Tvor je to malinký a podivný – s obřími ústy a chybějícím řitním otvorem, přesto jde podle vědců o nejstaršího známého předka lidí. Saccorhytus coronarious žil na zemi před 540 miliony let a zkamenělinu jeho milimetr velkého těla před časem objevil mezinárodní tým britských, německých, amerických a čínských vědců v centrální Číně.

A ačkoliv velmi pravděpodobně nejde o našeho přímého předka, nález dodává podle spoluautora výzkumu a profesora paleobiologie z Cambridge Simona Conway Morrise důležitý dílek do skládačky evoluce: patří totiž k nejstaršímu známému, byť velmi primitivnímu příslušníku skupiny živočichů zvaných druhoústí. „Tento tvor stál na začátku procesu, z něhož vzešel mořský ježek, mořská hvězdice nebo králík,“ řekl deníku Guardian Simon Conway Morris. A nakonec člověk.

Druhoústí jsou přímými předky dlouhé řady živočišných skupin, mimo jiné také obratlovců, mezi něž se počítají i lidé. Vědci budou tvora dále zkoumat – mimo jiné třeba vrásky kolem živočichových úst, které naznačují, že byl schopen polykat velké objemy potravy.

Co naopak tvorovi schází, je řitní otvor. Vědci ovšem lakonicky přiznávají, že je možné, že jej na milimetr velké fosílii jednoduše přehlédli. Ale zároveň připouštějí možnost, že Saccorhytus coronarious odpad z těla vypouštěl opět ústy. „Což z našeho pohledu samozřejmě nezní úplně vábně,“ říká Conway Morris.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

V Bukurešti a dalších rumunských městech - včetně Temešváru, kde v roce 1989 začala revoluce, která svrhla diktátora Ceaușesca - probíhají největší demonstrace od konce komunismu. Do rumunských ulic ve středu večer vyšlo podle odhadů čtvrt milionu lidí. Protestovali proti posledním krokům rumunské vlády, kterou podezřívají, že chce zastavit mohutné - a aspoň co se počtu obvinění a postižených důležitých jmen týče úspěšné - protikorupční vzedmutí posledních let. A dokonce přímo obrátit.

Rumunská sociální demokracie před Vánoci s velkým náskokem a velmi překvapivě vyhrála parlamentní volby. Překvapivě proto, že její bývalý premiér Victor Ponta odstoupil kvůli korupčnímu skandálu – byť oficiálním důvodem v říjnu 2015 byla tragédie v bukurešťském nočním klubu, kdy zemřelo 32 lidí.  A šéf strany Liviu Dragnea se pak nemůže ucházet o žádný úřad, protože je pravomocně odsouzen za podvod.

Reklama
Reklama

V době, kdy se voliči na celém západním světě obracejí k nejistým vyhlídkám takzvaných antisystémových stran a vůdců, to byla pro mnohé dobrá zpráva. Ovšem rumunští sociálně-demokratičtí strážci pozic proklínaného “prohnilého establishmentu” se záhy po vítězství zachovali - inu, jako karikatura prohnilého establishmentu.

V rychlosti, v nouzovém legislativním režimu, připravili dva zákony, z nichž jeden chrání před trestem vězení ty, jejichž korupční kauza se netýká částky větší než v přepočtu 1,2 milionu korun. A druhý znamená amnestii pro 2500 lidí, kteří sedí ve vězení za nenásilné trestné činy. V překladu protestujících: amnestie pardonuje už chycené zločince a první zákon chrání zločince ještě nechycené. Demonstrace brzo přerostly v násilné střety, několik protestujících a policistů bylo lehce zraněno.

Na stranu demonstrantů se postavil i prezident Klaus Johanis, který tehdejšího premiéra Pontu překvapivě porazil v roce 2014. O dekretech mluví jako o skandálu a poputují z jeho popudu před ústavní soud.

V souboji lidského mozku s umělou inteligencí zdolali roboti další metu. V americkém Pittsburghu skončil duel Brains vs AI, ve kterém se čtyři profesionální hráči pokeru utkali s novým softwarem Libratus. A stalo se to, k čemu se schylovalo hned od začátku – lidé prohráli na celé čáře.

Během 20 dnů sehráli s počítačem 120 tisíc partií a dohromady přišli o 1,76 milionu dolarů. Nešlo sice o opravdové peníze, ale o čest. Zatímco v šachách nebo v go už počítače dokázaly proti nejlepším hráčům vyhrát, v pokeru zatím odolávali. S tím je po konec.

Fanoušci pokeru a vědci bádající na poli umělé inteligence považují turnaj za velký průlom. Poker je totiž tzv. hra s neúplnými informacemi, kdy nestačí jen spočítat, co máte před sebou na stole. Do úvahy je potřeba vzít i to, co druhá strana skrývá a jak se zachová. Jinými slovy je třeba umět blafovat, což je umění, které dosud od počítačů nikdo příliš neočekával.

