Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Češi a růst, Kalousek, Temelín apod.

Česká média – a vlastně to platí i pro politiku – mají dojem, že svět se točí kolem odvolání ministra Jiřího Pospíšila, kolem Lenky Bradáčové a Kalouskova telefonátu, ale člověku se zdá neuvěřitelné, jak chabou pozornost médií přitahují mizerné ekonomické výsledky – alespoň v makročíslech – hospodaření této (a minulé) vlády. Letos stagnujeme, příští rok porosteme o dva procentní body méně než Poláci.

Zdá se, že se naplňuje český sen myslitelů ekonomického nerůstu, akorát si to možná představovali trochu jinak. Co na to Tomáš Sedláček?

Jaké jsou důvody mizerných českých výsledků? Rozhodně to není podniková sféra, především ta exportně orientovaná. Je to především pokles spotřeby – nelze se divit, že lidé šetří, když vláda nabízí jen přinaštvanou „austerity vision“ (škrty a zvyšování daní). Kdy jsme slyšeli od nějakého politika projev, který by chtěl povzbudit podnikavost? Pak je tu pokles vládní poptávky, pokles stavebnictví, rozkrádání veřejných zakázek i evropských fondů apod.
Poláci mají silnou domácí poptávku a na Slovensku se skvěle daří automobilovému průmyslu.

Co na to NERV? Do tohoto podniku byl přizván lecjaký ekonom a všichni to akceptovali zejména z marketingových důvodů, protože si to dávají v televizi a v médiích pod jméno. Jen jestli se ten marketing nezačne obracet ve svůj opak! Ano, Pavel Kohout chtěl z NERV odejít a Vladimír Dlouhý kritizoval, že vláda škrtá příliš rychle. Potíž je v tom, že lidé si NERV s touto vládou spojují a časem to prostě nebude dobrá vizitka.

V plném proudu je soutěž na Temelín a výborně o tom píše Michal Šnobr. Snad jenom malá poznámka k jeho oblíbené myšlence, jak Němci diktují Evropě nejen řešení eurokrize a „one size fits all“ fiskální recepty, ale i energetickou politiku.

Ono to totiž platí i naopak. Jako přes kopírák je i český přístup: s tím eurem jste se spletli a my jsme vám to říkali. Zatím přečkáme s korunou venku, než to euro zase rozeberete.

Podobně je to energetikou. S rušením jaderných elektráren jste to přehnali, s podporou obnovitelných zdrojů taktéž. Než si to rozmyslíte a dostanete zase rozum (my Češi víme, že jste se jen na chvíli zbláznili), my si mezitím postavíme další dva bloky Temelína.

Zde je tedy opět otázka ekonomického růstu. Co když se protijaderný postoj stal součástí německé identity? To si někdo vážně myslí, že Němci nenaleznou nenápadné páky, aby Temelín nakonec nebyl spuštěn? V tom případě tu budeme mít stovky miliard korun utopených v nesmyslném projektu a to už bude pořádná rána pro ekonomiký růst.

Dašlí otázka je, kolik se toho při dostavbě Temelína rozkrade a jaký tohle kradení bude mít dopad na růst. A v neposlední řadě: již teď vyvážíme elektrický proud, prognózy růstu v Evropě jsou spíše chabé, tak k čemu tu megainvestici do nového Temelína vlastně potřebujeme?

A ještě k Miroslavu Kalouskovi. I když Kalousek volá kdekomu, takhle volat neměl - to je jasné. Nyní ale opět nabízím svoje second thoughts. Táži se za prvé, zda je normální, že vyšetřovatel vyslýchané ministry a poslance žádá, aby mu kdykoli zavolali.

Vyšetřovatel Mazánek správně upozornil nadřízeného, je ale normální, že o tomto telefonátu informuje média (média jsou pochopitelně ráda, že to dostanou)? Správný úřední postup má být takový, že nadřízený úředník uloží informaci o telefonátu do vyšetřovacího spisu a ta se tedy dostane na veřejnost při přelíčení. Pokud vyšetřovatel získá dojem, že došlo k pokusu o nezákonné ovlivňování vyšetřování ze strany ministra, má okamžitě zahájit trestní úkony proti Kalouskovi.

Podobné úniky informací od policie mohou vést navíc k tomu, že novináři – z vděčnosti za obdržený materiál – policistům fandí v konkrétních otevřených a rozpracovaných kauzách a nebo alespoň může vzniknout o takové alianci logické podezření.

Nakonec ještě k provokativnímu textu A.Kaletského na Reuters, o tom, že z eurozóny má být odejito Německo, na který jsem dával proklik včera.

Autor si to v diskusi pěkně odnesl. Nicméně odvedl skvělou práci v tom, že pomůže všem ostatním si jasně formulovat argumenty a protiteze.

Vážení a věrní čtenáři. Audit se na více než dva týdny odmlčí…  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].