Tým administrátorů, který spravuje diskusní sociální síť Reddit, dostal na apríla geniálně jednoduchý nápad. Milionům svých uživatelů rozptýleným po celé planetě nabídl jednu velkou bílou plochu, do které mohl každý umisťovat malé barevné tečky. Tohle velké sdílené „plátno“ pojmenoval jednoduše Place neboli Místo.

Záleželo na každém jednotlivci, kam na plochu svoji tečku ve formě pixelu umístí a jakou barvu jí dá. Teček mohl každý uživatel umístit, kolik chtěl, jen po každém dotyku plátna musel několik minut počkat, než mohl znovu kreslit.  A to, co se na ploše odehrálo během následujících 72 hodin, autory nápadu ohromilo: Reddit byl svědkem vzniku spontánního kolektivního díla, při jehož vzniku se projevila lidská tvořivost, charakter i politikaření.

Průběhu experimentu detailně popisuje web sudoscript.com. Jako první se na plátně objevila skupina, kterou je možné nazvat tvořiteli. Začali na něj kreslit primitivní obrazce připomínající jeskynní malby. Tvořitelé brzy přišli na to, že pokud chtějí nakreslit složitější obrazce, budou muset spolupracovat, protože každý z nich mohl umístit pixel pouze jednou za několik minut.

V diskusních fórech se tedy začaly objevovat plánky, ze kterých bylo jasné, kam je třeba umístit další pixel, aby postupně vznikl celý nákres. Jako první vznikl obrázek kombinující mužské přirození a hýždě pojmenovaný dickbutt, což by se dalo přeložit jako zadkopinďour. Po tomto prvotním společném úspěchu se na ploše s dalšími falickými symboly roztrhl pytel. Jinými slovy, nic nenasvědčovalo tomu, že půjde o jedinečný experiment.

Reddit: Výsledný obraz experimentu Place
Výsledný obraz experimentu • Autor: Reddit

Jenže pak se objevila další skupina uživatelů – ochránci. Začali koordinovaně celý prostor místa pokrývat modrou barvou. Skupina si dala jméno Modrý roh podle pravého dolního rohu, od kterého začali vše zamodřovat. Odtud se modré moře šířilo dál a hrozilo brzy zalít celou plochu Místa. Původní cíl ochránců byl jednoduchý – pokrýt co největší plochu. Začal boj o místo a objevily se další barevné frakce – na protějším konci plochy se objevil Červený roh, jehož členové se hlásili k levicovým hodnotám. Napříč plochou pak působila Zelená mřížka, která si zakládala na vyšší rychlosti, s níž zaplňovala prostor, protože nemusela vybarvovat celé plochy.

Původní tvůrci obrázků se snažili modré potopě vzdorovat, počty však zjevně nebyly na jejich straně – proti modré armádě sváděli marný boj. Začali proto prosit o milost. A jejich gesto vyvolalo nečekanou vlnu solidarity a pochopení. Uvnitř Modrého rohu se spustila debata: Co dělat, když narazíme na odlišnou formu? Na obrázek pokémona, zvířátka nebo zadkopinďoura? Modří se nakonec shodli, že malé obrázky je potřeba chránit. Když se tedy jejich modré moře přiblížilo k obrázku pokémona nebo malého zvířátka, namísto, aby ho překryli, obtekli ho. Ochránci tak získali vyšší smysl své práce.

https://www.youtube.com/watch?v=XnRCZK3KjUY

Tvůrci, nyní pod křídly ochránců, se dali do díla s o to větší vervou: nastala exploze tvorby. Kromě obrázků začaly vznikat i texty – úspěšný byl například přepis úvodního textu k filmu Star Wars. Vyrojila se myriáda státních vlajek, obalů kultovních desek, symbolů srdíček, ale třeba také primitivní rozpixelovaná miniatura malby od Vincenta Van Gogha. A nyní teprve začal velký boj o místo. Národní vlajky do sebe narážely a vymazávaly se navzájem; pozoruhodný byl třeba souboj francouzské a německé. Situace začala opět připomínat válku. Přišel čas na nástup další skupiny – ničitelů.

Ničitelé začali od středu plochy zaplňovat prostor černou barvou. Jejich beztvarý obrazec se fraktálovitě šířil do všech směrů připomínaje nicotu. Prasklinu, za kterou nic není. Ostatní frakce se s ničiteli pokoušeli vyjednávat ve víře, že se jim černá vlna vyhne. S ničiteli ale nebyla řeč jako kdysi s ochránci. Apely na emoce nezabíraly. Černá nicota pohlcovala vše bez rozdílu. A ukázalo se, že příchod nicoty byl přesně tou fackou, kterou plocha potřebovala. Až nástup společného nepřítele, s nímž nejde vyjednávat, donutil všechny ostatní ke spolupráci. Začala společná mise ochránců a tvořitelů na záchranu barevného světa.

