Evropský parlament opouští po pěti letech jeho předseda Martin Schulz. A po letech evropské politiky má šedesátiletý socialista zálusk zkusit svůj politický talent ve spletitých vodách stranické politiky doma v Německu. Pro německou sociální demokracii je to dobrá zpráva – přesvědčený Evropan Schulz je oblíbený a je hodně vidět. Podle mnohých má větší charisma než dosavadní muž číslo jedna v SPD, Sigmar Gabriel.

Schulz je jediným evropským poslancem, který nemá maturitu, ale v lavicích europarlamentu patřil k nejzapálenějším a nejhlasitějším diskutérům. Nepřehlédnutelný samouk, který se před vstupem do politiky živil prodejem knih, na sebe upozornil širší evropské publikum v roce 2003, kdy v jedné debatě tvrdě kritizoval italského premiéra Silvia Berlusconiho, který ho za to přirovnal ke „kápovi z koncentračního tábora“.

Odchod Schulze z Bruselu přitom není tak úplně dobrovolný. Má za sebou dvě funkční období a podle nepsané dohody je na čase, aby na post předsedy nyní nastoupil zástupce z opačného politického tábora, tedy evropských lidovců.  Nyní se Schulz každopádně vrací do Německa, kde má prý velké ambice.

Zatím není jisté, jestli se Schulz stane mužem, kterého SPD v příštím roce nasadí do voleb proti úřadující kancléřce Angele Merkel. O tom by se mohlo rozhodnout příští rok v lednu. Jisté naopak je, že Schulz povede kandidátku SPD v Severním Porýní-Vestfálsku. Spekuluje se však také o tom, že by mohl převzít resort zahraničí ještě před koncem mandátu dosavadního ministra, Franka-Waltera Steinmeiera, který by se mohl stát spolkovým prezidentem.

V osobě Schulze získává německá SPD „plnokrevného Evropana“, jak píší němečtí novináři. Ve své řeči na rozloučenou ostatně označil EU za „největší civilizační projekt posledního století“.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Americké rodiny se ve čtvrtek sejdou ve svých domovech, v rozměrných troubách upečou krocany, a než je snědí, poděkují za ně Bohu. Den díkůvzdání do Nového světa přivezli bílí kolonisté z Evropy. Poprvé ho tu oslavili někdy kolem roku 1600, kdy se skupina osadníků v Nové Anglii rozhodla vzdát díky za dobrou sklizeň. Oslav se účastnili i domorodí Indiáni, kteří na sklizni měli zásadní podíl. S kolonisty se hřáli u jednoho ohně. Ještě tehdy nevěděli, co je čeká, a osadníkům pomáhali – dávali jim jídlo, kožešiny, semena. Bez jejich pomoci by běloši v pionýrských dobách přežívali mnohem složitěji.

O skoro čtyři sta let později v Severní Dakotě je situace docela jiná. Zrnité záběry z amatérské kamery, které zveřejnil deník Washington Post, ukazují Indiány, kteří se v noci ohřívají u ohňů v mrazivém počasí, zatímco policisté je polévají vodními děly, střílejí do nich gumovými projektily a slzným plynem. Několik stovek členů kmene Siouxů se tu už od konce října pokouší zabránit tomu, aby vláda hned vedle jejich území postavila ropovod. Říkají si „ochránci vody“ - protože se bojí, že potrubí znečistí jejich vzácné zdroje.

Reklama
Reklama

K popisované srážce s policií došlo v neděli, kdy se několik set protestujících pokoušelo dostat přes most vedoucí ke stavbě ropovodu. Asi dvacet podchlazených demonstrantů skončilo v nemocnici. „Je to v podstatě akt války,“ řekl zástupce kmene Yankton Frank Sanchez serveru Huffington Post. Další pokus překonat barikády učinili Siouxové v pondělí, ale pak stáhli zpět; kmenoví stařešinové se prý báli, že by někteří z protestujících použili střelné zbraně.

Místní šerif Kyle Kirchmeier se snaží chování policie omlouvat, a protestující naopak očerňuje jako velmi agresivní buřiče. „Nemáme tu žádné vodní dělo. Je to jen požární stříkačka, kterou hasíme ohně,“ řekl na tiskové konferenci v Morton County. Video přitom jasně ukazuje, že se nejedná o hasičská vozidla, a že stříkají vodu i tam, kde žádné ohně nejsou.

Siouxové, Severní Dakota
Siouxové, Severní Dakota • Autor: REUTERS

Ropovod za 3,8 miliardy dolarů má přenášet surovou ropu na vzdálenost zhruba 1200 mil. Z plání Severní Dakoty do státu Illinois. Potrubí už je skoro hotové, chybí dostavět úsek pod řekou Missouri, kde se nachází rezervace Standing Rock. Ropovod má vést necelou míli od jejich území a Indiáni mají strach, že stavba přinese znečištění řek a naruší charakter rezervace. Obhájci ropovodu naopak tvrdí, že přeprava potrubím je mnohem ekologičtější než pomocí cisteren a stavba se nedotkne posvátné půdy.

