Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Pár se společným účtem a Obamova kampaň

Zajímavou paralelu se společnou evropskou měnou vytvořil pro Financial Times slavný ekonom Kenneth Rogoff.

Na úvod autor říká, že ta paralela je možná nespravedlivá vůči euru, leč je prý do očí bijící. Mladý pár zvažuje sňatek, ale není si jist tímto velkým a zodpovědným krokem, a proto se rozhodne nejprve k testu: oba si otevřou společné bankovní konto, a protože to od začátku jde dobře, pozvou ke společnému účtu ještě jejího bratra a jeho sestru. Stanoví si limity na příspěvky, výběry a pořádají společné večeře. Jde to tak dobře, že pozvou ještě bratrance a sestřenice.

Společný účet je velice nestabilní a vratkou cestou ke sňatku a stejně tak je společná měna vratkou cestou k federálnímu státu.

Analýza agentury Reuters upozorňuje, že sice nedochází k úplnému obratu, protože Německo je stále nejdůležitější pokladník, ale silné politické proudy v Evropě ji povedou z obsese snižování dluhů a schodků bez ohledu na ekonomické náklady směrem ke zdůraznění růstové agendy.

Fareed Zakaria je poměrně kritický k hlavnímu ekonomickému volebnímu tématu prezidenta Obamy, kterým se stalo zvyšování daní pro bohaté podle tzv. Buffettova pravidla.

Nic proti tomu, ale toto zvýšení daní za deset let zvýší příjmy státu o 47 miliard dolarů, jenže stát za tu dobu utratí 45 bilionů. Přidá se jedna vrstva navíc k daňovým zákonům, které jsou už nyní nejsložitější na světě. Kdyby byl prezident statečný, tak navrhne komplexní daňovou reformu a odstraní stovky výjimek a odpočtů. Krátkodobě to zabere, ale dlouhodobě je jednostranný důraz na Buffettovo pravidlo špatně: americká společnost je všeobecně aspirační, nikoli závistivá. Lidi stále zajímá více příležitost než snižování nerovnosti.

Podle autora by měl Obama také stavět na tom, jak se Spojeným státům daří ve srovnání s Evropou. Jsme ve čtvrtém roce finanční krize. V USA vláda jednala rychle, zachránila důležité banky a masivně stimulovala ekonomiku měnově i rozpočtově. Letos americká ekonomika poroste o dvě až tři procenta, zatímco eurozóna poklesne o 0,3 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu bude v příštích pěti letech německý ekonomický růst jen 40 procent toho amerického.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].