pátek 2. 6. 2017

Už je to jasné: Americký prezident Donald Trump ohlásil, že Spojené státy opouští Pařížskou klimatickou dohodu. Tahle přelomová úmluva měla zpomalit postupné oteplování atmosféry skrze složitě dojednané (a dobrovolné) závazky jednotlivých zemí. Spojené státy, druhý největší producent skleníkových plynů, se tak přidává k Sýrii a Nikaragui, jediným zemím, které podpis nepřipojily. Trump rozhodnutí vysvětluje tak, že podmínky byly pro USA příliš tvrdé, a hodlá proto vyjednat nové. Reakce světa (ano, takřka celého světa) byla jednoznačná. Začněme popořádku.

Proti Trumpovu rozhodnutí se staví americká demokratická opozice a bývalý prezident Barack Obama vydal veřejné prohlášení, což dělá od konce svého funkčního období jen zřídka. V něm předpovídá, že Trump sice učinil hloupé rozhodnutí, ale není to klíčové: americká města, státy a firmy v reakci na to prý budou činit ještě víc, aby emise skleníkových plynů omezily. Že na tom něco bude, tomu napovídá fakt, že i největší americké společnosti žádaly Trumpa, aby svůj podpis nestahoval. Šéf General Electric Jeff Immelt se nechal slyšet, že “klimatická změna je skutečností a průmysl se teď musí chopit iniciativy”.

Co se týče zahraničních reakcí, s odstoupením Spojených států nesouhlasí Čína - a státníci italští, francouzští a němečtí vydali společné prohlášení. Kromě nesouhlasu s Trumpovým rozhodnutím v něm vyjádřili přesvědčení, že prezidentova představa o vyjednání nových podmínek je mylná. Co bylo jednou dohodnuto, bylo dohodnuto. Ber nebo nech být, v zásadě vzkazují Trumpovi.

Trump to zatím nechává být a ze zahraničních ohlasů si mnoho nedělá. Naopak, bere je jako důkaz, že má pravdu. Pokud by nebylo cílem Pařížské dohody oslabit Spojené státy (o čemž je přesvědčen), nebylo by totiž haló tak velké. V čemž souzní s částí republikánské strany.

A co přesně Trumpovo rozhodnutí znamená? Je to samozřejmě problém, píše komentátor britského deníku The Guardian, ale větší problém než pro klima to bude pro samotné Spojené státy. Odhodlání ostatních zemí (především těch velkých) snižovat vlastní emise je podle všeho skutečné. Především proto, že není vedeno (pouze) altruismem, ale vědomím vlastních zájmů. Pokud něco ohrozí existenci čínského režimu, bude to s největší pravděpodobností ekologická katastrofa, která už v Číně běží obstojným tempem.

Evropští lídři (nebo alespoň jejich podstatná část) si zase myslí, že klimatická změna má potenciál způsobit migrační pohyby takových rozměrů, že současná “evropská migrační krize” bude vedle toho vypadat jako miniatura. Lidé v pohybu budou logicky mířit do bohatších a klimaticky bezpečnějších částí světa – jako je Evropská unie.

Kupříkladu Indie není bezvýhradně šťastná, že musí omezovat, respektive upravovat svůj plán rozvoje, a že je v jisté nevýhodě proti zemím, které ke svému bohatství došly s pomocí uhelných dýmů. Ale i indický prezident Narendra Modi pochopil, že bezuhlíková budoucnost je fakt, stejně jako to, že nejsvětlejší budoucností pro indickou ekonomiku jsou inovace. Takže Indie je dnes “špinavá” ekonomika, ale její plán na čistou energetiku je tak ambiciózní, že by měl dokonce předstihnout harmonogram Pařížské dohody. A jak doufá Modi, učiní z Indie energetickou inovační velmoc.

