Británie zažívá další skandál, v jehož středu stojí na jedné straně vlivný a známý muž a na straně druhé lidé, které jako děti sexuálně zneužíval. Tentokrát aféra vzešla z prostředí fotbalu: v uplynulém týdnu postupně vystoupila řada bývalých hráčů druholigového anglického klubu Crewe Alexandra a vypovídají, jak je jako teenagery zneužíval tehdejší klubový trenér Barry Bennell.

Po Andym Woodwardovi, který celou lavinu minulý týden spustil, se s děsivými zážitky, které na desítky let ovlivnily jeho život, svěřil deníku The Guardian také Steve Walters, který do klubu nastoupil v šestnácti coby ambiciózní a talentovaný záložník. Dnes čtyřiačtyřicetiletý Walters o traumatu starém třicet let nikdy nemluvil. Odvahu sebral – stejně jako šest dalších bývalých hráčů, kteří kontaktovali policii - až v okamžiku, kdy s příběhem zneužívání a psychického týrání, kterému by vystaven několik let od svých jedenácti let, promluvil právě Woodward. V rozhovoru s Guardianem totiž Woodward vyslovil domněnku, že podobný osud nejspíš potkal mnoho, možná stovky mladých fotbalistů.

A má nejspíš pravdu, a to nejen proto, že jeho výpověď nyní inspiruje další bývalé hráče klubu. Barry Bennell byl už za zneužití šesti chlapců (od devíti do patnácti let) koncem devadesátých let odsouzen na devět let do vězení; další rozsudek – tentokrát na dvě léta za zneužití dvanáctiletého chlapce - si vyslechl loni. Žádný z textů v britských médiích ovšem jasně nepíše, zda je dvaašedesátiletý Bennell nyní ve vězení.  On sám se během policejního vyšetřování nazval „zrůdou“ a na základě výpovědí dnes dospělých mužů lze tuto charakteristiku potvrdit. Trenér, kterého svěřenci obdivovali a vzhlíželi k němu, chlapce opakovaně znásilňoval.

Skandál Crewe Alexandra
Někdejší hráč Andy Woodward (vlevo), jehož výpověď spustila pedofilní skandál • Autor: Profimedia, TEMP Rex Features

Zneužívání Steva Walterse trvalo rok, ale s následky se potýká dodnes. Popisuje obrovské zmatení a bolest, které pociťoval tehdy i nyní. Dodnes trpí nočními můrami a zdravotními problémy. Aby se s neřešitelnou situací vyrovnal, zvolil „osvědčenou“ metodu obětí zneužívání a jiných traumat – vytěsnění. „Předstíral jsem, že se to nikdy nestalo, prostě jsem to vytěsnil z paměti. Děsilo mě pomyšlení, že by se o tom někdo dověděl, protože jsem byl přesvědčen, že by to zničilo moji kariéru,“ řekl Guardianu.

Případu se dostává široké pozornosti ve fotbalovém světě; také proto, že stejně jako v jiných případech zneužívání je na místě otázka odpovědnosti institucí. Podobně jako se v případě moderátora Jimmyho Savilla se v podezření z dlouhodobého krytí, nebo minimálně ignorování problému ocitla BBC, tady se v hledáčku ocitl klub  Crewe Alexandra. A vlažný přístup současného vedení klubu už se dočkal kritiky.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Po nedávných odhaleních o vládou řízeném dopingu sportovců v Rusku proběhly nové testy vzorků moči odebraných účastníkům letních olympiád v Pekingu (2008) a Londýně (2012). A výsledky jsou tak závažné, že zřejmě přepíší olympijskou historii, píší New York Times.

Jak informuje deník, už více než 75 atletům z těchto dvou olympiád byl prokázáno porušení antidopingových pravidel. Většina viníků jsou Rusové a sportovci z východoevropských zemí; přinejmenším čtyřicet z nich navíc získalo medaili. Zkoumání přitom pokračuje a očekává se, že čísla budou ještě vyšší.

Reklama
Reklama

Rekordy z Pekingu a Londýna najednou vypadají jako pouhý podfuk.  Desítky „rekordmanů“ musí vracet medaili a předávat ji kolegům, kterým ukradli slávu na stupních vítězů. Podvody jsou tak rozsáhlé, že někde dostávají medaile i sportovci, kteří předtím skončili šestí.  „Ta čísla jsou nepředstavitelná, příšerná,“ citují Timesy člena Mezinárodního olympijského výboru Gian-Franco Kaspera. „Ztratili jsme důvěryhodnost - a přitom na ní všechno stojí.“

Jednou těch, které jsou postiženy dopingovým podvodem soupeřek, je americká skokanka do výšky Chaunté Lowe (32) - účastnice několika letních olympiád, která ani na jedné nezískala medaili. Až teď: minulý týden jí najednou vyskočil na Facebooku vzkaz německé atletky s gratulací k bronzovému metálu z pekingských her. Teprve pak se Chaunté Lowe dozvěděla, že tři její tehdejší soupeřky, které obsadily stupně vítězů, tedy dvě Rusky a Ukrajinka,  jsou kvůli novému nálezu nedovolených látek v tehdejším vzorku moči vyřazeny. A že se tím pádem ze šestého místa posunuje k bronzovému ocenění.

Důsledky ruského dopingového tsunami nepochybně povedou i ke zpochybnění medailí rozdaných na předloňské olympiádě v ruské Soči.

