozvoji těchto dvou základních dovedností věnovala stejně soustředěně jako její chlapečtí souputníci, stala se v nich stejně dobrou a v bojích pak byla stejně rychlá a smrtonosná jako muži. Takže, píše delanceyplace, ať už si takový osud zvolily samy, nebo je k tomu dotlačily životní okolnosti, běžné skýtské ženy se mohly stát lovkyněmi i válečnicemi a nemusely se přitom vzdát své ženskosti, mužského partnerství, sexu a mateřství.

Odtud zřejmě plyne fascinace ležící v každém vyprávění o Amazonkách: v srdci oněch mýtů leží odvěká lidská touha nalézt rovnováhu a harmonii mezi ženami a muži - bytostmi, které jsou tak totožné a zároveň tak různé.