K ústřednímu tématu americké politiky, kterého se až do listopadových prezidentských voleb nezbavíme. Donald Trump se rád ohání vlastní verzí „babišovského“ slibu o řízení země jako firmy. Ať už si myslíme o obou cokoliv, u bohatých byznysmenů nakonec dává důraz na podnikatelské schopnosti, které jim vynesly miliony, v kampani smysl.

Jenže jak zjistil deník The New York Times důkladnou analýzou všech Trumpových firem, obrázek mimořádně úspěšného byznysmena má značné trhliny. Jeho společnosti mají například dluh v celkové výši 650 milionů dolarů, což je dvakrát více, než kolik zatím veřejně přiznával. Zároveň ze zjištění vyplývá, že Trumpovo impérium pomáhali budovat finanční hráči, vůči nimž se zároveň vymezuje v kampani. Třeba jedna z kancelářských budov na Manhattanu, kterou Trump spoluvlastní, je zadlužená mimo jiné také u čínské banky Bank of China či u globální investiční společnosti Goldman Sachs.

Na tom by nakonec nebylo nic až tak divného, pokud by republikánský kandidát zároveň neútočil na první z nich jako na nepřátelskou vůči Americe a vůči druhé se nevymezoval proto, že zaplatila jeho demokratické konkurentce Hillary Clinton za soubor projevů.

A ještě jednu vlastnost finance republikánského prezidentského kandidáta mají (a neměly by mít). Přes důkladnou práci NYT zůstává jejich podstatná část zahalena tajemstvím.

Reklama
Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Sledujte Denní menu na Twitteru @dennimenu

Magazín Time se v nejnovějším čísle obsáhle věnuje situaci ve Venezuele a není to veselé čtení. „Venezuela umírá,“ hlásá titulek na obálce - a v této brutální, nicméně přesné zkratce je obsažen příběh třicetimilionové jihoamerické země, která donedávna reprezentovala zcela jinou story. Lidé, kteří dnes stojí mnohahodinové fronty na kukuřičnou mouku, ale nakonec často odejdou domů s prázdnou a sní o tom, že seženou na černém trhu šampon, totiž ještě před pár lety dostávali od státu zadarmo notebooky a pračky.

Venezuelský příběh úpadku mimo jiné ukazuje, jak se nevyplácí učinit ekonomiku a prosperitu země závislou na příjmech z jediné suroviny, byť stále tak potřebné, jakou je ropa - a byť by jí země měla tolik jako právě Venezuela (osmnáct procent ze známých světových zásob, zhruba 300 miliard barelů). Pouze padající ceny ropy ovšem za tragickou situaci země nemůžou, i když následky toho, že surovina stojí místo 140 dolarů jen pětadvacet, budou jistě zásadní.

Reklama
Reklama

Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez ovšem učinil řadu kroků, které tuto závislost zvýšily a způsobily dnešní krizi. Zastropované ceny základních potravin ničily domácí producenty, což nevadilo, když se za ropné peníze dovážely z ciziny. Přesněji – vadilo, protože to vedlo k úpadku řady venezuelských firem, ale během ropné prosperity měli alespoň Venezuelané co jíst. Stovky dalších podniků pak Chávez znárodnil.

Na otázku, co bude dál, Time nenabízí jednoznačnou odpověď. Opozice sice loni získala většinu v parlamentu, její možnost něco prosadit je však soustavně omezována Ústavním soudem, který obsadil ještě Chávez. Soud tak třeba zastavil pokus propustit stovku politických vězňů, mezi nimi i opozičního lídra Leopolda Lópeze, který byl uvězněn v procesu, jejž sám žalobce označil za zmanipulovaný.

Reklama

Jak si radostně uvědomuje také autorka tohoto textu, do Prahy přijíždí jeden z nejlepších současných amerických komiků, aby zde odehrál v pondělí a v úterý dvě představení. Louis CK je doma v Americe megahvězda, ale hodně jeho českých fanoušků má za to, že jsou v obdivu k tomu osmačtyřicetiletému herci a režisérovi maďarsko-španělsko-mexicko-amerického původu v Česku osamoceni. Vyprodal sice bleskově Kongresové centrum a následně Rudolfinum, ale pořád platí, že masové slavný tu není.

