Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Vláda chtěla poslat státního zástupce Zemana do OSN

Vztahy mezi ministryní spravedlnosti a šéfem žalobců nejsou bezproblémové

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a již bývalý Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman • Autor: ČTK, Šulová Kateřina
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a již bývalý Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman • Autor: ČTK, Šulová Kateřina

Vláda Andreje Babiše zvažovala, že by se příštím velvyslancem Česka při OSN v New York mohl stát současný Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Případný zájem u něj měla podle informací Respektu v průběhu ledna sondovat ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Zeman to však po zvážení odmítl. Úřadující velvyslankyně při stálé misi v OSN Marie Chatardová, která na tento post nastoupila v roce 2016, by se příští rok měla přesunout do Londýna.

Sám Zeman se nechtěl k jednání s ministryní vyjadřovat. „Nebudu to komentovat,“ řekl jen Respektu. Ministryně Benešová na otázku Respektu neodpověděla. Zeman je v úřadu od roku 2011, nedávno se neúspěšně ucházel o post soudce Evropského soudu pro lidská práva. Jeho okolí to vysvětlovalo tím, že po mnoha letech v exponovaném úřadě by rád změnil práci. Evropský soud by byl v tomto směru pro něj východiskem: Zeman ovládá několik jazyků, má kontakty v zahraničí a odchodem do Evropy – kde již v minulosti působil – by se vymanil z politických tlaků, kterým je žaloba vystavena.

V roli Nejvyššího státního zástupce měl Zeman řadu plánů, ale ne vždy uspěl. Rozjelo se za něj vyšetřování politické korupce, nepodařilo se mu však prosadit prioritu vytyčenou při nástupu - tedy nový zákon o státním zastupitelství, který by úřad víc zbavil vlivu vlády. Se současnou ministryní spravedlnosti se Zeman zná dlouho, právě za ní začal kariérně růst, když se stal v roce 2004 českým zástupcem v Eurojustu - evropské instituci vytvořené s cílem efektivnější mezinárodní spolupráce při vyšetřování a stíhání závažné příhraniční kriminality a evropského zločinu. V té době vedla Benešová státní zastupitelství.

Poté, co se Benešová stala ministryní spravedlnosti v Babišově vládě, začaly však být jejich vztahy napjaté. Ministryně má jinou představu, koho by si přála v čele veřejného žaloby, jde o jejího bývalého náměstka z Nejvyššího státní zastupitelství a momentálně místopředsedu Ústavního soudu Jaroslava Fenyka. Pod Zemanem také došlo k vyšetřování údajného dotačního podvodu při stavbě Babišova luxusního sídla Čapí hnízdo (případ dosud nebyl uzavřen, ze strany dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha se stále vleče).

Faktem je, ministryně vyšetřování nebránila, ale nelibě ho nesl premiér. Den poté, co ho policie navrhla obžalovat, skončil za dosud nejasných okolností předchůdce Benešové Jan Kněžínek. Občanští aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii začali proti nové ministryni pořádat demonstrace, při nichž vyslovovali obavu, že přišla do úřadu, aby Babišovi v jeho trestní kauze pomohla. Benešová to nicméně vždy označovala za zcela nemístnou kritiku.

Případná výměna Pavla Zemana by mohla souviset s možnou širší obměnou ve vedení státního zastupitelství. Jestli vztahy mezi Benešovou a Nejvyšším státním zástupcem nejsou zcela bezproblémové, pak mezi ministryní a  pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou jsou vyložené bouřlivé. Do jisté míry může jít i o generační střet, Benešová s Fenykem kvůli předčasnému odvolání nemohla kdysi dokončit reformu státního zastupitelství, jak si představovala.

Když se později dostala do pozic o generaci mladší garnitura státních zástupců v čele se Zemanem a Bradáčovou, prokázala podle znalců justice větší vynalézavost při stíhání korupce. Benešová byla více intuitivní, noví kolegové projevili větší systémovost a častěji skórovali při chytání velkých ryb. A jejich rozdílné pohledy na tutéž věc mohou vytvářet nesoulad.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].