Padesát milionů Ukrajinců a Gruzínců bude moci již brzy volně a bez víz cestovat po Evropské unii, informovala agentura Reuters. Rozhodli o tom ve čtvrtek evropští zákonodárci. Rozhodnutí je výsledkem zdlouhavých vyjednávání a má sloužit jako signál pro obyvatele dvou bývalých sovětských satelitů, že jejich snaha přiblížit se Západu a vzdálit Rusku není marná.

“Jsou to povzbudivé zprávy z Bruselu,” komentoval rozhodnutí ukrajinský prezident Petro Porošenko. Právě bezvízový styk byl jedním z lákadel, kterým ukrajinští a gruzínští politici obhajovali před svými obyvateli bolestivé ekonomické reformy jako třeba prudké zdražení energie.

Bezvízový styk budou přitom moci evropské země v případě potřeby znovu zavést již bez souhlasu evropských poslanců, píše Reuters. Bude stačit rozhodnutí Evropské komise nebo většiny členů EU. K takovému kroku bude možno přistoupit třeba v případě, že by velké množství občanů Ukrajiny a Gruzie překračovalo dobu, kterou smějí strávit na území EU.

Podobnou odměnu mělo dostat také 75 milionů Turků za to, že Ankara pomohla Evropě zpomalit příliv uprchlíků ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí. Ankara ale nesplnila podmínky stanovené evropskými politiky a místo toho doma tvrdě omezuje svobody. Kvůli tomu se proces zrušení víz pro Turky zastavil.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Pro jemné zvíře s dlouhým krkem a laskavýma očima bylo posledních třicet let jedním z nejhorších období, které tento druh zažil. Zatímco v roce 1985 žilo na této planetě 155 tisíc žiraf, v roce 2015 už to bylo jen 97 tisíc. Za prudký úbytek dlouhokrkých živočichů o více než 30 procent můžou hlavně války a pytláci, ale i úbytek přirozených pastvin v Africe, píše Mezinárodní svaz ochránců přírody (IUCN) ve své nové červené knize ohrožených druhů, kterou zveřejnil ve čtvrtek.

Žirafa přitom doposud nebyla v hledáčku ochránců – na rozdíl od slonů či nosorožců. “Šokovalo nás to zjištění,” řekl BBC Julian Fennessy, jeden z předsedů svazu. “Když pojedete na safari, žirafy jsou všude kolem vás. Přitom zároveň dochází k jejich tichému vyhubení.” Podle Fennessyho za smrt žiraf může válka v severní Keni, Somálsku a na hranici Etiopie a Jižního Súdánu, kde se zvědavé zvíře stává cílem lovců, protože “díky své velikosti nakrmí hodně lidí”. Zcela nejhorších třicet let zažila žirafa núbijská, jejíž populace klesla o 95 procent.

Naopak naději pro žirafy představují národní parky v Jihoafrické republice, kam za nimi jezdí turisté. “Je tu velký pohyb živočichů mezi chráněnými oblastmi. To je velmi odlišný scénář od zbytku Afriky,” řekl pro BBC Chris Ransom z Londýnské zoologické společnosti. “Národní parky ukazují cestu, díky níž by žirafy mohly přežít.”

V novém vydání červené knihy ohrožených druhů je přes 85 tisíc živočichů; z nich 24 tisícům hrozí vyhynutí. Mezi nimi je 700 nových druhů ptactva - 11 procent je již na hranici přežití. “Druhy mizí, aniž bychom je stihli popsat,” říká BBC šéf IUCN Inger Andersen. “Tempo hubení zvířat je rychlejší, než jsme mysleli.”

Brexit i úspěch Donalda Trumpa v prezidentských volbách mají jedno společné: v obou případech pracovala pro vítězný tábor nenápadná americká firma sídlící v Británii. A v obou případech společnost Cambridge Analytica k vítězství úspěšně použila nový nástroj zvaný psychometrie. S pomocí této metody firma dokáže během okamžiku analyzovat facebookové profily lidí a rozdělit je do několika kategorií. A pak pro tyto kategorie vytvářet propagandu přímo na míru. “Já jsem tuhle bombu nevyrobil. Jenom jsem ukázal, že existuje,” říká v rozhovoru pro švýcarský deník Tagesanzeiger polský psycholog Michal Kosinski, který metodě pomohl na svět.