Zbavit se nicoty však nebylo jednoduché a nikdy se to zcela nepodařilo. Plocha navíc potřebovala existenci ničivé formy, aby se na místě zničených výtvorů mohly zrodit nové. Největší boje se od počátku sváděly o střed plochy. Právě tam nicota vznikla. Po semknutí jejích odpůrců se ale na jejím místě zjevil nečekaný symbol – americká vlajka. Plocha náhle připomínala politickou situaci v USA: demokraté a republikáni, kteří jsou schopní se navzájem sníst zaživa, jsou schopni se domluvit, když se jejich svět ocitne v ohrožení pod vlivem třetí síly, která nic nerespektuje. Brzy poté experiment skončil.

Konec naštěstí není tak patetický, jak naznačuje příběh s americkou vlajkou – hvězdný prapor USA je na závěrečné ploše jen malým symbolem uprostřed obrovského celku, který je tak pestrý jako celý svět. Jsou tu národní vlajky a trikolory, Mona Lisa, kreslený tučňák a nepřeberné množství roztomilých potvůrek. Pravý dolní roh je stále modrý, kousky plátna zaplňuje nicota. Která připomíná, že někdy je potřeba se dohodnout.

/r/Place Visualized

 

 

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

„Tu noc v Princetonu mě jistá mezera v linii argumentů přiváděla k šílenství. Pracoval jsem na prchavém důkazu, který čítal stovky stran výpočtů, přesto stále nefungoval,“ vyprávěl loni francouzský matematik Cédric Villani na pódiu konference TedTalk, která dává prostor inspirativním intelektuálním kapacitám současnosti. Vědec s dlouhými vlasy, širokou modrou vázankou a obrovskou broží ve tvaru pavouka na klopě saka vzpomínal na okamžiky, které pomohly završit jeho cestu k Fieldsově medaili, obdobě Nobelovy ceny v matematice.

Podle Villaniho prostupují naším světem skryté pravdy nedostupné lidským smyslům, avšak zkoumatelné pomocí matematiky. „Krásná matematická vysvětlení tu nejsou jen pro naše potěšení – mění náš pohled na svět,“ říká vědec, který medaili obdržel v roce 2010.

Reklama
Reklama

Matematik s vizáží i vystupováním mága navštíví ve čtvrtek 13. dubna Prahu. Profesor univerzity v Lyonu a ředitel matematického výzkumného ústavu Henriho Poincarého při Sorbonně tu pronese dvě přednášky; jednu na Matematicko-fyzikální fakultě UK, druhou – nazvanou O trojúhelnících, plynech, cenách a lidech – pak od 16 hodin v modré posluchárně Karolina.

Obě jsou spíše pro vědce a čekat lze i slušnou porci matematiky, nicméně zvláště přednáška v Karolinu určená členům Učené společnosti ČR je otevřena i širší veřejnosti. Profesor Villani v ní ukáže, jak může vzájemně souviset chování plynů, geometrie a ekonomie - spojovat se v něčem, co Villani nazývá spojenou teorií zakřivení.

A jak to bylo dál oné noci v Pricentonu? „Ve čtyři hodiny ráno jsem to vzdal a ve chmurné náladě jsem si šel lehnout. O pár hodiny později jsem se probudil, byl čas jít na univerzitu – a náhle – co je to? Přísahám, v mé hlavě se ozval hlas: ‘převeď druhý člen na opačnou stranu rovnice, proveď Fourierovu transformaci‘, radil mi. Sakra. Byl to začátek řešení,“ vzpomínal matematik, jak se mu podařilo zdolat složitý problém týkající se podivného vnitřního tření v plazmatu - které by v tomto „čtvrtém skupenství“ hmoty, v němž jsou elektrony odtrženy od zbytku atomu, vlastně nemělo být (tzv. Landauovo tlumení).

Podobnou tajemnou inspiraci ostatně popisuje David Mittchel v románu Hybatelé, kde se vědkyni podaří vyřešit složitý problém z kvantové fyziky poté, co ji ve chvílích odpočinku pronikne do hlavy zvláštní netělesná bytost zvaná noncorpum. Villani nabízí prozaičtější vysvětlení: „Myslel jsem si, že odpočívám, ve skutečnosti ale můj mozek na problému dál pracoval. V takových chvílích nemyslíte na kariéru, na kolegy, je to naprostá bitva mezi problémem a vámi,“ líčí badatel, v čem může být matematika strhující. Uvidíme, zda bude stejně zajímavě mluvit i k pražskému publiku.

https://www.youtube.com/watch?v=Kc0Kthyo0hU

 

Data o lodní nákladní dopravě zpravidla nebývají cenným zdrojem informací z míst světových konfliktů. Tahle zpráva je něco jiného: Ze sledovacího systému agentury Reuters (mluvíme samozřejmě o sledování byznysu) vyplývá, že flotila severokorejských nákladních lodí se vrátila zpět do domovského přístavu Nampo plně naložená a s nepořízenou. Náklad černého uhlí, který vezla do Číny, tamní úřady otočily a nenechaly vyložit.

