Měl to být Trumpův konec v přímém přenosu. Po zveřejnění skandální nahrávky plné sexistických výroků šel Donald Trump do nedělní noční televizní debaty jako polomrtvý kandidát, který by mohl mít v listopadu šanci leda v případě, že by ženy v USA znovu přišly o volební právo. Ale skutečně už lze Trumpa odepsat?

Duel – alias nejodpornější debata v dějinách Ameriky – toho ve skutečnosti zas tak moc nerozhodl. Hillary Clinton sice podle prvních reakcí měla navrch a v boji o prezidentský post momentálně vede, ale vyhráno ještě nemá.  “Mrs. Clinton má do Bílého domu pořád mnohem blíž, ale ještě se bude muset pár týdnů snažit,” hodnotí aktuální situaci po druhém televizním duelu BBC.

https://www.youtube.com/watch?v=m6VshGZ1_lQ

Nahrávka z roku 2005, kde se Trump v soukromí rozpovídal o svém obscénním chování a myšlení (ke zhlédnutí zde), se přes víkend stala takřka jediným tématem předvolební kampaně. Podle očekávání tak u ní začala i televizní debata, což Hillary Clinton pomohlo vyjít z duelu jako jasný vítěz - i když na přetřes přišla i její e-mailová kauza a Trump zaútočil i na manžela své rivalky, exprezidenta Clintona.

„Moje jsou slova, ale jeho jsou činy,“ řekl a poukazoval na obvinění ze znásilnění či sexuálních návrhů, která byla v minulosti proti Clintonovi vznesena. Trump se sešel s ženami, které tato obvinění vznesly, a pozval je na debatu. Při diskusi tak seděly přímo v sále.

Podle CNN u diváků přesto vyhrála Hillary Clinton u diváků v drtivém poměru 57:34. “Donald Trump už ví, že z něj prezident nebude,” píše v recenzi na noční debatu časopis Atlantic, podle něhož se Trump nechal až příliš vtáhnout do pitvání svých hříchů - což je přesně to, co mezi republikány bude znamenat další ztrátu podpory.

Jenže volby jsou až 8. listopadu a Trump má devět životů, jak stojí v jednom z komentářů na Fox News, kde je názorová stránka po neděli plná příspěvků, podle kterých Trump nevyšel z debaty zase tak bídně. Jak vidno, v televizi si každý našel to, co chtěl, takže uvidíme za měsíc.

Plus jeden bonusový příspěvek o tom, kdo v noci na dnešek komu skákal víc do řeči. Hádejte…

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Snímek, který leckdo považuje za vůbec nejlepší svatební fotku všech dob, zůstává dál záhadou. Vznikl úplnou náhodou, z dronu poletujícího nad mrakodrapy v Hong-Kongu.

Dron vypustili filmaři, aby natočili pár záběrů zapadajícího slunce. “Baterie už byla skoro vybitá, tak jsme stočili objektiv k zemi a navedli dron zpátky dolů,” přibližuje šéf štábu Brandon Li, který fotku v dronu našel, pověsil na Instagram, a týden pak musel všem vysvětlovat, že jde vážně o šťastný a nearanžovaný záběr z terénu.

“Nemám ponětí, co jsou ti dva zač, ale tipuju, že si zkoušejí pózu pro svatební fotku nebo tak něco,” prohlásil Li na fotografickém blogu PetaPixel.com. Zatím čeká, až se snoubenci ozvou - i když je samozřejmě otázka, zda fotka bez tajemství neztratí svoje kouzlo.

Vážně to chcete vědět? Pokud ano, klikněte sem a uvidíte, co vás nejspíš čeká v závislosti na věku, pohlaví, rase a historických datech o nejčastějších příčinách smrti.

Jistě, jsou to data jen z USA, ale jejich zpracování bere dech. Projekt “When and How You Will Die” od studia FlowingData objevili reportéři časopisu FastCompany a udělali z něj vítěze kategorie vizualizace dat v žebříčku Inovation by Design 2016.

Košatý žebříček má celkem 11 kategorií: od mobilních aplikací přes zdravotní pomůcky, spotřební zboží až po design webů. V každé kategorii jsou kromě vítězů ještě desítky finalistů, takže každý milovník inovací a hezkých věcí si něco vybere.

K příjemnému rozuzlení dospěla debata v sousedním Německu, kde se koaliční vláda už od léta dohaduje, jak naložit s neplánovaným přebytkem státního rozpočtu. Angela Merkel nakonec oznámila jednoduché řešení: část peněz dostanou daňový poplatníci zpět formou úlev na dani z příjmu. Celkem půjde o 6,3 miliardy eur (170 miliard korun) za rok.

Na poměry největší evropské ekonomiky to ovšem není nijak závratná suma. Deník Handelsblatt jedovatě podotkl, že bezdětný singl poplatník s platem 3000 eur ušetří za měsíc jen 4 a čtvrt eura, což vystačí tak na dvě cappuccina. Je pravda, že úlevy by mohly být několikanásobně větší. Německý rozpočet je v přebytku už třetím rokem a jen za první pololetí 2016 skončil v plusu 18,5 miliardy eur.

Kancléřka ale - zdá se - ví, co dělá. Část peněz potřebuje použít na neplánované výdaje spojené mimo jiné s integrací přistěhovalců. A část si nechává jako rezervu pro svoje motto “Schwarze Null” (černá nula) - tedy příslib vyrovnaného rozpočtu, který je jedním z důležitých bodů kampaně před volbami 2017.

66_merkelova_jaros
Angela Merkel • Autor: Milan Jaroš

Z rozpočtového přebytku se momentálně těší i Česko, což Andreji Babišovi o víkendu pomohlo k titulu nejlepšího ministra financí v chudší části Evropy – v soutěži, která je v Česku dobře známá díky dvojím vítězství Miroslava Kalouska v letech 2008 a 2011.

V českém státním rozpočtu je za první tři čtvrtletí dosáhl nevídaných 82 miliard korun. V novém vydání Respektu se ale dozvíte, že tohle číslo je třeba číst velmi opatrně. Už příští rok bude český rozpočet zpátky v mínusu 60 miliard a žádné daňové úlevy podle ministra financí Andreje Babiše nejsou na pořadu dne. I když…

“Za rok máme parlamentní volby, tak uvidíme, jaká bude strategie politických stran a s čím do voleb půjdou,” poznamenal Babiš minulý týden v odpovědi na otázku, zda se nechce v Německu inspirovat. Navíc daně už podle Babiše dolů šly. Jak vypočítalo jeho ministerstvo, za roky 2014–17 jde dohromady o 47 miliard, a to hlavně díky zavedení snížené desetiprocentní DPH na knihy nebo léky a díky slevám u daně z příjmu pracujících důchodců.

Pokud by se 47 miliard mechanicky rozpočítalo mezi 10 milionů Čechů a 48 měsíců, na každého vyjde skoro 100 korun. Takže paralela s dvěma cappucciny nakonec sedí i v Česku.