Jaká budoucnost čeká populární kulturu? Umělá inteligence, virtuální realita i chytré telefony už pomalu změnily způsoby, jakými konzumujeme kulturu, ale co přijde dál? Nad tím spekuluje tým redaktorů listu The Guardian - a je to vcelku podnětné fantazírování, které uvažuje nad technologickými tendencemi, jimiž se může ubírat kinematografie, hudba, počítačové hry nebo výtvarné umění.

„Třicet let od dnešního dne a hudba se stále těší pevnému zdraví. Reunion Destiny’s Child zlomil všechny dosavadní rekordy na koncertním trhu a doprovází jej vydání pěti set hodinového dokumentárního filmu ve 3D. Do toho si Kanye otevřel svůj již třetí oděvní řetězec Kanyefield. Album tak, jak ho známe dnes, je ale už formát na vyhynutí. Tu změnu pociťujeme již nyní, kdy jej  umělci jako Beyoncé a Frank Ocean stále více propojují s vizuálním stránkou“ - to jsou ne zcela nereálné prognózy, které populární hudbě věští Peter Robinson.

O kus dál zase James Kettle popouští uzdu imaginaci, pokud jde o budoucnost stand-up comedy. „Budou-li vůbec v budoucnosti ještě existovat kluby zaměřené na stand-upy, není vůbec jisté, že se v nich bude publikum smát komikům z masa a kostí. Hologramy se už nyní používají v hudbě, a tak není vyloučeno, že jednoho dne ta sama technologie přivede k životu Billa Hickse nebo Robina Williamse a postará se o jejich comeback, dokonce klidně i společný. A nebo to budou roboti, kdo se tu postaví za mikrofon. Kupříkladu Will Jackson, šéf britské společnosti Engineered Arts, který se specializuje na humanoidní roboty a jehož RoboThespian předváděl stand-up už v roce 2013, je přesvědčený, že stroje jsou schopné nás rozesmát.

„S roboty nemůžete udělat v komedii chybu,“ říká s nadhledem. „Protože i když to bude stát za prd, pořád to bude sranda.“

Reklama
Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

„Není to tak dlouho, co jsem zúčastnila pohřbu muže, kterého jsem vůbec neznala. Konal se na vrcholu grónského ledového příkrovu, kde se sešli pouze čtyři lidé. Obávala jsem se, že bych tu mohla být považovaná za vetřelce a uvažovala, že bych se vytratila. Ale to stejně nešlo: pro všechny případy, i kdybych tu nechtěla být, stejně jsem byla přivázaná na laně.“

Až filmovým výjevem zahajuje dokonalou reportáž „Grónsko taje“ pro The New Yorker držitelka Pulitzerovy ceny Elizabeth Kolbert. Onen obřad se konal ku poctě Alberto Behara, vědce z NASA a člověka, který by se dal považovat za dobyvatele 21. století. Sám se do neprobádaných míst nepouštěl, ale posílal tam sondy. Na Mars, na oba zemské póly nebo právě sem do Grónska, kde za pomoci gumových kačenek mapoval proudy odtávání ledovce.

Situace v Grónsku začíná být alarmující. Vlivem globálního oteplování se tu totiž ledovcové proudy objevují ve stále větších nadmořských výškách a dříve během roku s přicházejícím jarem. V roce 2012 bylo odtávání zaznamenáno na samotném vrcholu ledovce - a rychlost, s jakou se tu odehrávají změny, vědce zaskočila.

Reklama
Reklama

Jen za poslední čtyři roky jsme tu ztratili bilion tun ledu, což je pro představu voda o objemu čtyř set milionů olympijských bazénů nebo jeden bazén o rozloze státu New York a hloubce sedmi metrů. Přitom led v Grónsku pamatuje celé lidské dějiny, a byl tu ještě před dobo ledovou.

Jak Kolbert precizně popisuje, zdejší tání zdaleka není tak jednoduchý a předvídatelný proces, jako když člověk nechá rozpustit kostku ledu na stole. Kupříkladu když se tu voda nahromadí na povrchu ledovcového příkrovu, začne vstřebávat více slunečního záření, což vede k dalšímu odtávání. Čím se z větších výšek voda dostává k základně ledovce, tím dochází k větší lubrikaci podloží - a ta zase urychluje pohyb ledovce směrem k oceánu. V určité chvíli se pak tato změna stane nevratnou - a je dost možné, že tento čas právě nastal.

Reklama

„Vůbec mi nedošlo, že když budu upřímně mluvit o něčem, co je velmi osobní, oslovím tím tolik lidí,“ vzpomíná newyorská rapperka Mykki Blanco na rozhovor z loňského roku, kdy poprvé přiznala, že je HIV pozitivní. „Někteří lidé mi říkali, že jsem to udělala jen jako marketingový trik. Ale kdo by tohle udělal jako marketingový tah? Vždyť je to můj skutečný život.“
 Právě naprostá otevřenost a úleva, jakou přináší, jsou leitmotivem jejího čerstvého debutového alba Mykki, které Mykki Blanco koncertně představí i v Praze - ve čtvrtek 27. října v MeetFactory.

Profil čerstvě třicetileté queer rapové umělkyně napsala pro server MTV Sasha Geffen a kromě coming-outu a drogových závislostí se v něm zabývá mimo jiné i tím, jak je v afroamerické komunitě stále těžké vystupovat jako transgender osoba.

Stěžuje si na to, že se již málokdo pozastavuje nad tím, že Bradford Cox z kapely Deerhunter vystupuje na pódiu v ženských šatech, ale když se na obal nové mixtape Jeffrey nechal v honosné róbě vyfotit rapper Young Thug, strhl se přinejmenším poprask.

V tuto chvíli Mykki Blanco své album, které natočila v plné střízlivosti, označuje jako první kapitolu svého přerodu. „Nechci, aby cokoli, co bylo typické pro mě jako dvacátnici, jakkoli ovlivňovalo můj život po třicítce,“ přeje si Mykki Blanco. „Na příští dekádu se dívám jako na svoji příležitost začít s čistým štítem. A udělat správně to, co se mi předtím nepovedlo. Aby se mi už skutečně dařilo.“

Magazín GQ posadil k jednomu zahradnímu stolku nejvýraznějšího rappera posledních sezón Kendricka Lamara a špičkového producenta Ricka Rubina. Výsledkem je konverzace o všem od hudby přes inspiraci po meditace.

https://www.youtube.com/watch?v=4lPD5PtqMiE

Reklama