Zákaz dovozu uhlí ze Severní Koreje do Číny vešel v platnost už koncem února, jako reakce na raketové testy kimovského režimu. A 7. dubna začal být uplatňován. V ten samý den jednal americký prezident Trump na Floridě se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a severokorejský režim byl jedním z témat hovoru. Ačkoliv čínské úřady na dotazy agentury nereagovaly, Reuters to chápe jako výsledek dohody obou politiků.

Vývoz suroviny do Číny je jedním z hlavních zdrojů příjmů severokorejského režimu. Ten se navíc chystá na několik velkých výročí - a test raket bývá oblíbeným způsobem oslavy. Je tady možné, že jde o varování Číny svému chráněnci. Jeden neuskutečněný obchod sice ještě geopolitický obrat nedělá.

Zda se čínští vládci výměnou za něco vskutku odvrátí od svého politicky i bezpečnostně čím dál nákladnějšího spojence, to se ukáže v případě dalšího vystupňování napětí na Korejském poloostrově a okolí. Spojené státy do oblasti přesouvají letadlovou loď a televizní stanice NBC vydala v této souvislosti zprávu, že Donald Trump má od svých generálů připravené plány i pro vojenský střet se severokorejským režimem. KLDR vzápětí odpověděla s tradiční rétorikou, že je na válku připravena.

Nový prezident už každopádně z čínské dohody vytěžil politické body. Výpadek severokorejského uhlí nahradí Čína dovozy ze Spojených států - a oživení upadajícího amerického průmyslu bylo jedním z hlavních Trumpových předvolebních slibů. Druhý aktér, který z čínské poptávky těží, už je pro americkou administrativu komplikovanější: zvedly se dovozy surovin i z Ruska.

Poslanec Tomio Okamura v rozhovoru pro Novinky.cz řekl: "Než nastoupila Sobotkova, Babišova a Bělobrádkova vláda, občané mohli chodit v klidu do nákupních center a na vánoční trhy. Poté, co tři roky vládnou, tak tam chodí vojáci se samopaly.”  Demagog.cz se rozhodl rozebrat, jak to (nejen) s těmi samopaly je.

K posílení policejních hlídek skutečně za Sobotkovy vlády došlo. Konkrétně po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem, po útocích v Bruselu v březnu 2016. Zhruba tři měsíce v ulicích hlídkovali i vojáci. Po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně se bezpečnostní opatření opět  zintenzivnila, ovšem k nasazení vojáků už nedošlo.

Dávat tyto dvě události do souvislosti je však silně zavádějící. Když tedy opravíme Okamurův výrok: Hlídky byly nasazeny, aby mohli lidé v klidu chodit do nákupních center a na vánoční trhy. K zapojení armády ostatně došlo už po útocích z 11. září 2001, kdy pražskou budovu Rádia Svobodná Evropa hlídaly obrněné transportéry; bylo to za vlády Miloše Zemana.

V tomto případě totiž očividně jde o případ tzv. „falešné korelace“ – tedy dva jevy sice probíhají zároveň, ale fakticky spolu nesouvisejí.  Jak by to muselo vypadat, aby spolu opravdu souvisely? Třeba by některý z koaličních pánů (Sobotka, Babiš, Bělobrádek)  musel útoky zorganizovat - a z toho je podezírat rozhodně nebudeme. Vláda Bohuslava Sobotky zkrátka reagovala na bezpečnostní situaci, přičemž správnost a sílu reakce zde již nehodnotíme.

Pro ilustraci problému falešných korelací se podívejme na graf z webu Tylera Vigena: jsou zde křivky „konzumace sýru na obyvatele“ a „počet lidí, kteří zemřeli na následky zapletení do prostěradla“. Korelace je velmi vysoká, 94,7 % (maximum je 100 %, tedy dokonalá korelace). Je však jasné, že nejde o tajemný univerzální zákon o tom, jak umírají konzumenti sýrů, ale o pouhou shodu čísel, která neukazuje reálnou souvislost.

Graf sýr

Podívejte se na delší verzi článku na Demagog.cz a zjistěte, jak koreluje věk Miss America s usmrcením horkou párou a horkými objekty. Falešná korelace zaručena.