Tweetni to

„Vyhrkly mi slzy,“ řekla Lowe deníku NYT. „A spolu s radostí mi došlo, o co jsem přišla.“ Její manžel ztratil v roce 2008 práci a rodina přišla o dům, který manželé nebyli schopni splácet.  To by se podle Chaunté nestalo, kdyby se tehdy vrátila s medailí. „Byla jsem mladá a nadějná, sponzoři o mě měli zájem. Ale ten se pak z velké části vypařil, když jsem nedokázala proniknout na stupně vítězů.“

Výsledky opakovaných testů se objevily ve chvíli, kdy ruští atleti stojí pod ostrým mezinárodním dohledem. Poté, co v květnu dlouholetý šéf ruské centrální antidopingové laboratoře prchl na Západ a rozkryl tam promyšlené schéma státně organizovaného dopingu ruských sportovců, nebyla třetina ruského olympijského týmu vpuštěna na letní olympiádu v Riu.

Pro olympijskou administrativu je standardní praxí úschova vzorků moči na deset let - aby mohly být provedeny doplňkové testy, kdykoli se na dopingovém poli objeví nové informace. A právě ty přinesl zmíněný šéf ruského antidopingu: prozradil přesné složení koktejlu zakázaných látek používaného v minulých letech ke zlepšení výkonnosti ruských borců. Člen Světové antidopingové agentury Olivier Rabin, který spolupracoval s olympijským výborem na doplňkových testech, potvrdil New York Times, že nové výsledky zakázaných látek v moči ruské výpravy prokázaly pravdivost citovaného ruského funkcionáře.

Drogy nebyly odhaleny při tehdejších testech i proto, protože vědecké možnosti ještě nebyly na takové úrovni jako dnes, kdy se zjistí i velmi malé zbytkové koncentrace zakázaných látek. „Věda dělá každý den neuvěřitelné pokroky,“ citují NYT doktora Rabina. „Vidíte to, co ještě nedávno vůbec nebylo možné vidět.“

Je velmi pravděpodobné, že Mezinárodní olympijský výbor nezůstane jen u zkoumání letní her, ale podívá se i na nové testy ze zimních olympiád. Údajně už bylo prozkoumáno prvních 500 vzorků z her v Turíně 2006, ale výsledky nechce výbor zatím nijak komentovat. Důsledky ruského dopingového tsunami nepochybně povedou i ke zpochybnění medailí rozdaných na předloňské olympiádě v ruské Soči.

Je to vlastně téměř nevyhnutelné: Světová antidopingové agentura již zveřejnila vyšetřování, které potvrdilo výpověď citovaného antidopingového zběha, že řada ruských sportovců – včetně minimálně 15 medailistů – v Soči dopovala. Jejich provinění však ruské úřady dokázaly v podvodné akci dokonale zakamuflovat.

Tak rozsáhlé porušování pravidel jednou z národních delegací by mohlo olympijské činovníky přimět k úvaze, jaký odpovídající trest zvolit před nadcházející olympiádou, píší Times. “Tvrdit, že dochází k nastolení spravedlnosti, by bylo hodně přehnané,“ říká k tomu šéf Mezinárodní asociace letních olympijských federací Francesco Ricci Bitti. „Ale rozhodně jsme na správné cestě.“

Pro rozruch, který stále vyvolává zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, bychom málem zapomněli na další zásadní událost, kterou rok 2016 přinesl – Brexit. Podle německého magazínu Der Spiegel přitom právě Trumpovo zvolení ještě víc zkomplikovalo už tak nesmírně složitou situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie.

A navíc znamená další hrozbu pro německý byznys. A tedy – jak sice nepíše Spiegel, ale jak dodává autorka menu – také pro ten český. Česko coby malá exportní ekonomika je v drtivé většině závislé na EU, a z evropských zemí není žádná důležitější a provázanější s českou ekonomikou než Německo.

Pokud Trump naplní své protekcionistické vize, nad kontinentálními firmami bude podle magazínu viset „dvojí hrozba“: nejen významné ztížení přístupu na britský trh, ale i na americký. Tato situace podle Spiegelu zasáhne zejména farmaceutický nebo automobilový průmysl (a tady bychom opět měli v Česku nastražit uši).

Vloni německé automobilky dodaly na britský trh 810 tisíc aut, přičemž jen do dvou zemí světa putují větší objemy německých vozidel. Nevýhodný bude nicméně evropský rozvod pro obě strany, protože pětačtyřicet procent britského exportu míří do EU.

Obava z růstu krajně pravicových sil všude v Evropě rovněž vede přední evropské politiky k závěru, že hnutí podporující odchod dalších zemí z Unie lze umlčet pouze „tvrdým“ Brexitem. Čili že podmínky odchodu budou pro Brity nevýhodné a tvrdě na ně doplatí jak ekonomicky, tak v dalších ohledech. Oproti „měkkému“ Brexitu, při němž by si země ponechala řadu výhod, které měla jako členský stát.

„V Bruselu nicméně nic nenasvědčuje, že se blíží historická vyjednávání,“ píše Spiegel s tím, že po prvotním šoku se daly do pohybu standardní unijní mechanismy, v rámci nichž vznikly u každého rozhodovacího tělesa EU pracovní skupiny. Skupinu Evropské komise vede francouzský ministr zahraničí Francie Michel Barnier a v těchto týdnech objíždí evropské metropole, aby zjistil, jak se která národní vláda dívá na jakou otázku. Výsledky rozhovorů pak budou sloužit pro reálná jednání, jejichž start se čeká v květnu nebo červnu příštího roku.

Některé velké podniky nicméně na výsledky jednání nečekají - podle Spiegelu už řada velkých mimoevropských finančních institucí učinila rozhodnutí opustit Londýn a přesunout se na kontinent. Goldman Sachs kupříkladu zvažuje, že přesune evropské ředitelství do Frankfurtu.