Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Trumpova administrativa se pořád tváří, jako by volby ani neproběhly

Úřadující prezident, kterého mnozí podezírali, že se pokusí o uchvácení moci, se někam vytratil

Příznivci Donalda Trumpa, Hickory, Severní Karolína • Autor: REUTERS
Příznivci Donalda Trumpa, Hickory, Severní Karolína • Autor: REUTERS

Je čím dál jasnější, že předávání moci nebude v USA úplně jednoduché. Republikáni zatím neuznali vítězství Joea Bidena - a je samo sebou, že ho neuznal ani dosavadní prezident Donald Trump. To má svou symbolickou i zcela praktickou rovinu.

Deník The Washington Post tak hlásí, že současná administrativa odmítá uvolnit finance pro přípravný tým příštího prezidenta Bidena. Jedná se řádově o miliony dolarů určené na pokrytí provozních nákladů, ale také o přístup do federálních budov, v nichž by zárodek budoucí vlády mohl úřadovat. Normální postup je takový, že šéf nebo šéfka Úřadu obecných služeb, který má na starosti správu vládních budov, podepíše příslušné dokumenty, což v praxi zároveň znamená, že dosavadní vláda tak nějak uznává výsledky voleb - v dokumentech se obvykle mluví o „zjevném vítězi“. A jelikož to dost dobře nejde do okamžiku, než je uzná vládní „předseda“, tedy prezident Trump, moc se zatím neděje. Šéfka příslušného úřadu Emily Murphy je ostatně známá svou oddaností současnému vládci Bílého domu.

Příprava nové administrativy je rozsáhlý proces, na který má nastupující prezident necelých 80 dní. Tým musí sestavit kostru budoucí vlády a začít zpracovávat výstupy ministerstev a agentur. 20. ledna, kdy se koná inaugurace, musí chod země hladce přejít do nových rukou. K přípravě je letos vyčleněno 9,9 milionu dolarů plus kanceláře v budovách ministerstev, přístup do počítačových systémů, přístup ke klíčovým vládním úředníkům a tak dále. Času není nazbyt.

https://www.youtube.com/watch?v=Omtd0FNrkgc

Vládní úředníci nejsou jediní, kdo zatím neuznává výsledky voleb. Bidenovi gratuloval republikánský senátor Mitt Romney nebo bývalý prezident Goerge W. Bush, ale většina vedení republikánské strany zatím stojí stranou. A smíření či nesmíření republikánského vedení také bude mít své dopady. Demokraté s velkou pravděpodobností nezískají většinu v Senátu, který schvaluje řadu i klíčových vládních postů. Příští administrativě se tak může stát, že bude muset fungovat v provizorním módu. Představa schválení výrazně levicových nebo republikány neoblíbených figur do vládních funkcí vypadá hodně nereálně - jména jako Bernie Sanders, Elizabeth Warren nebo Susan Rice Senátem hned tak neprojdou.

V podstatě tak lze očekávat, že nastupující Bidenova vláda nebude typická smrští nových zákonů. Vládnout se bude s pomocí prezidentských výnosů, které mají ovšem tu nevýhodu, že je lze zrušit stejně lehce jako podepsat. Barack Obama právě s jejich pomocí například vystavěl většinu své environmentální agendy a Donald Trump ji pak velmi rychle zase demoloval. Což ostatně chystá Bidenova administrativa současné vládě vrátit i s úroky: v tuto chvíli se mluví o velmi rychlém obnovení zhruba stovky environmentálních a zdravotnických regulací, jež Trump zrušil. Mezi nimi budou například obnovené limity produkce skleníkových plynů pro automobilový průmysl.

V každém případě bude Joe Biden minimálně v první fázi prezidentem řešícím přednostně krizi celostátních rozměrů. Spojené státy procházejí další vlnou koronavirové pandemie a nelze očekávat, že se jejím řešením bude nějak horlivě zabývat současný prezident. Na Bidena tak čeká koordinace opatření, v případě příznivého vývoje distribuce vakcíny a potom především boj s ekonomickou krizí.

Zvolený prezident ostatně již v pondělí jmenoval speciální třináctičlenný protikoronavirový tým sestávající především z vědeckých expertů v čele s bývalým hlavním zdravotnickým poradcem Baracka Obamy. Administrativa plánuje stimulační balík, který se může (nebo nemusí) překrývat se slíbeným balíkem investic do zelených technologií ve výši dvou bilionů dolarů.

Ve Spojených státech v tuto chvíli vládne zvláštní přechodný stav. Slibovaná právní ofenziva prezidenta Trumpa zatím příliš nefunguje, soudy většinu podání zamítají pro nedostatek důkazního materiálu. Obávané násilnosti na amerických ulicích se naštěstí také v podstatě nekonají. A Donald Trump, kterého mnozí podezírali z toho, že se po případných prohraných volbách pokusí o uchvácení moci, se někam vytratil. Zároveň je pravdou, že se jeho administrativa tváří, jako by snad ani žádné volby neproběhly.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].