Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Sněmovnu vede Pekarová Adamová, místopředsedkyně Richterová prošla až napodruhé

Jednání protáhl spor o kandidaturu dvojministra Havlíčka

Markéta Pekarová Adamová • Autor: Matěj Stránský
Markéta Pekarová Adamová • Autor: Matěj Stránský

První jednací den v nové Poslanecké sněmovně se odehrál ve znamená dlouhého jednání a projevů. Ačkoliv bylo předem jasné, kdo v čele dolní komory usedne, protože nově formující se vláda měla jistou většinu pro Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), k jejímu zvolení došlo až po sedmé večer. Stala se tak druhou ženou v čele sněmovny po Miroslavě Němcové (ODS). Získala 102 hlasů, nicméně 72 poslanců neodevzdalo své hlasovací lístky.

Za průtahy mohl na první pohled banální spor. Hnutí ANO chtělo na předsedu sněmovny nominovat dvojitého ministra a místopředsedu odcházející vlády Karla Havlíčka (ANO). To je však podle většiny právníků včetně sněmovního legislativního odboru v rozporu s Ústavou ČR, která říká, že poslanec, který je členem vlády, nemůže být předsedou ani místopředsedou sněmovny.

Tento výklad rozporoval poslanecký klub hnutí ANO, jehož členové se na společném jednání domluvili, že nominaci Karla Havlíčka budou podporovat četnými připravenými projevy. Havlíček nechtěl z volby přes ústavní pravidla ustoupit a řekl, že má rozhodnout plénum sněmovny. Ta nakonec skoro po pěti hodinách diskuze došla k tomu, že Havlíček kandidovat nemá. Pro vyřazení jeho nominace hlasovalo 104 poslanců, proti bylo 89.

Že ani v nové sněmovně pravděpodobně nebudou úplně ideální vztahy, ukázaly emoce i podoba celé rozpravy. A stejně se přes absenci většiny ministrů včetně premiéra Babiše zdá, že hnutí ANO nebude tichou opozicí. Například poslanec Martin Kolovratník (ANO) vyzval zákonodárce z koalice Spolu a PirStan, kteří mezitím byli na společném jednání ohledně vznikající vlády, aby se osobně účastnili sledování příspěvků opozičních poslanců. „Pokud myslíte ty nové hodnoty, o kterých mluvíte, vážně, pokud to tak opravdu vidíte, buďte, prosím, tady s námi v sále. Účastněte se té volby s námi a diskutujte o ní. Bude to známka toho, zda to myslíte vážně,“ řekl.

Pošťuchování nechybělo ani na druhé straně. Těsně před volbou pronesla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) projev, ve kterém se na jeho konci vymezila vůči nyní už bývalému šéfovi dolní komory Radku Vondráčkovi. Uvedla, že nebude předsedkyní jen svého klubu, ale všech dvou set poslanců. „Zpívat umím, ale na kytaru ještě nehraju,“ odkázala na závěr na kauzu, kdy Vondráček podle videa uniknuvšího na veřejnost tančil a zpíval s kytarou na předsednickém pultíku ve sněmovně.

Okolo jedenácté hodiny večer pak poslanci schválili v tajné volbě celkem pět místopředsedů sněmovny ze šesti možných. V prvním kole uspěli kandidáti Jan Skopeček (ODS) se 102 hlasy, Věra Kovářová (STAN) se 100 hlasy, Jan Bartošek (KDU-ČSL) se 100 hlasy a Jana Mráčková Vildumetzová (ANO) se 142 hlasy. Napoprvé neprošla pirátská poslankyně Olga Richterová, a to o tři hlasy.

Během přestávky a druhého volebního kola se tak spekulovalo, jestli se to stalo omylem (osm hlasů bylo neplatných) nebo to měl být politický vzkaz pro Piráty, kterým jako jediným z pětikoalice neprošel kandidát do čela sněmovny. Protože dostala 95 hlasů, bylo jasné, že ji nevolili někteří poslanci ODS, lidovců, TOP 09 či STAN.

Richterová byla nakonec zvolená v druhém kole s podporou 101 hlasů. Ani v druhém kole neuspěl naopak Radek Vondráček (ANO)  i Tomio Okamura (SPD). Šestý místopředseda sněmovny tak bude pravděpodobně zvolen na příští schůzi sněmovny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].