Čtyřiatřicetiletý Kosinski pochází z Varšavy, v roce 2008 byl přijat na prestižní univerzitu Cambridge, kde nastoupil do laboratoře Cavendish, což je po vědce v jeho oboru tým snů. Právě tady se psychometrie zrodila. Tato disciplína shromažďuje informace o člověku a s jejich pomocí vytváří jeho psychologický profil. Jednou z metod, jak informace získat, je takzvaná technika Ocean. Ta zkoumá člověka z pěti hledisek: do jaké míry je otevřený vůči zkušenosti, svědomitý, extrovertní, přívětivý a vyrovnaný. Kosinski se rozhodl tuto metodu spojit se silou internetu a sociálních sítí: pomocí Facebooku, který byl v té době ještě přehledným a bezpečným terénem, vytvořil jednoduchou aplikaci. Byl to dotazník, ve kterém každý dobrovolně odpovídal na několik otázek - a jeho odpovědi určily jeho psychologický profil.

Kosinski očekával, že kvíz vyplní několik kamarádů, ale s překvapením zjistil, že to udělaly miliony lidí. Každý z nich současně dával svolení k tomu, aby aplikace získala přístup k jeho osobnímu facebookovému profilu. Kosinski se tedy nedozvěděl jen odpovědi na položené otázky, ale také to, čemu dal kdo lajk a co sdílel či komentoval, jakého je pohlaví, národnosti nebo kolik mu je let. Podařilo se mu tak získat velmi konkrétní poznatky. Zjistil třeba, že pokud dá muž na Facebooku lajk kosmetické značce MAC, s velkou pravděpodobností bude gay, když dá facebookový lajk rapové skupině Wu Tang Clan, nejspíš bude heterosexuál. Kdo se na Facebooku hlásí k Lady Gaga, je nejspíš extrovert, kdo k filosofii, je introvertní.

https://www.youtube.com/watch?v=I4ftlpgfd8s

Kosinski a jeho tým pak metodu dál zdokonalovali. Už v roce 2012 dokázali z 68 facebookových lajků určit barvu pleti s 95 procentní přesností, s 88 procentní přesností, zda je člověk homosexuál - a s 85 procentní přesností, zda demokrat či republikán. Spočítat šlo také, zda uživatel bere drogy, jakého je vyznání, u nezletilých pak třeba to, zda rodiče žijí pohromadě nebo jsou rozvedení. “Z 10 lajků poznáte člověka lépe, než ho zná průměrný kolegova v práci. Ze 70 lépe než jeho přátelé, ze 150 než rodiče a z 300 lajků ho budete znát lépe než jeho vlastní partner,” popisuje zapáleně Kosinski pro Tagesanzeiger.

Poté, co svá zjištění publikoval, měl prý dva telefonáty. V jednom mu hrozili žalobou, ve druhém nabízeli práci. Oba byly od Facebooku. Od té doby Kosinski měří profily také z pohybu telefonu či fotek. “Smartphone je jako dotazník, který neustále nevědomě vyplňujeme,” říká. A záhy pochopil, že jeho objev by se dal lehce zneužít, kdyby někdo metodu použil opačným způsobem. Kdyby si například někdo řekl, že hledá zaopatřené otce od rodin nebo naštvané introverty, získal by podobně smýšlející skupinu a mohl by cílit obsah přímo na ni.

