Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Michael Moore: Trump byl Molotovův koktejl proti systému

Autor: David Shankbone/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Autor: David Shankbone/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

K Michaelu Moorovi je možné mít spoustu profesních i světonázorových výhrad. V létě však americký dokumentarista sepsal článek, který přesně předpověděl úterní noc. „Přátelé, je mi líto, že vám zrovna já musím říct tu špatnou zprávu. Ale už vloni v létě jsem vám nalil čistého vína a předpověděl, že se Donald Trump stane prezidentským kandidátem republikánů. Nyní mám ještě více zdrcující zprávu: Trump v listopadu vyhraje,“ psal Moore v úvodu a jeho argumenty při současné snaze o pochopení volebního překvapení stojí za připomenutí.

Třeba postřeh o matematice amerického středního východu. Průmyslové státy Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin tradičně volily demokraty. A demokraté za vlády Billa Clintona vyjednali severoamerickou dohodu o volném obchodu Nafta, při jejímž podpisu slibovali prospěch všem Američanům. Nakonec volný obchod právě tyhle oblasti tzv. rust beltu ekonomicky zničil, přesněji urychlil jejich úpadek, a do zahraničí přesunuté továrny nenahradil ničím novým. Novým odvětvím, smyslem, vizí, investicemi do infrastruktury. Letos v těchto čtyřech státech vyhrál Donald Trump, přesně jak Moore (volič Hillary) předpověděl. „Nemusíte sdílet Trumpův názor! Ani ho nemusíte mít zvlášť rádi! Ale on je vaším osobním molotovovým koktejlem, který vhodíte mezi tu bandu bastardů, která vám to všechno provedla. Pošlete jim zprávu a Trump je vaším poslem,“ popisoval Moore uvažování Trumpových voličů.

Moore nerozebírá fakta a logiku, protože o ty v téhle volbě nešlo. „Nepodceňujte, že miliony voličů, jakmile stojí ve volební místnosti, se cítí jako skrytí anarchisté. Je to jedno z posledních míst, kde nejsou odposlouchávací zařízení ani kamery, kde nejsou manželky ani děti, kde je nesledují šéfové ani policisté, nejsou tu žádná pravidla. Proto (a z naštvání na politický systém) prostě zvolí Trumpa. Ne proto, že se jim líbí jeho ego nebo bigotní názory, ale prostě proto, že to mohou udělat. Protože tím mohou dát facku systému,“ píše Moore a chuti voličů jednoduše postavit věci vzhůru nohama, rozhýbat nehybnou loďku bez myšlenek na to, co to způsobí.

Jeho další argumenty – zaměřené zvláště na slabiny Hillary, která nedokázala nabídnout žádnou vizi, která by k aktivitě strhla mladé voliče -  si už můžete přečíst v anglickém originále a v německém překladu, který otiskl týdeník Die Zeit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].