Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Babiš to dokázal, Rusnok se ohradil, Lipovská skončila

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

ČNB • Autor: Milan Jaroš
ČNB • Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Jak je to s ultimáty?

Jedním z hlavních motivů kampaně koalice Spolu je dostat od moci Andreje Babiše. A přesto tuto jednotu občas naruší někteří politici, kteří nechtějí vyloučit možnost spolupráce s hnutím ANO bez jeho šéfa, většinově koalice mluví o tom, že nejrealističtějším vládním partnerem je druhé uskupení Pirátů a Starostů. Vizi povolení spolupráce ale zkomplikoval minulý týden předseda lidovců Marian Jurečka svým vyjádřením v podcastu Deníku N, kdy uvedl, že případnou vládní koalici Spolu a Pirstan by ohrozilo, pokud by hlasy vládních poslanců prošlo manželství pro všechny. V rozhovoru pro Respekt pak Jurečka vysvětloval, že respektuje svobodné hlasování každého poslance, nicméně nijak neslevil z toho, že by pro koalici byl problém, pokud by někteří její poslanci pro tuto legislativu hlasovali. Koalice PirStan přitom má podporu manželství pro všechny v programu.

“Ctím výhradu svědomí každého poslance, samozřejmě, a každý poslanec může podle svého svědomí hlasovat, jak chce, vůbec nemám ambici poslance v tomto nějak omezovat. Jen jsem chtěl naznačit, že by to byl hodně velký problém. Jde mi o to, že bych rozhodně nechtěl, aby to strany koalice prosazovaly aktivně, aby to byly jejich návrhy na úpravu zákona. Pokud by ta vámi popsaná situace nastala, kdyby prošla ve třetím čtení sněmovny a pak celým parlamentem taková legislativní úprava hlasy poslanců koalice,  byl by to opravdu problém. V ten okamžik by musela názor vyjádřit KDU-ČSL, a pak by muselo rozhodnout širší vedení lidovců, jak by KDU-ČSL měla dál v té vládě pokračovat,” řekl Marian Jurečka.

Vyslechnout, ale neposlechnout

Šéf České národní banky Jiří Rusnok se ohradil proti vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové, která v pořadu Otázky Václava Moravce uvedla, že na srpnovém jednání ČNB apelovala na vedení banky, aby nezvyšovalo úroky. Schillerová řekla, že zvyšování úrokových měr způsobí to, že se prodraží půjčky pro lidi a firmy. Dražším se stane také obsluha státního rozpočtu (na který si stát půjčuje). Rusnok na Twitter napsal, že Schillerová má právo se jednání zúčastnit, ale zákon ČNB “zakazuje … vyžadovat či přijímat pokyny od kohokoliv včetně vlády”.

Lipovská pryč, Volný ven

Poslanecká Sněmovna minulý čtvrtek odvolala z funkce radní České televize Hanu Lipovskou. Podle navrhovatelky Olgy Sommerové porušila Lipovská zákon o České televizi, který ukládá, že člen rady nesmí zastávat politickou funkci ani působit ve prospěch někoho. Lipovská je přitom jednou z hlavních tváří uskupení Volný Blok, které vede poslanec Lubomír Volný. Ten se projednávání návrhu snažil obstruovat, až je nakonec předseda Sněmovny Radek Vondráček nechal vyvést policií - Volný při tom poničil místo předsedajícího a mikrofony.

Vlastnosti lídrů

Jak lidé vnímají politické lídry? Průzkum společnosti Behavio pro Aktuálně.cz ukázal, co si voliči jednotlivých stran myslí o svém lídrovi i o těch ostatních - výzkumníci pracovali s lídry čtyř vedoucích subjektů, tedy Andrejem Babišem, Petrem Fialou, Ivanem Bartošem a Tomiem Okamurou. Průzkum ukázal, že voliči hnutí ANO na Andreji Babišovi nejvíc vnímají to, že “v životě něco dokázal”, platí to pro 77 procent jeho příznivců, ale v menších číslech to jako Babišovu hlavní charakteristiku uvádějí i voliči jiných stran. S Petrem Fialou a Ivanem Bartošem si lidé napříč politickým spektrem nejvíc spojí to, že jsou vzdělaní, a Tomio Okamura pak “řeší problémy běžných lidí”.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].