Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Mým eurofobům

Na evropský trh se vrátil strach v důsledku špatných čísel o průmyslové výrobě v Německu, Francii, ale možná hlavně v Číně. Periferie eurozóny začala trnout. Nepomáhají ani dobré ekonomické zprávy ze Spojených států. Náklady na financování španělského dluhu se opět vyhouply nad udržitelnou hranici, konkrétně jsou na úrovni 5,5 procenta. V důsledku demonstrací a špatných čísel se zase spekuluje o tom, že Portugalsko půjde cestou Řecka. Co teď může vlastně situaci uklidnit? Další razantní opatření ze strany Evropské centrální banky patrně hned tak nepřijdou, Německo jako nejdůležitější hráč eurosystému si je nepřeje.

ECB každopádně předvedla, že má dostatek palebné síly, aby dokázala znovuobnovení nejistoty zabránit. Otázka je, jestli k tomu dostane politický prostor.

Tento blog naznačuje, že krize eura bude eskalovat ve francouzských prezidentských volbách a ve zhoršení francouzsko-německých vztahů po vítězství Hollanda. Jenže teď to vypadá, že vyhraje Sarkozy.

Teprve nedávno se mi dostal do ruky text, který sepsal viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, v němž osočil autora Auditu JM z balkánských metod práce. Prý směšuji nepřesné a nekritické opisování s vlastními předsudky. Pozoruhodné je, že konzervativní instituce jako centrální banka dává na svých stránkách prostor osobním a záštiplným útokům.

Jinak čtenáři internetové verze Auditu dobře vědí, že je často a nezakrytě postaven na interaktivitě a výpiscích z četby. Koho to baví a zajímá, rád toho využívá. Ostatní k tomu nikdo nenutí. Samotný Hamplův text, který se jmenuje Mým eurofederalistům, je ale vítaným příspěvkem do diskuse. Autor si myslí, že federalismus se nemá zavádět plíživě, ale napřímo jako volební program.

S tím ale lze souhlasit. Nejprve je však třeba v politice začít diskutovat o tom, co to ten federalismus vlastně je. Přesně to učinila Angela Merkelová v Davosu, když například vyzvala k debatě na téma druhá komora Evropského parlamentu.

Američtí ekonomové Brad deLong a Larry Summers se pokoušejí dokázat, že pokud mají ekonomiky potíže s likviditou, mají fiskální škrty jednoznačně negativní efekt a dlouhodobě mohou fiskální pozici jen zhoršit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].