Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Reflexe zátahu a vládní nekrolog

Tucet nesourodých postřehů k razii, demisi a politické situaci

Goodbye Nečas • Autor: Matěj Stránský
Goodbye Nečas • Autor: Matěj Stránský

1. Vláda bude nepochybně ještě nějakou dobu vládnout v demisi, ale krátký nekrolog si můžeme dovolit již dnes. Výsledky vlády byly otřesné bohužel v tom nejdůležitějším a to je hospodářská politika. Náš hospodářský propad je daleko horší, delší, prudší a hlubší než kdekoli jinde v regionu s výjimkou Maďarska. Vláda to s fiskální konsolidací přehnala: tupě a přehnaně škrtala v infrastruktuře. Finanční ústavu nemáme, zákon o státní službě se předkládá zfušovaný na poslední chvíli a asi neprojde, do fondového pilíře se skoro nikdo nehlásí, zhoršila se administrace veřejných koncepcí od školství po sociální oblast.

Z hlediska evropské politiky nás Nečasova vláda vyvedla na vedlejší kolej, mimo integrační jádro. Co se jí povedlo, je skutečně pouze emancipace policie a státních zastupitelství, což není málo, ale uspíšilo to její konec. Teprve výsledky práce policie a státních zástupců nás přesvědčí o tom, zda ta emancipace nepřerostla v neoprávněnou suverenitu. Ministr Karel Schwarzenberg podržel „havlovskou tradici“ české zahraniční politiky, což nebyla taková samozřejmost (viz Nečasovy výlevy o dalajlamismu a pussyriotismu), a hlavně to nebude samozřejmost do budoucna (názory prezidenta Zemana a valné části ČSSD).

2. Vláda v posledních měsících fiskální restrikci ukončila a rozhodla se rozjet podporu ekonomiky tak, aby výsledky byly cítit už před řádnými volbami. Proto chce ČSSD vládnout co nejdříve (aby toto neumožnila) a proto Miloš Zeman nechce předčasné volby. Miloš Zeman si masivní vítězství ČSSD nepřeje, potřebuje nejdříve oslabit sobotkovské vedení strany. Otázkou však je, jak se dnes bude shánět těch 101 a co se bude komu slibovat.

3. Policejní razie a její důsledky budou mít nepochybně dopad na politickou a právní kulturu, přidělování zakázek, rozdělování postů apod. Záleží na tom, kam se kauza ještě rozeběhne či nerozběhne. Jenže aktuální praktický politický dopad je bohužel ten, že Petra Nečase vystřídá Martin Kuba. O tom, kdo má stále ještě slušnější renomé, není pochyb. A to ještě nechávám stranou svoji oblíbenou konspirační teorii, že na post premiéra jmenuje Miloš Zeman Václava Klause, protože může jmenovat, koho chce; třeba mne.

4. „Největší skandál v novodobé historii České republiky“ – tak se tomu říká v médiích. Kdyby se to skutečně rozrostlo na největší kmotry, do ČEZ, do Lesů ČR apod., pak asi ano. Jinak je to největší skandál, protože to je největší policejní zátah. Pro mne byly však daleko větší – dnes už většinou amnestované – například skandály Barak Alon či Chvalovský v Komerční bance nebo celé fungování IPB či kauza České pivo. Stejně tak jsou i v dnešní době větší skandály: třeba firma I & C Energo, která byla vyvedena z ČEZ do daňových rájů a nyní má profitovat na dostavbě Temelína a dosáhnout na zakázky za desítky miliard korun.

5. Přijde mi poněkud zvláštní česká sebestřednost ve smyslu „celý svět se zase dívá, co se to v Česku děje za ostudu“. Tak to není. Celému světu jsme dávno úplně jedno, zaznamenají pád vlády a tím to končí. Možná si v dobrém všimnou toho, že si policie troufne vtrhnout na Úřad vlády, což budou asi víceméně kvitovat jako pozitivní věc. 

