K  Michaelu Moorovi je možné mít spoustu profesních i světonázorových výhrad. V létě však americký dokumentarista sepsal článek, který přesně předpověděl úterní noc. „Přátelé, je mi líto, že vám zrovna já musím říct tu špatnou zprávu. Ale už vloni v létě jsem vám nalil čistého vína a předpověděl, že se Donald Trump stane prezidentským kandidátem republikánů. Nyní mám ještě více zdrcující zprávu: Trump v listopadu vyhraje,“ psal Moore v úvodu a jeho argumenty při současné snaze o pochopení volebního překvapení stojí za připomenutí.

Třeba postřeh o matematice amerického středního východu. Průmyslové státy Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin tradičně volily demokraty. A demokraté za vlády Billa Clintona vyjednali severoamerickou dohodu o volném obchodu Nafta, při jejímž podpisu slibovali prospěch všem Američanům. Nakonec volný obchod právě tyhle oblasti tzv. rust beltu ekonomicky zničil, přesněji urychlil jejich úpadek, a do zahraničí přesunuté továrny nenahradil ničím novým. Novým odvětvím, smyslem, vizí, investicemi do infrastruktury. Letos v těchto čtyřech státech vyhrál Donald Trump, přesně jak Moore (volič Hillary) předpověděl. „Nemusíte sdílet Trumpův názor! Ani ho nemusíte mít zvlášť rádi! Ale on je vaším osobním molotovovým koktejlem, který vhodíte mezi tu bandu bastardů, která vám to všechno provedla. Pošlete jim zprávu a Trump je vaším poslem,“ popisoval Moore uvažování Trumpových voličů.

Moore nerozebírá fakta a logiku, protože o ty v téhle volbě nešlo. „Nepodceňujte, že miliony voličů, jakmile stojí ve volební místnosti, se cítí jako skrytí anarchisté. Je to jedno z posledních míst, kde nejsou odposlouchávací zařízení ani kamery, kde nejsou manželky ani děti, kde je nesledují šéfové ani policisté, nejsou tu žádná pravidla. Proto (a z naštvání na politický systém) prostě zvolí Trumpa. Ne proto, že se jim líbí jeho ego nebo bigotní názory, ale prostě proto, že to mohou udělat. Protože tím mohou dát facku systému,“ píše Moore a chuti voličů jednoduše postavit věci vzhůru nohama, rozhýbat nehybnou loďku bez myšlenek na to, co to způsobí.

Jeho další argumenty – zaměřené zvláště na slabiny Hillary, která nedokázala nabídnout žádnou vizi, která by k aktivitě strhla mladé voliče -  si už můžete přečíst v anglickém originále a v německém překladu, který otiskl týdeník Die Zeit.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Donald Trump vystoupil před lidmi shromážděnými v hotelu Hilton v New Yorku poprvé jako vítěz voleb - byť se na definitivní výsledky stále ještě čeká. Zjevně dojatý miliardář s rodinou a budoucím viceprezidentem po boku v souladu s tradicí poděkoval voličům za podporu a slíbil tvrdě pracovat v zájmu všech Američanů a zemi sjednotit.

Přestože Trumpovi příznivci - řada z nich s červenými kšiltovkami s heslem Make America great again - během večera opakovaně skandovali výzvy k uvěznění Hillary Clinton („Lock her up“), Trump vyslovil demokratické konkurentce uznání za to, jak „tvrdě bojovala ve velmi obtížné kampani“ a poděkoval jí za „dlouhou službu této zemi“.  O případném zvláštním žalobci či dalším postupu proti exministryni zahraničí kvůli jejímu benevolentnímu nakládání s vládním emailovým účtem, o němž Trump rád mluvil během kampaně, nepadlo ani slovo.