V roce 2014 se na Kosinského obrátil Alexander Kogan, který chtěl s vědci z laboratoře spolupracovat. Kosinskému se muž nelíbil a brzy poté sám institut na Cambridge kvůli konfliktům opustil; přestoupil na americký Stanford. Skok do roku 2015: stoupenci odchodu Velké Británie z EU si před referendem najímají jistou firmu, která pracuje s big data a při práci používá metodu Ocean. Jmenuje se Cambridge Analytics. Kosinského noční můra se stala realitou – někdo jeho model používá pro ovlivňování politiky. O pár měsíců později tato firma udělá z neznámého politika Teda Cruze v republikánských primárkách největšího konkurenta Donalda Trumpa. Když Cruz nakonec prohraje, firma začne pracovat pro Trumpa. Listopad 2016, Trump vítězí.

https://www.youtube.com/watch?v=n8Dd5aVXLCc

Společnost Cambridge Analytics Kosinského nápad dál vylepšila. Ke zjištění toho, čemu dává kdo lajk, používá například facebookové kvízy maskované jako testy IQ, při kterých dává uživatel svolení s poskytnutím informací o svém profilu. Firma kromě Ocean modelu pracuje také s big data, která kupuje z různých zdrojů – ať už z volnočasových klubů, zákaznických karet obchodních řetězců nebo přímo od firem, které s těmito daty obchodují. Dalším nástrojem, který Cambridge Analytics používá, je Ad Targeting, tedy personifikovaná reklama.

Během volební kampaně tak mohli její experti na Facebooku servírovat třeba obyvatelům čtvrti Malé Haiti v Miami na Floridě videa o tom, jak nadace Hillary Clinton selhala při pomoci obětem zemětřesení na Haiti. Pomocí předplacených příspěvků pro uživatele určitého typu zase mohou datoví experti Afroameričanům na Facebooku ukázat videa s dávným kontroverzním výrokem, kde Hillary označuje černochy za šelmy. V obou případech tím potenciální voliče demokratů firma odrazuje od hlasování pro demokratku nebo aspoň od účasti ve volbách.

Nástroj se dá použít k propagaci kontroverzních zákonů, ale také k šíření reklamy. Kdo bude mít v rukou psychometrické nástroje, bude vědět, že introvertům a extrovertům je potřeba střelnou zbraň prodat zcela jiným způsobem. “Máme psychogramy všech 220 milionů dospělých Američanů,” řekl ředitel Cambridge Analytics Alexander Nix na podzim během recepce v newyorském hotelu Hyatt. “Moje děti už nebudou chápat, jak jsme mohli nějakého člověka propagovat jedním stejným plakátem pro všechny.

Výsledky šetření PISA za rok 2015 jsou na světě a politici se jimi jistě budou při první příležitosti ohánět. Proto se Demagog.cz dlouhodobě kontrolující pravdivost výroků politiků na tyto testy zaměřil.  Jak si stojí čeští žáci i v porovnání s ostatními státy OECD? A jak jsme na tom podle PISA se vzděláním dlouhodobě? Šetření PISA provádí jednou za tři roky OECD a sleduje výsledky žáků v matematické, čtenářské a přírodovědné gramotnosti, přičemž aktuálně uveřejněné šetření za tok 2015 se zaměřuje na přírodovědnou oblast.

PISA

Čeští studenti si ve srovnání s ostatními zeměmi vedou vetšinou průměrně: pouze v případě čtenářské gramotnosti jsou výsledky mírně pod průměrem, Češi jsou v této dovednosti horší než třeba ruští nebo polští studenti. Trendem poslední doby je vůbec spíše zhoršování českých studentů: výsledky ve všech třech kategoriích jsou horší než při minulém šetření, i když jsme nedosáhli dna, které pro české studenty nastalo v roce 2009.

V komentáři se Demagog.cz dále zaměřil na otázky:

  • Jak si vedeme v porovnání s některými našimi sousedy?
  • Jak se liší výsledky v rámci České republiky, mezi kraji a typy škol?
  • Jak souvisí množství peněz, které stát dává do školství, s výsledky žáků?
  • Jsou výsledky PISA šetření opravdu relevantním ukazatelem pro kvalitu školství?

Na tyto a další otázky najdete odpovědi v textu na Demagog.cz.

(Demagog.cz spolupracuje s redakcí Respektu a s jejich texty se nyní budete pravidelně setkávat v rámci Denního menu.)