Pokud si jej osvojí, pak se jednoho dne může stát, že za vás (nebo proti vám) nastoupí v každodenních životních situacích třeba jako vyjednavači při koupi ojetého auta nebo bytu. Blafovací robot by se mohl hodit i jako poradce v politice nebo při sjednávání obchodních kontraktů.

https://youtu.be/JtyA2aUj4WI

V turnaji hrál každý ze čtyř hráčů sám za sebe, počítač s nimi bojoval simultánně jeden na jednoho 11 hodin denně. Hrál se klasický Texas Hold'em, kdy každý z hráčů dostane na začátku do ruky dvě karty a kombinuje je s pěti kartami, které se postupně odkrývají na stole. Cílem je poskládat ze sedmi karet co nejlepší ruku. Hráči hráli s počítačem přímo na monitoru, bez opravdových karet.

Pravidla byla předem domluvena tak, aby se eliminoval faktor štěstí. Stejné karty, s kterými hrál jednou počítač, pak proti němu dostal v jiné hře jiný ze čtyř hráčů. Existoval i limit na sázku all-in.  Všichni čtyři hráči skončili na konci v mínusu, v průměru v každé hře prohráli 14,72 dolaru.

„Neříkali jsme počítači, jak hrát. Jen jsme mu vysvětlili pravidla a nechali ho, ať se to naučí sám,“ řekl k turnaji jeden z tvůrců softwaru Noam Brown z týmu profesora Thomase Sandholma z americké Carnegie Mellon University. Stejný tým už zkoušel štěstí proti živým lidem předloni a tehdy jejich program neuspěl. I proto byly předem vypsány sázky proti programu v kurzu 1:4, což se ovšem ukázalo jako velký přehmat.

"Libratus byl mnohem lepší, než jsme čekali. Je to trochu frustrující," přiznal jeden z kvarteta poražených Jason Les, který prohrál 880 tisíc virtuálních dolarů, tedy nejvíc ze všech. Všichni hráči v rozhovorech upozorňovali na to, že právě blafování bylo to, co šlo počítači nebývale dobře. Příklad? V jedné hře dostal Jason Les na začátek dvě desítky, srdcovou a károvou. Na stůl přišly čtyřka, devítka a král, z toho dvoje kříže. Libratus už měl dvě křížové karty v ruce, a tak oba přihodili – Les na svoje desítky a počítač v naději, že na stůl ještě nějaké kříže přijdou (pak by měl fleš – pět karet stejné barvy). Čtvrtá karta na stole byla pětka, která se nehodila ani jednomu, takže oba zahlásili "check“ (zůstali na svém) a počkali si na poslední kartu. Přišla královna, která se opět nikomu nehodila, ale Libratus zablafoval, agresívně přihodil a Jason Les svoje karty položil, i když v tu chvíli vyhrával.

Po chvíli se hra otočila a karty, které měl předtím počítač, dostal do ruky další z hráčů Dong Kyu. Jenže k sázce na fleš se vůbec nedostal. Libratus hodně přihodil už na svoje dvě desítky a Kyu kříže zahodil. Komentátoři vysvětlovali úspěšnost počítače v tomto případě tím, že neváhá hodně riskovat, i když v banku právě není moc peněz, což je u lidí trochu proti psychice – a že právě toto byla jedna z věcí, kterou počítač vypozoroval a upravil podle ní svoji strategii.

https://www.youtube.com/watch?v=CRiH8yCskAE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě upozornila na likvidaci svobodného tisku a na zavírání novinářů v oblastech Ukrajiny přímo okupovaných Ruskem nebo obsazených proruskými separatisty.

Zvlášť znepokojivá je podle představitelů OBSE situace na anektovaném Krymu. Jejím symbolem se stal tamní novinář a dopisovatel Svobodné Evropy Mikola Semena, jehož ruské úřady teď na přelomu ledna a února po roce vyšetřování definitivně obvinily z „veřejného podněcování k akcím usilujícím o narušení integrity Ruské federace“. Za to Semenovi hrozí pět let v ruském kriminále.

Zločin měl spáchat v roce 2015 v jednom ze svých článků pro internetový server Krym-realii online, kde vyjádřil pochybnosti nad legalitou ruského zabrání ukrajinského Krymu. Za to byl ruskou policí vyšetřován od dubna 2016, kdy na něj bylo uvaleno domácí vězení.

„Případ Mikoly Semeny nás upomíná, abychom nezapomínali na svévoli, s jakou úřady na Krymu umlčují kritické hlasy,“ komentovala vývoj představitelka OBSE Dunja Mijatović, která současně Rusy vyzvala, aby byl novinář neprodleně očištěn od všech obvinění a propuštěn na svobodu. Podle Mijatović je přitom velmi obtížné podat celkový obrázek svobody slova a informací v oblastech Ukrajiny mimo kontrolu současné ukrajinské vlády, protože ruské a povstalecké orgány nejsou ochotny ke spolupráci.

Krym-realii je internetové médium vycházející kromě krymské tatarštiny i ukrajinsky a rusky. Přestože se jej ruské úřady snaží blokovat, web zatím funguje a za loňský rok hlásí skoro 20 miliónů návštěv. Datum procesu s Mikolou Semenou nebylo zatím stanoveno.