Pro indiánské kmeny se mezitím protest stal symbolem odporu proti vládě – a vyvolává vzpomínky na bezpočet příkoří, kterého se domorodým Američanům od nově příchozích dostalo za poslední stovky let. Mají pocit, že to zásadní se v přístupu vlády v podstatě nezměnilo. Rezervace Standing Rock byla indiánům darována smlouvou v roce 1851. Od té doby ji ale bílí muži postupně ukrajovali – třeba když se tu v roce 1877 našlo zlato. Nyní se tedy ve Standing Rock semkla v odporu řada různých kmenů.

Indiáni ale nejsou o díkůvzdání úplně sami. Podporuje je i řada potomků bílých kolonistů - ekologů, kteří tu žijí a protestují s nimi. Zatím mají odpůrci naději. Vládní inženýři odložili klíčové rozhodnutí, zda vydají povolení vrtat pod řekou Missouri. Šéf Siouxů Dave Archambault II. ale na vládní odklad reagoval rozmrzele. „Není to úplně to, co jsme očekávali. Ne všechny naše modlitby byly vyslyšeny.“

Od budoucího prezidenta Donalda Trumpa asi velké zastání Indiáni čekat nemůžou. Trump má ve firmě budující potrubí dokonce investovaný zhruba milion dolarů. Navíc se v minulosti s Indiány dostal do sporu kvůli konkurenci v byznysu s hazardem. Akcie stavitelské firmy Energy Transfer Partners od jeho zvolení stouply o 15 procent.

„Pro nás domorodé Američany je díkůvzdání jen dalším všedním dnem,“ říká zmíněný Sanchez. „My říkáme díky celý den; za stvoření, za život. Existuje spousta krásných věcí, lidé jsou krásní, malé děti, všechno, co vidím. Tahle káva je skvělá,“ prohlašuje s kelímkem kouřící kávy Starbucks v ruce. „Lidé si ale musí uvědomit, že tyhle věci se tady pořád ještě dějí. Nejsme divoši, ale byly doby, kdy jsme museli prokazovat, že jsme vůbec lidé. Ty rány se musí zahojit. Teprve pak budeme moci vzdát díky.“

Společnost Airbnb zřejmě jednou provždy změnila způsob, jakým cestujeme. Při návštěvách cizích měst už nepřespáváme v anonymních hotelech s dalšími turisty, ale v bytech místních lidí. Firmě to ale nestačí, chce dál růst a získat kontrolu i nad tím, co v oněch městech děláme. Ani ne před týdnem oznámila, že rozjíždí novou službu Trips, přes kterou si lidé budou moci objednat třeba komentovanou prohlídku historického centra Florencie přímo od tamních obyvatel, nebo si zaběhnout maraton v Nairobi.

Společnost, která prorazila na trhu díky geniálně jednoduché strategii, tedy dát dohromady lidi, kteří si chtějí přivydělat pronájmem svého bytu, a cestující, kteří na dovolené nebo služební cestě hledají autenticitu, se tím ovšem vzdaluje původní myšlence. Totiž že její uživatelé nechtějí být stádními turisty.

Služba Trips nepřijde hned a všude. Pilotní testovací verze se bude týkat jen dvanácti měst: Londýna, Miami, Nairobi, Havany, Florencie, San Franciska, Los Angeles, Tokia, Detroitu, Soulu, Paříže a Kapského města. V Paříži budou zájemci moci zažít výrobu houslí, láká webová stránka firmy. Do programu brzy nicméně přibude dalších 39 měst a cena zážitků se bude pohybovat od 30 do několika set dolarů.

I to je však pořád jen začátek. V další fázi chce firma kontrolovat veškerý čas od chvíle, kdy opustíme dům, až po náš návrat. Trips má nabízet letenky, pronájmy aut, objednávání potravin a návštěv restaurací – podobně jako to dělá Expedia nebo Kayak nebo také nejúspěšnější český startup Kiwi.com Olivera Dlouhého.

Airbnb sází na to, že právě autentický prožitek bydlení u místních odliší službu od konkurence. Zavedení služby Trips označuje za nejdůležitější tah ve své osmileté historii. Tento krok ovšem přichází v době, kdy lokální pronájmy narážejí na stále větší odpor místních, kterým se nelíbí, že Airbnb zdražuje nájemné pro rezidenty a vytlačuje je z center měst. Politikům od Barcelony po Berlín zas vadí, že z těchto pronájmů vidí méně daňových příjmů než u klasických hotelů.

Odborníci si myslí, že si tím vším firma připravuje půdu pro vstup na burzu a obraz expanze má posílit image silného hráče. Jenže jak poznamenává The Economist, Airbnb tím zároveň dává v sázku svoji identitu.