Autoři populárních románů se snaží, seč můžou. Snaží se i vydavatelé. Autor tohoto menu měl například nedávno pocit, že v Česku už kromě Bible už neexistuje žádná jiná kniha než Dívka ve vlaku. Je to trochu jinak. Existuje spousta knih – ovšem žádná neexistuje tak, jako libovolná kniha o Harry Potterovi.

Jak píše server Quartz, je úplně jedno, jestli je právě v módě jóga, meditace nebo terapeutické uklízení, jestli je západní civilizace na vrcholu sil, nebo se hroutí pod tíhou lží označovaných za post-pravdu – a koho oceňují literární poroty diplomy. Protože nejprodávanější bude vždycky Harry Potter.

57_harry
J. K. Rowling, J. Thorne, J. Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě

A ani to nemusí být kniha. Řeč je aktuálně o titulu Harry Potter a prokleté dítě, což je přepis divadelní hry. A mezi námi nijak zvlášť úchvatný, pokud si můžeme dovolit hodnocení. Přesto byla zmiňovaná Dívka ve vlaku až druhá nejúspěšnější kniha na americkém trhu, za letošek prodalo 1,2 milionu kusů. A pak je tu vítěz -  Harry Potter a jeho 4,18 milionu kusů.

Není to tím, že by Američané byli primitivové, které baví infantilní kouzla ve staroanglických kulisách. Ani tím, že porazit možná umně napsanou Dívku ve vlaku, která ovšem za dva roky zmizí v prachu literárního provozu, není zas takový výkon. Úplně stejně na hlavu by Harry Potter porazil i bestseller loňského roku, Postav hlídku od Harper Lee. Jsou prostě věci, na které je i Atticus Finch krátký.

Reklama
Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Je možné uběhnout maraton za méně než dvě hodiny? Fyziologové říkají, že ano. Dokonce za trochu méně - 1:57:58 je prý nejzazší limit, za nějž se lidské tělo už nemůže dostat. Ale jak píše server Wired, kdo viděl výraz světového rekordmana Dennise Kimetta v cíli berlínského maratonu (čas 2:02:57), tuší, že ani ty dvě hodiny nebudou žádná legrace.

Takže sportovní velkofirma Nike, která se rozhodla, že to bude právě ona, kdo jednoho z maratonců k pokoření vpravdě historické mety dostrká, to bere vskutku ve velkém. V projektu Breaking2 smíchala vědce, inženýry, lékaře a trenéry do jednoho týmu, který má jeden jediný cíl: vypravit do speciálně uspořádaného maratonu běžce, nebo ještě lépe hned tři běžce, jejichž výsledný čas začne jedničkou.

Reklama
Reklama

Začala s tím v roce 2014; a její snaha – již sama firma přezdívá “mise na Mars” - vyvrcholí někdy na jaře příštího roku. Zatím není známo kde. Každopádně to bude několikakilometrový okruh chráněný před větrem, spíše v chladu než teple a s týmy vodičů, kteří budou závod udržovat v příslušném tempu.

Server Wired slibuje, že závěrečné měsíce a týdny bude sledovat přímo z místa. Všechny otázky, které vás doposud napadly, prý budou zodpovězeny. Menu slibuje, že je bude sledovat s vámi a pro vás.

Reklama

Jestli by někdo měl být opatrný, když dojde na oficiální vládní lety, pak Polsko. Připomeňme, že v roce 2010 havaroval u Smolenska vládní letoun, který vezl delegaci na uctění památku obětí Katyňského masakru, a zahynulo tehdy takřka kompletní vedení země. Hlavní příčinou byla chyba pilotů ve špatném počasí, alespoň co víme z oficiálních vyšetřování. Dalších teorií je ovšem řada: tedy že to byla konspirace ruské strany, nebo dokonce atentát z rukou tehdejšího polského premiéra Tuska, který na palubě nebyl.

A tak je překvapivé, co se dělo na palubě letounu, který minulý týden odvážel vládní delegaci z londýnského jednání s britskou premiérkou Theresou May. Do Británie letěla premiérka Beata Szydło, její první zástupce a ministři obrany, zahraničí či vnitra. S nimi řada dalších politiků a úředníků plus novinářský doprovod. Takže tolik lidí, že se tam letělo dvěma stroji. Cestou zpátky ovšem nastal chaos.

Letadla totiž neletěla ve stejný čas, jedno až o šest hodin později – jenže organizátoři přepravy ale všechny naložili do jednoho. Už na letišti se vládní Embraer začal převažovat. Na někoho nezbylo místo, a tak stál. Začíná vyjednávání, kdo poletí, a kdo ne, což by se nestalo bez kapitána, který prohlásil, že jednoduše nepoletí. Pravděpodobně se vzpomínkou na svého kolegu ze Smolenska. Nebýt toho, nejspíš by se vyrazilo do oblak.

Celou patálii se podařilo vyřešit až za několik desítek minut, a to vcelku logickým způsobem. Našla se skupina lidí, kteří řekli, že poletí o šest hodin později. Smolensk č. 2 se tedy nekonal. Opozice komentovala příhodu slovy, že i když vláda Práva a spravedlnosti nedodržuje skoro žádná pravidla, aspoň některým by mohla věnovat pozornost, pro vlastní dobro.

Projekt Demagog již českého prezidenta opakovaně opravoval při jeho hodnocení poměrů v Sýrii (prve zde, posléze zde.)  Při pracovní návštěvě v Portugalsku nicméně Miloše Zemana opět prohlásil všechny bojující opoziční síly za teroristy a extremisty, neboť liberálové podle něj dlí v zahraničí. Tak jednoduché to však samozřejmě není.

Prezident patrně vycházel z toho, že některé vrcholné zástupce povstalců je slyšet z míst jako Paříž a Istanbul. To však neznamená, že jejich jednotky nebojují na místě. Skutečnost je taková, že na bojištích se nacházejí desetitisíce povstalců z různě liberálních i extremistických skupin. Příležitostně mohou spolupracovat, ale kvůli ideologickým rozkolům nejsou jedno a totéž. Nebojují vždy za stejné cíle a stejnými metodami, různí se i jejich spojenci – a stejně tak přístup Asadovy vlády k nim.

Každopádně říci, že v poli proti Asadovi stojí pouze „Islámský stát, Al-Káida a další islámští extremisté“ je přinejmenším argumentačním faulem.  Je asi zbytečné opakovat, jak komplikovaná situace v Sýrii je. V množství národních a jiných zájmů se obtížně orientují i odborníci a zpravodajové přítomní na místě, ze dne na den navíc dochází k významným změnám. V takové situaci tedy není hanbou, ale spíše ctností zdržet se vynášení soudů přinejmenším nad skladbou bojovníků na Blízkém východě. Chcete-li zjistit víc, k dispozici máte výrok dne z pera Demagog.cz.

Reklama