Reklama
Reklama

Alespoň v tomto prvním okamžiku se tak potvrdily předpovědi, že v případě zvolení Donald Trump zmírní vyhroceně konfrontační styl z kampaně a představí novou, státnickou verzi sebe sama. Nicméně formou i dalším obsahem projev spíš potvrdil obavy, že do Bílého domu míří mimořádně nekvalifikovaný kandidát. Nejde jen o to, že v Trumpovi získají USA prvního prezidenta, který před tím nezastával funkci ve vládě či armádě, ale rovněž velmi slabého rétora, který vládne chabou slovní zásobou a vyjadřovacími schopnosti.

Dozvěděli jsme se třeba, že jeho prezidentství bude „krásná věc“, že má „skvělý ekonomický plán“, po němž bude americká ekonomika opět nejsilnější – a že bude mít „skvělé vztahy se všemi zeměmi“. Od děkovné řeči pronesené ve tři ráno samozřejmě nikdo nečeká detailní plán, ale zároveň bývalo zvykem, že „president elect“ řekne cosi víc, než jen vypočítá, jak byli „Mike“ a „Pete“ v kampani skvělí.

Mohlo by jít o sofistikovanou strategii, jak se ještě výrazněji distancovat od washingtonské elity, jejímuž ptydepe běžný člověk často nerozumí. Pokud by tu ovšem nebyla oprávněná obava, že se za touto k lidu přívětivější maskou nic neskrývá.

https://www.youtube.com/watch?v=cL_wh-d1pP4

Průzkumy se fatálně zmýlily, svět zažil po Brexitu další selhání. Navzdory očekáváním Hillary Clinton v prezidentských volbách podlehla Donaldu Trumpovi. Republikánský kandidát právě vystoupil před voliči: vyzval ke sjednocení národa a slíbil ekonomickou obnovu země.

Média se snaží chytit vyražený dech. Jedná se nejen o obrovský zvrat, ale také o důkaz omezené znalosti voličů a jejich skutečných přání a tužeb. Americkou volební noc provázela stejná nevěřícná proměna nálady, jakou zažila Británie v červnu během referenda o setrvání země v Evropské unii.

Na rozbory bude spousta času v následujících hodinách, až všichni doženou spánkový deficit, a začnou nové situaci skutečně věřit. Titulky zatím konstatují jenom základní informace: shodují se, že Trump je na prahu historického vítězství. Na celé situaci je fascinující, že Clinton dost možná získá většinu odevzdaných hlasů, nikoliv ale potřebný počet volitelů.

V debatách se samozřejmě objevují nejrůznější spekulace na téma, proč k nečekané porážce Clinton nakonec došlo. Trumpovo vítězství je v tuto chvíli nejčastěji vysvětlováno jako projev důvěry či alespoň naděje právě v jeho ekonomický program. Někteří komentátoři již Hillary Clinton vyčítají, že se příliš zaměřila na destrukci Trumpovy osobnosti v očích voličů.

Předběžné průzkumy (průzkumy se ovšem zdiskreditovaly ze všeho nejvíc) navíc ukazují některá překvapivá data. Pro Trumpa zřejmě hlasovalo více hispánských voličů než pro Mitta Romneyho - a zjevně ani ženy se od něj neodvrátily v míře, v jaké se očekávalo. Republikánský kandidát navíc dokázal nebývalou měrou aktivizovat bílé voliče, především bílé muže bez vysokoškolského vzdělání.

Jistě víme, že lidová vzpoura proti zaběhaným pořádkům je na Západě systémový jev, a nyní zažívá zcela zásadní průlom.

Čtěte také: Co můžeme čekat od prezidenta Trumpa

 

Nikdy v moderní historii nebyl program čerstvě zvoleného prezidenta tak nejasný a zároveň tak radikální. Pokud budeme brát Donalda Trumpa za slovo, můžeme čekat:

  • Snahu setkat se a vyjednávat s Vladimirem Putinem ještě během doznívající vlády Baracka Obamy
  • Snahu deportovat ze země miliony přistěhovalců
  • Totální popření lidského podílu na změně klimatu a konec americké snahy klimatickou změnu zvrátit
  • Obchodní válku s Čínou zahájenou obviněním Číny z měnové manipulace
  • Ukončení jednání o dohodách o volném obchodu
  • Snahu nebo jednostranné zrušení stávajících dohod

 

Na domácí scéně Trump slíbil daňové škrty, jež by měly zvýšit americkou zadluženost o biliony dolarů. Konec Obamacare. Omezení regulace finančního sektoru. Jmenování konzervativního soudce Nejvyššího soudu se zásadními důsledky pro sociální agendu, jako je právo žen na potrat nebo sňatky gayů a leseb. Zásadní změny čekají environmentální agendu, protože tam Obama často vládl s pomocí prezidentských dekretů, jež je relativně snadné zrušit.

