Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Hillary Clinton má průšvih: FBI znovu vyšetřuje její maily

Nic o moc horšího se kandidátovi deset dní před volbami stát nemůže

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

V americké novinářské hantýrce se tomu říká “october surprise”, česky asi velký říjnový průšvih. Jedná se o situaci, kdy se na konci kampaně odehraje něco nečekaného, na co už není čas adekvátně reagovat. Termín se začal poprvé používat v roce 1972, když Henry Kissinger, ministr zahraničí Richarda Nixona, 26. října oznámil, že mírová dohoda ve Vietnamu je na dosah.

K zatím poslednímu říjnovému překvapení došlo v pátek 28. října, když ředitel FBI James Comey oznámil, že jeho agentura začíná znova prošetřovat úřední mailovou korespondenci Hillary Clinton z doby její působení na ministerstvu zahraničí. V táboře demokratů vládne neskrývané zděšení.

Exministryně zahraničí se s kauzou svých mailů trápí už hodně dlouho, v podstatě jde o to, že porušila úřední předpisy a služební i soukromou korespondenci provozovala z osobního serveru umístěného fyzicky ve vlastním domě. Vzhledem k tomu, že ve své funkci disponovala tajnými informacemi a že se od americké vlády očekává transparentnost, je to zásadní prohřešek - a FBI ho také vyšetřovala.

Letos v červenci vyšetřování skončilo s tím, že Hillary Clinton nelze oficiálně z ničeho obvinit. Zároveň ale ředitel FBI vydal tvrdé prohlášení, že se prezidentská kandidátka “chovala nanejvýš nezodpovědně” – což bylo pro ženu, která chce v lednu dostat do ruky jaderný kufřík a zastávat nejmocnější politický post světa, dost nepříjemné ohodnocení.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Republikáni a Donald Trump navíc postup FBI vždy tvrdě kritizovali: tvrdili, že Clintonovi si konec vyšetřování domluvili a že se jedná o blatantní ukázku politické korupce. Hillary sice vyšetřovatelům předala mnoho desítek tisíc mailů ze svého serveru, ale zároveň se 30 000 mailů “někam ztratilo”. Trump mluví o kriminálním spolčení a republikáni Clintonovy podezírají, že by se ve zmizelých mailech našly důkazy o propojení politického postu Hillary s dobročinnou nadací jejího manžela - a hlavně s obrovskými částkami peněz, které do ní proudí.

V každém případě po zářijovém prohlášení FBI kauza v kampani slábla, a když se ji Trump pokusil oživit v jedné z debat, Hillary Clinton se Američanům jednoduše bez kličkování omluvila a řekla, že udělala chybu. Od té chvíle se otázka mailů přesunula pouze na Trumpovy mítinky a proměnila se v trochu amorfní hřímání na téma “křivák Hillary”.

To se ovšem zásadně změnilo v pátek odpoledne. Ředitel FBI zaslal kongresovému výboru nejasný dopis, v němž na třech odstavcích oznamuje, že se vyšetřovatelé v kauze, která nemá s původním vyšetřováním ministryně zahraničí nic společného, dostali k jejím novým emailům - a že je tedy jeho agentura bude nucena prověřit. Conway výslovně píše, že neví, jestli jsou objevené emaily “důležité” (teoreticky tedy může jít o seznam nákupů na večírek stejně jako o miliardové kšefty) - a že neumí poskytnout časový rámec, kdy to vědět bude.

Jinými slovy, FBI se teď bude na něco dívat a někdy sdělí, co viděla. A aby těch zašmodrchanců nebylo málo, rychle vyšlo najevo, že maily byly objeveny na mobilu Anthony Weinera, odloučeného manžela hlavní poradkyně a důvěrnice Hillary Clinton Humy Abedin. Mobil zostuzenému bývalému politikovi policie zabavila, protože vyšetřuje jeho vlastní internetový sexuální skandál (bez souvislosti s kampaní nebo dokonce Hillary).

Nic o moc horšího se kandidátovi deset dní před volbami stát nemůže. Poslední týden kampaně se nebude diskutovat o ničem jiném. Jak se může Clinton a její lidé bránit proti něčemu zcela nekonkrétnímu, není jasné - a šéf její kampaně John Podesta i ona sama také okamžitě FBI vyzvali, ať Američany přesně informuje, o co vlastně jde. V každém případě Hillary je v defenzivě, Donald na koni - a jestliže to ještě v pátek dopoledne vypadalo, že volby jsou rozhodnuté, teď je všechno vzhůru nohama.

Celkový náskok Hillary Clinton se v posledních dnech zmenšoval, její pozice v jednotlivých klíčových státech ale vypadala pevně - a Trumpův osud se zdál zpečetěn. Spolehlivý server FiveThirtyEight odhadoval výsledky takto (v levém sloupci je předpokládaný zisk volitelů zastupujících jednotlivé státy, jichž vítěz potřebuje alespoň 270; v pravém sloupci předpokládaná procenta odevzdaných hlasů):

Odhadnout další vývoj v tuto chvíli je velmi obtížné. Poslední zbraní Donalda Trumpa byla snaha odradit váhající voliče své soupeřky, která právě díky podobným nejasným kauzám rozhodně nepatří k nejoblíbenějším americkým politikům. Už jenom samo stočení pozornosti k nešťastným emailům je pro něj velká vzpruha. Pokud by se v následujících hodinách a dnech ukázalo, že FBI skutečně našla něco důležitého, můžeme být svědky dramatického zvratu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].