Jeho profil si můžete přečíst v nejnovějším čísle Respektu a doufali jsme, že bude následovat rozhovor (nebude, protože žádný během pražského pobytu nedá). Do denního menu tedy přidáváme rozsáhlý rozhovor, který poskytl v květnu magazínu Vulture. S otevřeností sobě vlastní se tam dotýká tak různorodých témat, jako jsou prezidentské volby, masturbace, trendy v komedii, televizní byznys či to, jak je obtížné pro rozvedeného otce dvou dcer chodit na rande, když ho všichni znají.

https://www.youtube.com/watch?v=4QiWXIcnMxg

Projeví se také jako mediální tradicionalista unavený zejména ze sociálních sítí naplněných negativitou - „odhlásil“ se z internetu, což vypadá třeba tak, že čte papírovou verzi The New York Times, a zcela přestal sledovat on-line pornografii. K tomu přidává pár postřehů k aktuálnímu dění, které připomínají, jak brilantně umí skrze komedii komentovat vysokou politiku.

Aktuální souboj prezidentských kandidátů tak přesně vystihuje metaforou o letadle, o jehož pilotování se ucházejí tři kandidáti: Hillary Clinton je v tomto scénáři zkušená pilotka s licencí, která už seděla u kniplu různých letadel, chápe, jak fungují, a zažila v nich různé situace. Její poražený demokratický konkurent Bernie Sanders je v tomto scénáři člověk, který sice neví, jak přesně to zařídit, ale který by chtěl, aby toto letadlo každého cestujícího dovezlo domů, protože by to přece bylo „fér“. Kandidát republikánů Donald Trump pak do toho vstupuje nesmyslným tvrzením, že Clinton nikdy nepilotovala - zatímco mu ostatní oponují, že ji viděli na vlastní oči, což mu však nebrání zcela prokazatelnou skutečnost dál popírat.  A celé to korunuje prohlášením: „Neuvěříte, jak fantasticky budu tohle letadlo pilotovat já.“

Právě skončená olympiáda v Riu byla mimo jiné zajímavá také tím, kolik pozornosti se v západních médiích věnovalo sexismu namířenému vůči sportovkyním. Další dílek do skládačky v tomto směru dodala studie britské univerzity v Cambridge, v níž tamní experti analyzovali miliony slov použitých při reportování o hrách. A přišli na to, že o mužských sportovcích se jednak mluví víc, ale také jinak než o jejich kolegyních: „Jazyk referující o sportovkyních se v nepřiměřené míře soustředí na jejich vzhled, oblečení a osobní život. Více než sportovní výkony zdůrazňuje estetické aspekty ženského sportu.“

Deník The Washington Post nicméně upozorňuje, že vyzdvihování „estetického aspektu“ se nevyhnulo ani mužům, a připomíná nejrůznější žebříčky nejvíce sexy sportovců, fotogalerie složené z částí mužských těl, jako třeba v případě ženského magazínu Cosmopolitan, který sestavil galerii 36 „boulí, které si zaslouží zlato“. Jak jistě tušíte, šlo o boule v rozkrocích, přičemž kupříkladu u plavců jde o skutečně intimní pohled. Cosmopolitan si zároveň stěžuje na sexistické zacházení se ženami, tudíž byl logicky a po právu obviněn z pokrytectví.

Cosmopolitan
Autor: Kroulik, Pavel

Debata o sexismu vůči mužům je mimořádně zajímavá. Zatímco na první pohled jsou tyto galerie stejného druhu jako jejich ženské verze, existují i opačné názory. Podle tohoto pohledu jednak ani poukázání na fyzickou krásu mužům nebrání v tom, aby byli jinak bráni vážně a zejména jako profesionálové - a až ve druhém plánu jako pohlední muži, manželé a otcové. A že se to celé děje v jiném společensko-historickém kontextu: zatímco ženy čelí takovému zacházení odpradávna a bylo zdrojem jejich nerovného postavení, u mužů je situace zcela jiná.

Čtěte také: Divoká olympiáda

Jak čínští uprchlíci zachránili sladké brambory.

Reklama