Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby2021: Babiš v ráji, vykázaní novináři, zabitý kůrovec

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Předvolební kampaň ANO • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Předvolební kampaň ANO • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Pandořino zjištění

Český premiér Andrej Babiš je jedním z prominentních světových politiků, kterých se týkají zjištění projektu nazvaného Pandora Papers. Skupina Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, s kterou spolupracovali i čeští novináři z Investigace.cz, analyzovala 11,9 milionu dokumentů, které unikly ze čtrnácti společností. Podle nich si Babiš v roce 2009 nechal zřídit několik offshorových firem, přes které nakoupil zámeček na Francouzské riviéře a další nemovitosti  v hodnotě 382 milionů korun. Společnosti si navzájem poskytovaly půjčky, přeposílaly peníze a vznikly pouze kvůli uskutečnění transakce. Není přitom jasné, proč Babiš k nákupu nemovitosti používal tak složité struktury a využíval daňových rájů jako Panamských ostrovů.

„Neříkáme, že se stal zločin,“ uvedla pro Respekt k Babišově kauze zakladatelka a ředitelka Investigace.cz Pavla Holcová. „Ale že Andrej Babiš vyvinul maximální úsilí, aby skryl původ peněz.“ Podstatou případu podle ní je otázka, proč premiér při nákupu nemovitostí postupoval tak komplikovaně a proč se při investování peněz schovával za nastrčené a účelově zřízené firmy. Babiš se totiž například luxusní rezidencí na Riviéře nijak netajil a na sociálních sítích sdílel fotografie ze svých návštěv. Nabízí se tak otázka, proč chtěl zakrýt transakci manévry, které podnikl.

Projekt Pandora Papers je ještě rozsáhlejší než podobná investigace Panama Papers z roku 2015, která taktéž odhalila skryté toky peněz bohatých a vlivných lidí. I Pandora Papers se týkají řady světových politiků jako např. jordánského krále Abdulláha, údajné milenky Vladimíra Putina nebo právě Andreje Babiše. Český premiér na dotazy novinářů z investigace.cz neodpovídal a server zveřejnil video, na kterém Babišova ochranka jednu z jejich novinářek agresivně odstrkuje, když se snaží ptát na otázky související s touto kauzou. V neděli jen Babišův tým rozeslal vyjádření, v kterém dává zjištění do spojitosti s blížícími se volbami.

Vás tady nechci

Práce novinářů se Babišovi nelíbila ani minulý týden, kdy ze své předvolební akce vykázal novináře Respektu, kteří o ní chtěli reportovat. Reportérku Ivanu Svobodovu a Milana Jaroše vypověděl z lodi na brněnské přehradě, kde hnutí ANO vozilo seniory. Víc o kampani brněnské akci, kde se ANO sdílela místo i ČCSD si můžete přečíst v textu Prostě bezva odpoledne. Z něj je i následující ukázka:

“Vás jsem tady tak potřeboval,” říká. Vysvětlení, že tu reportujeme z volební kampaně stran, se mu nelíbí - a vykáže nás z lodi. “Nevím, proč tu jste. Tady nemáte co dělat,” říká premiér, ochranka za ním pozorně sleduje situaci. Je to přece kampaň, ne? Novináři na kampaně politiků patří, je to zcela běžná věc. “Ne, to je soukromá akce. Pro zvané. Vás jsme nepozvali. Nechci vás tady. Odejděte,” říká Babiš.

Poslední průzkumy 

Volební místnosti se otevřou již tento pátek a média tak publikovala jedny z posledních průzkumů. Nedělní volební model společnosti STEM ukázal oslabení hnutí ANO a posílení některých menších stran. ANO by volby vyhrálo s 27,3 procenty hlasů, což je téměř o 5 procentních bodů méně, než kolik mu STEM přisoudil před měsícem. Následovala by koalice Spolu s 21,4 procenty, která v průzkumech pomalu, ale setrvale roste. Třetí by skončila koalice PirStan se 17,4 procenty. Do Sněmovny by se dostala i SPD, komunisté a Přísaha Roberta Šlachty. Právě zisk menších stan nakonec může být tím, co celé volby i následné uspořádání rozhodne.

Stále však zůstává nerozhodnutých mnoho voličů. „Ještě v polovině září, tedy měsíc před volbami, vědělo, koho volit, pouze necelých 50 procent voličů. Třicet procent bylo nerozhodnutých a 20 procent vědělo, že k volbám nejspíš vůbec nepůjdou. S tím, jak se doba do voleb krátí, se počet nerozhodnutých logicky snižuje, ale nevíme úplně o kolik. Několik procent lidí se pak rozhodne až v den voleb,“ říká sociolog Martin Buchtík v obálkovém tématu nového Respektu.

Premiérské hledání

Finišují nejen průzkumníci, ale i předvolební debaty. Jednou z nich byla nedělní debata Česko hledá premiéra na Prima CNN. Komu název i průběh připomíná spíš Superstar, nebude se příliš mýlit - místy by divák včerejší debaty snad ale uvítal podobné rozhodčí, jako mají podobné talentové soutěže - natolik nepřehledná a ukřičená debata místy byla. Víc o debatě si můžete přečíst v glose Z čeho je nervózní Andrej Babiš. Následná pasáž popisuje zmíněné Pandora Papers:

První otázka tak logicky mířila jeho směrem. Andrej Babiš začal spekulovat, že načasování před předvolební debatou není určitě náhoda - tvrdil, že neudělal „nic nezákonného“ a že za vším stojí média, které přirovnal k „mafii“. Mezitím se na jeho twitterovém účtu objevil status „Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby“.

Trvalo několik desítek minut, než se vrátil „do formy“. Mezitím mluvil poněkud zmateně o tom, že předseda lidovců Mariana Jurečka „zabil kůrovce“, se kterým musela Babišova vláda bojovat. Předsedu Pirátů Ivana Bartoše označil v jednu chvíli za „zrádce českého národa“, protože na sociálních sítích zveřejnil fotku s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, když byl na jednání v Bruselu. „Tak se obětuje suverenita České republiky,“ křičel Babiš a ukazoval na Bartoše.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].