Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Euro, záchranný val a budoucí scénáře

Včerejší server Eurointelligence upozorňuje, že navýšení palebné kapacity záchranných valů je spíše jakási hra s čísly. Napovídá to i ironický titulek, že palebná kapacita stálého valu ESM byla navýšena z 500 miliard eur na 500 miliard eur.

Wolfgang Münchau se domnívá, že takové navýšení kapacity může mírně pomoci rekapitalizovat španělský bankovní sektor (kromě toho, že stačí na Portugalsko, Irsko a Řecko). Pokud bude krize ve Španělsku větší a hlubší – což autor předpokládá –, pak tato kapacita stačit nebude. Münchau také doporučuje skupině G 20, aby nepřistupovala na nátlak Evropy k navýšení participace Mezinárodního měnového fondu v řešení eurokrize. Evropa by měla nejprve navýšit kapacitu fondů dostatečně a hlavně odpovědět na krizi eura relevantním institucionálním způsobem. Eurokrizi nemůže vyřešit nějaký záchranný val.

Nouriel Roubini a Arnab Das sepsali pro Financial Times docela technicky detailní zprávu o tom, jak zařídit mírumilovný a spořádaný rozpad eurozóny.

V témže listě se Martin Sandbu domnívá, že eurozóna naopak potřebuje více rodičovské lásky. Autor vlastně oprašuje starou myšlenku o tom, že oba záchranné valy mají dostat bankovní licenci a napojit se přímo na zdroje Evropské centrální banky. Krize eura nepředstavuje žádný ekonomický problém, je to krize ryze politická.

Gideon Rachman rekapituluje britskou debatu o krizi eurozóny a předpokládá odchod Španělska z eurozóny.

Něco veselejšího. Amerika se z krize dobře vzpamatovává, a to zatím bez toho, že by vznikaly inflační tlaky. Jak by krize v USA asi dopadla, kdyby nějací rigidní dogmatici zakázali Fedu kvantitativní uvolnění?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].