pátek 26. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Každý den s ním byl, jako když zatřesete sněhovým těžítkem. S velkou láskou na klíčovou postavu britského post-punku, osobitého až nerudného samorosta Marka E. Smithe, který zemřel ve středu ve věku 60 let, vzpomíná v rozhovoru pro The Guardian jeho bývalá manželka a taktéž spoluhráčka z kapely Brix Smith Start.

Sama byla jedním z neuvěřitelného počtu šedesáti muzikantů, kteří se ve Smithových The Fall v důsledku jeho konfliktní a tvrdohlavé povahy v letech 1976 až 2018 vystřídali. Se Smithem byli svoji v letech 1983 až 1989 - a byla to i její zásluha, že se The Fall v osmdesátých letech víc přimkli k popovému zvuku.

Reklama
Reklama

Potkali se na koncertě The Fall v Chicagu, kde za ním přišla se slovy: „Miluji vaši hudbu, ale texty mě iritují, protože vůbec nerozumím tomu, co zpíváš.“ Pro Američanku byl jeho manchesterský akcent zcela nesrozumitelný. Navrhl jí, ať si sednou, že jí vše vysvětlí. „Pořád jsem neměla tušení, o čem mluví, ale slova nakonec nebyla důležitá, okamžitě mezi námi zavládlo porozumění, chemie.“

https://www.youtube.com/watch?v=yFCOt6wbm80

Mark E. Smith podle ní dokázal skvěle manipulovat s energií v kolektivu, potažmo v kapele. Tím také všechny doháněl k šílenství. „Po precizní zvukové zkoušce, která trvala hodinu a všechno bylo úplně dokonalé, vyběhl těsně před koncertem na pódium překroutil všechny knoflíky na zesilovačích, povytahoval kabely z mikrofonů, ve všem udělal bordel. Vytvářel chaos - a ten produkoval energii, která nás nutila se se vším vyrovnat.“

Jinde Brix Smith Start vzpomíná na chvíli, kdy Smith vyhodil z kapely bubeníka v mezičase mezi zvukovou zkouškou a koncertem a na poslední chvíli angažoval hráče z předkapely. „Bylo to, jako by vám někdo podtrhl koberec pod nohama – museli jste znova stát a zařídit, aby vše fungovalo. Stávali se z nás díky tomu lepší muzikanti a uměli jsme se srovnat se spoustou těžkých okolností.“

Zevrubný nekrolog Marka E. Smithe s důrazem na spojení jeho textů dobovým děním v chátrajícím, kdysi průmyslovém a výstavním Manchesteru napsali pro Radio Wave Miloš Hroch a Jiří Špičák. Průřez obsáhlou tvorbou kapely The Fall, jejíž diskografie čítá 31 alb, nabízí Alexis Petridis v deníku The Guardian. Ten připravil také dvacítku jejích zásadních songů.

https://www.youtube.com/watch?v=N8bjJf3Q5mE

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Donald Trump v pátek vystoupil na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Dlouho očekávaný projev muže považovaného za hrobaře globalizace měl za cíl uklidnit světovou finanční a politickou elitu. Trump si ostatně pro vystoupení připravil půdu předem, když v rozhovoru pro americká média překvapivě oznámil, že se možná vrátí k původně odmítané účasti Spojených států v projektu zóny volného obchodu, Transpacifickém partnerství (TPP).

Projekt se týkal dvanácti zemí v oblasti Tichého oceánu, nezahrnoval Čínu a byl jedním z klíčových geopolitických počinů Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Většina zemí se po Trumpově stažení rozhodla, že bude v jednání pokračovat i bez Spojených států. “Mám pro vás velkou story,“ oznámil už ve čtvrtek Trump novinářům. “Půjdu do TPP, pokud se nám podaří vyjednat lepší podmínky.“ Konkrétnější však americký prezident zatím nebyl.

Reklama
Reklama

Samo vystoupení na Světovém ekonomickém fóru pak bylo dvojznačné. Trump potvrdil, že bude vždy klást Ameriku na první místo - “to ale neznamená, že Amerika chce být sama”. Zároveň tvrdě kritizoval “predátorské” obchodní praktiky: prohlásil, že Amerika nebude tolerovat neférové jednání, a hovořil o “masivních krádežích intelektuálního vlastnictví”. Pochválil si také vlastní ekonomické úspěchy, v praxi růst ve výši 2,7% - Trumpovým deklarovaným cílem byla tři procenta.

Reakce na vystoupení jsou smíšené.  BBC tvrdí, že “očekávaní byla vysoká a reakce publika nakonec zaražená, protože účastníci očekávali smířlivější tón”. Server také připomíná, že projev přišel jenom několik dní poté, co Spojené státy uvalily 50% dovozní přirážku na importované pračky a solární panely, což je opatření namířené především proti Číně a Jižní Koreji.

The Guardian tvrdí, že někteří “normálně úctyhodní představitelé byznysu, médií a akademického světa na prezidentův projev reagovali syčením”. Deník - podobně jako BBC -  negativní reakci vysvětluje mimo jiné také tím, že Trump si neodpustil další tvrdý útok proti médiím. The Financial Times mají za to, že projev účastníky fóra zklamal. “Čekali jsme něco velkolepého, to ale nesplnil,” citují nejmenovaného účastníka setkání světové elity.

Trump dává i nadále jasně najevo, že před nadnárodně organizovaným volným obchodem dává přednost dvoustranným dohodám mezi jednotlivými státy. Týdeník The Economist si ještě zašel na debatu, která následovala po projevu, při němž se Trump pečlivě držel předem připraveného textu. Na ní byl prý k vidění skutečný Trump -  “vychloubačný, toužící po chvále a náchylný k tomu říkat neuvěřitelné věci”.

Na otázku, co v životě ho nejlépe připravilo na prezidentský úřad, odpověděl, že “byl vždy velmi úspěšný ve vydělávání peněz”. Potom prý poděkoval členům svého kabinetu, “svému generálovi” a “svým různým dalším generálům”. Což prý - jak popisuje britský týdeník - “znělo jako něco, co říkávali latinskoameričtí prezidenti v 70. letech”.

https://www.youtube.com/watch?v=GZIhF1ptliU