Je nedůvěryhodný premiér, který chodí s ředitelkou své kanceláře? Ale kdež – ve Francii se málem stal prezidentem člověk, který si na pár hodin pronajímal apartmá za sto tisíc korun na noc a který vůči pokojské projevil sexuální apetyt nosorožce v říji, což bylo podle všeho jeho běžné chování.

6. Jak budeme vypadat v očích spojenců? Naše kontrarozvědka nebude důvěryhodná. Ale kdež, zde jsme pro změnu svědky českého sebemrskačství. Spojence zajímá, jestli je naše vojenské zpravodajství výkonné v boji s terorismem a v souvislosti s angažmá českých jednotek ve světě. Angažmá v milostném trojúhelníku vůbec nikoho nezajímá. Možná bychom si (ale spíše my doma) mohli všimnout toho, že vojenské zpravodajství si rok nevšimne, že ho někdo sleduje a odposlouchává. A patrně je v něm také přezaměstnanost. Jak to, že ti lidé měli na melouch typu sledování manželky čas? Pokud ho měli, je okamžitě třeba snížit jejich stavy. Kdo chodí do práce, těžko se může v pracovní době věnovat třeba psaní románů. 

Mimochodem, když už jsme zde zmínili Strausse-Kahna. Jak po čase informovali v The New York Times i v The New Yorker, ředitelem newyorského Sofitelu byl bývalý důstojník francouzské tajné služby, který hned po zatčení Strausse-Kahna volal na tenis šéfovi francouzské tajné služby. Náhodička? Ovlivnilo to reputaci Francie jako spojence?

7. Pokud jde o ty tři bývalé poslance: i když policie nemá nic víc než ten politický handl s trafikami, jsem ochoten připustit, že můžeme mít – pokud chceme – stejně přísné posuzování toho, co je korupce, jako má třeba Singapur. Proč ne? To je volba politické kultury, zákonů a jejich výkladu. Zakládá to ale důvod k pobytu ve vazbě, který může být velmi dlouhý? Ať se ta praxe rozhodne u soudu a skrze precedenty. Ale vazba? Pokud má policie ještě něco jiného („budete si v té státní firmě moci realizovat nějaké zakázky a odklánění fondů apod.“), smekám klobouk a beru výhrady zpět.

8. Ještě je třeba doplnit, že práce v dozorčí radě akciové společnosti je přece jen nějaká práce (nejen výhoda), ale především to je zodpovědnost. Členové dozorčích rad ručí celým svým majetkem, osobním a rodinným. Lze to považovat za výhodu, či polepšení si? 

9. V případě Jany Nagyové si vazební důvody dovedu představit: akceschopná a razantní osoba, která rozhodovala o věcech od obsazení úřadů (ERÚ) po dozorčí rady státních podniků, by asi skutečně mohla mařit vyšetřování. Je ale obvinění opravdu natolik vážné, aby ji vodili s koženým řemenem kolem pasu jako vraha?

10. Podle mnohých médií je třeba emancipaci policie a státních zástupců vítat, či dokonce podporovat. My však svůj právní stát teprve budujeme a média by měla mít vůči policii stejně kritický odstup a stejnou míru zkoumavé skepse jako k politice. Až policisté a státní zástupci prokážou, že mají něco významnějšího a něco víc, než to v tuto chvíli vypadá, budu první, kdo se za ni začne stavět. Ano, máme tu velký úspěch s doktorem Rathem. Proč je ale Rath ještě pořád – více než rok – ve vazbě, když byl přistižen tzv. red handed s krabicí peněz? 

11. Zatím ani nevíme, čí bylo zabavené zlato a peníze. Bylo by docela dobré, kdyby to policie naznačila. Bohužel si většina národa myslí, že ty peníze byly Nečase nebo Nagyové. Pokud se ale peníze a zlato našly třeba u Rittiga v kanceláři, je to přece úspěch, ne? Tak proč to neupřesnit?

12. Další otázkou je, zda policie a státní zástupci mohou skrze odposlechy donekonečna řetězovat a síťovat neodvislé věci. Zde názor zatím nemám; ale uvidíme, zda opravdu nakonec skončíme v předražených zakázkách, v Lesích ČR, v Amun.Re, v ČEZ apod.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].