To jsou namátkou vyjmenované body, jež se objevovaly v Trumpových projevech. Do Bílého domu míří muž, jenž je velkou neznámou. Mnohé bude záležet na jeho vztazích se zbytkem republikánské strany, která zdaleka není jednotná a podobně radikální.  Se vší pravděpodobností země vstupuje do velmi dramatického období plného zásadních změn.

Ve Spojených státech se opakuje scénář, který pozorujeme již delší dobu v Evropě. Lidové „povstání“ proti globalizaci a prudkým změnám pokračuje a vždy svou silou překvapí pozorovatele.

Sčítání je v plném proudu. Dosavadní průběh znamená studenou sprchu pro každého, kdo si kdy myslel, že Donald Trump je nevolitelný a nemůže reálně dosáhnout na klíče od Bílého domu. Výsledek ještě není jasný, Trump má ale v tuto chvíli k vítězství blíže.

Pokud Hillary Clinton nakonec vyhraje (a v tuto chvíli se zdá, že tahá za kratší konec), bude to velmi těsným výsledkem. Zároveň jí hrozí totální izolace ze strany Kongresu. Ve Spojených státech se opakuje scénář, který pozorujeme již delší dobu v Evropě. Lidové „povstání“ proti globalizaci a prudkým změnám pokračuje a vždy svou silou překvapí pozorovatele.

Nigel Farage, který sehrál klíčovou roli ve snaze o prosazení odchodu Británie z Evropské unie, těsně před začátkem sčítání hlasů prohlásil, že má podobný pocit jako v den britského referenda. Ve středu nad ránem to začíná vypadat, že ho intuice nezklamala. Trump získal tradiční republikánské bašty, a kromě toho ovládl i většinu klíčových států včetně Floridy či Ohia.

Trumpovu vedení odpovídá i nálada v jeho štábu, kde to podle televize NBC News připomíná spíše večírek než napjaté čekání na výsledek. Naopak v centrále demokratů panuje očividné rozčarování z nečekaného vývoje. Index amerických akcií Dow Jones Industrial Average padá rychleji než po teroristických útocích z 11. září 2001.

Snímek obrazovky 2016-11-09 v 3.55.15
Autor: New York Times

  • Jisté je že Američané rozhodně neodmítli trumpismus. Pokud Donald Trump nakonec prohraje, bude to velmi těsně a po překvapivě silném výkonu.
  • První zprávy mluvily o nezvykle vysokém zájmu o hlasování, většina analytiků to připisovala naštvanosti Hispánců, kteří se „probudili“ a masově přišli odmrštit Trumpa. Výsledky z Floridy a dalších států naznačují, že minimálně stejnou měrou se podařilo vyprovokovat bílé voliče z periferie - ti ovšem naopak přišli Trumpa podpořit.
  • Demokraté zcela jistě nedosáhnou na většinu ve Sněmovně reprezentantů (to se čekalo), dobře to s nimi ale nevypadá ani v souboji o senát, kde byla situace považována za zcela vyrovnanou. Pokud se vývoj potvrdí a zároveň zvítězí Donald Trump, ovládnou republikáni exekutivní i výkonnou moc. Zároveň zvrátí ve svůj prospěch rovnováhu sil v Nejvyšším soudu, kde je v tuto chvíli jedno místo neobsazeno.
  • V tuto chvíli padají burzy a mexické peso spadlo o 9 %.

 

Čtěte také: Úterní předvolební speciál