Což je přesně ta pozice, o níž podle Guardianu Spojené státy přijdou. Firmy budou dál vyvíjet čisté technologie, protože je to prostě racionální. Tamní průmysl ale přijde o státní podporu, která je pro každou technologickou změnu klíčová. A tím pádem Spojené státy postupně opustí pozici inovativního lídra. Jedním z argumentů Donalda Trumpa je, že reprezentuje občany Pittsburghu, nikoliv Paříže. Nejnovějším krokem se mu ale podařil pravý opak.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Makedonie má vládu. Po šesti měsících klinče, který hrozil rozpoutat nebezpečný vnitrostátní konflikt (a rozpoutal jednu divokou parlamentní rvačku - viz foto).

Dosud vládnoucí národovecká strana odmítala - s pomocí spřízněného prezidenta a parlamentních obstrukcí - povolit sestavení nového kabinetu vzešlého z voleb. Ten chtěli utvořit socialisté se stranou zastupující čtvrtinovou etnickou albánskou menšinu v zemi.

 Neochota opustit vládní pozice se smísila s odporem (a zčásti i obavami) z albánských ambicí údajně podporovaných albánskou vládou. Výsledkem bylo znovuoživení vzájemné etnické nevraživosti, jež v roce 2001 vedly zemi na pokraj občanské války. Nakonec se však národovci podvolili - v novém kabinetu vedeném socialistou Zoranem Zaevem tak bude i albánská strana, která dostane devět ministrů.

Přichází internet zvířat. Neboli - jak píše server Wired - svět, kde hospodářská zvířata nosí chytré obojky, náramky a visačky v uchu, které jejich chovatelům doručí všemožné informace o jejich životě; a někdy i smrti.

V zásadě tu jde o zvířecí blahobyt, ale jak nesentimentálně Wired dodává, především proto, že spokojenější a zdravější zvířata znamenají vyšší zisk pro jejich majitele. Je vlastně trochu s podivem, že chytrá zařízení nepřišla do chovů a velkochovů už dřív. Na jednu stranu pomáhají například náramky v kravských uších vyřešit základní problém chovu skotu ve velkých zemích - najít konkrétní kus dobytka, který se může toulat kdekoliv na rozlehlých pastvinách. Informace o jeho teplotě či srdečním tepu jsou příjemný a užitečný bonus.

Složitější věc je to u drůbeže. I v případě malého chovu, tedy řekněme dvacet tisíc slepic. Společenský tlak na ohleduplnější bezklecový chov je jednoznačný trend. Představme si tedy dvacet tisíc klovajících a kvokajících těl, která se promenádují po relativně volném a širokém prostoru. I pro jejich majitele je to čirý chaos, o němž mají jen malý přehled. A chytrá zařízení nám kreslí fascinující obraz světa zvířat určených ke konzumaci.

Není totiž pravda, že desetitisícové slepičí hejno je chaos. Je to naopak dokonalý řád. Jak zjistili výzkumníci a chovatelé, i v tak velké skupině ptáci mají rádi systém. Respektive jejich dny jsou zcela a pokud možno bez výjimky rutinní, každý pták dělá s naprostou pravidelností to samé - jak to vyžaduje jeho nátura a umožňují podmínky životního prostoru. V kombinaci se znalostí, kde přesně se která slepice nachází, jaký je její aktuální zdravotní stav a dlouhodobá kondice, to pak umožňuje chované kury lépe léčit a lépe krmit.

A ještě jiný příklad, který nám také dává přehled o tom, jak vlastně průmysl na výrobu masa funguje: zhruba každé desáté sele v komerčních velkochovech podle Wired zemře, protože je zalehnou matky při kojení (nemohou za to prasnice, ale nevyhnutelně stísněné podmínky ve velkochovech). Zároveň jsou prasata inteligentní zvířata, možná potřebují jen trochu pomoci, aby svá malá zalehávala méně často. Jedna z vývojářských firem proto vymyslela obojek, který (opět, kromě jiného) dokáže rozpoznat spokojené či prostě jen běžné chrochtání od úzkostného kvičení v předtuše smrti. V momentě, kdy sele s obojkem takto volá o pomoc, může chovatel zasáhnout - a možná sele zachránit.